GM se zaregistrovalo u FIA jako výrobce motorů

Americký gigant formálně podal žádost, aby se od roku 2028 stal výrobcem motorů na mistrovství světa F1. Prezident GM Mark Reuss řekl: ,,Jsme nadšeni, že tým Andretti Cadillac F1 bude podporován pohonným ústrojím General Motors.“ Zpráva se má dokončit pouze za přítomnosti týmu Andretti, který má souhlas FIA, ale zatím ne schválení FOM.

General Motors se zaregistroval u FIA, aby vstoupil do Formule 1 jako výrobce motorů počínaje sezónou 2028.

Automobilovou skupinu GM by v Circus zastupoval Cadillac. A to vzhledem k tomu, že technická spolupráce začala v krátkodobém horizontu vytvářet jedenáctý tým F1.

Andretti Group získala souhlas FIA pro vstup do světa GP s vlastním týmem. Ale nyní musí americký tým čekat na podobné rozhodnutí od FOM a nepovažuje se to za jednoduchý krok, protože promotér čelí extrémnímu odporu ze strany FOM. Týmy se obávají, že přijdou o část svých komerčních příjmů tím, že se mají snažit vyhnout jakémukoli destabilizačnímu efektu. Ten by nový vstup mohl způsobit.

Manažeři Andretti a GM budou přítomni na Las Grand Prix právě proto, aby vyvinuli tlak na Liberty Media, aby získala vstupní vízum do F1. Protože jedenáctý tým by rád začal fungovat od sezóny 2025.

Během čekání, až bude Cadillac aktivní s vlastní pohonnou jednotkou, mohl tým Andretti požádat Alpine o druhou dodávku motorů. Se značkou Transalpine existovala existující smlouva, která se neobnovila, a proto vypršela.

F1 se stane podporován pohonným ústrojím GM

Michael Andretti; GM se zaregistrovalo u FIA jako výrobce motorů
Michael Andretti

Prezident GM Mark Reuss řekl: ,,Jsme nadšeni, že tým Andretti Cadillac F1 bude podporován pohonným ústrojím GM. Díky našim hlubokým zkušenostem v oblasti inženýrství a závodění jsme si jisti, že vyvineme úspěšnou pohonnou jednotku a umístíme Andretti Cadillac jako opravdový tovární tým. Máme závodit s těmi nejlepšími, na nejvyšších úrovních s vášní, která pomůže pozvednout hodnotu tohoto sportu po celém světě.“

GM odhalilo, že studie a první testy na jednoválcovém motoru již začaly. Protože F1 se má stát platformou, na níž se americká skupina má snažit zlepšit své chápání elektrifikace, hybridizace, udržitelných paliv, účinnosti vysoce výkonných spalovacích motorů a komplexního softwaru pro správu.

Vstup GM se přímo spojil s přítomností týmu Andretti. Reuss zopakoval, že operace Cadillacu proběhne pouze v případě, že se má zapojit i Andretti: „GM se odhodlalo spolupracovat s Andrettim na vstupu do F1. Spolupráce mezi Andretti a Cadillac spojuje dva subjekty určené pro závodění, oba s dlouhou tradicí úspěchů v motorsportu po celém světě.“

Zdroj: motorsport, TowPoint