Reflexní membrána v bifaciálních FV projektech

Německá společnost Solmax vyvinula reflexní membránu vyrobenou z polyetylenových pryskyřic a potaženou tenkou bílou polyetylenovou vrstvou. Ta odráží ultrafialové (UV) paprsky. Společnost tvrdí, že membrána může zvýšit energetický výnos bifaciálního fotovoltaického projektu o 5 až 20 %. A to v závislosti na konfiguraci elektrárny.

Německá společnost Solmax Geosynthetics GmbH, která dodává „geosyntetické drenážní geokompozity“, vyvinula materiál, který údajně zvyšuje albedo povrchu pod FV elektrárnou asi o 70 %. Což umožňuje, aby se na zadní stranu bifaciálních modulů dostalo více světla. Materiál se původně navrhl pro ochranu životního prostředí tím, že obsahuje chemikálie a nebezpečný odpad.

„Zvýšené albedo má za následek další záření pronikající do zadní části modulu,“ řekl cenový inženýr společnosti pro oblast EMEA, Douglas Sutherland. ,,Množství ozáření má záviset na geometrických charakteristikách rostliny.“

Nový produkt s názvem Geolux se skládá z reflexní geomembrány vyrobené z polyetylenových pryskyřic a potažené tenkou bílou polyetylenovou vrstvou. Ta odráží ultrafialové (UV) paprsky. Materiál je podle výrobce inertní a nevyvolá žádnou chemickou reakci se zemí.

Vývoj reflexní membrány, která odráží UV paprsky

„Geolux může zlepšit energetický výnos o 5 až 20 %. Což znamená ekvivalentní snížení nákladů na energii (LCOE) přibližně o 2 až 5 %,“ tvrdí Sutherland. „Nakonec je hlavním omezovačem extra energetického přínosu kapacita střídavého proudu. Otázkou nyní je, zda je vhodné či nikoli upravovat kapacitu AC. To se musí řešit provedením kompromisu mezi dodatečnou vyrobenou energií a náklady spojenými se zvýšením kapacity AC.“

Reflexní membrána v bifaciálních FV projektech

Podle Sutherlanda by vývojáři mohli vyhodnotit dopad nového produktu v raných fázích vývoje projektu pomocí funkce albedo-app v softwaru FV radar. „Konstrukční parametry, jako např. kapacita střídavého proudu, se mohou optimalizovat, aby se zajistilo, že majitelé fotovoltaických elektráren vytěží maximum z vylepšení albeda,“ uvedl výrobce.

K instalaci membrány se potřebují alespoň dvě osoby a k jejímu řezání se jeví k zapotřebí ostrá čepel, jako nůž Stanley. Uchopovací kolíky se používají k zajištění pevného držení materiálu na místě.

Pokud jde o celkové náklady na projekt, nový produkt by znamenal v přepočtu 0,53 Kč/W dodatečné investice. „Při využití našich zkušeností s projektem o výkonu 500 MW na Středním východě, při zohlednění nedávné inflace, by to stálo přibližně v přepočtu 265 500 tis. Kč na celý projekt,“ řekl Sutherland. ,,Před dvěma lety se to pohybovalo okolo 180 mil. Kč a doufejme, že ceny v budoucnu opět klesnou.“

Sutherland dále poznamenává, že tento materiál také zabraňuje růstu plevele pod moduly, což nabízí významné úspory O&M.

Zdroj: pv-magazine, Vapol