Astra Sports Tourer značky Vauxhall

Do Velké Británie dorazila verze Sports Tourer nejnovějšího modelu Vauxhall Astra. Testovaný vůz je 1,6 litrový čtyřválcový benzinový a elektrický plug-in hybrid ve výbavě GS, nikoliv plně sportovní Astra GSe. Má tedy motor o výkonu 148 koní a 250 N.m a motor o výkonu 109 koní a 320 N.m. To dává dohromady 178 koní a 360 N.m (oba nefoukají nejsilněji najednou). K dispozici jsou také konvenční 1,2 litrové tříválcové benziny.

Baterie má kapacitu 12,4 kWh. Nabíjí rychlostí 3,7 kW a poskytuje dojezd pouze na elektřinu 67-72 km. Alespoň oficiálně. Testovaný dlouhý terénní Vauxhall Astra PHEV hatchback překročil hranici 48 km jen několikrát, a to ještě jen za teplejšího počasí.

To by mohlo stačit na většinu dojíždění do práce a každodenních cest. Soukromý kupující si však bude muset být jistý, že PHEV je ten pravý. Pokud nemáte možnost dostatečně často jej připojovat k elektrické síti, je čistě benzinová varianta výhodnější. Je nejen lehčí a levnější, ale podle našich zkušeností také s rezervou úspornější.

Astra Sports Tourer side driving shot
Vauxhall Astra

Design modelu Astra

Jsme fanoušky designu základního hatchbacku Astra. Nejnovější designový jazyk značky Vauxhall je švihácký a Astra vypadá dobře. Jako hatch má dobré proporce, a přestože svět dnes dává přednost SUV před kombi, Sports Tourer přidává praktičnost s nemenší vizuální propracovaností.

Se zavazadlovým prostorem o objemu 597 litrů, který vytvarovali tak, aby se do něj vešla pračka, Astra Sports Tourer splňuje své požadavky na praktičnost. Dělená podlaha, elektrické zadní dveře a úložný prostor ve voze pro kryt, když potřebujete sklopit sedadla dělená v poměru 40:20:40 dopředu (čímž se objem zvětší na 1634 litrů), jí jistě přinesou body u rodin.

Rozvor kombi se oproti hatchi prodloužil o 57 mm, čímž se prostor pro nohy vzadu zvětšil na velkorysou úroveň, a celková délka se prodloužila o 268 mm, čímž se zvětšil objem zavazadlového prostoru. Ten se v případě verze PHEV, která má o 81 litrů menší objem než benzinová verze, zmenšil na 516/1553 litrů. Vzadu se však nachází schránka na nabíjecí kabel.

Astra Sports Tourer front full interior
Vauxhall Astra – interiér

Přední kabina nabízí široká a pohodlná, i když plochá sedadla a dobrou primární ergonomii. Nicméně dotykový displej má poněkud příliš mnoho funkcí. Nechápeme, proč je vývojáři nenahradili tlačítky. Přesunutí klíčových věcí ze středového tunelu a místo nich malá tlačítka skupiny Stellantis alespoň znamená, že je zde spousta úložných prostorů pro podivné věci.

Hladká a nenáročná jízda

Vauxhall Astra Sports Tourer hybrid se řídí hladce a nenáročně, i když nezapamatovatelně. V nejlehčí benzínové verzi je Astra hatch slušně agilní a svižná. To nejsou přídavná jména, která by se nutně vztahovala na kombi PHEV, které je s 1717 kg o 341 kg těžší než benzínové kombi, natož jeho ekvivalentní hatch s hmotností 1266 kg. Řídí se hladce a hnací ústrojí nabízí snadný průběh, ale dobrá modulace brzdění je obtížná.

Oficiální údaje uvádějí, že jde o vůz s rychlostí 0-100 km/h za 7,7 s a plný plyn z klidu může potrápit přední kola. To je téměř stejně rychle jako připravovaný model GSe s výkonem 222 koní (7,5 s), ale při smíšené jízdě nepůsobí tak naléhavě a pohotově. Dodatečná hmotnost však sekundární jízdě nijak neuškodila. Kombi v této nejtěžší podobě pohlcuje nerovnosti jistě a s lehkostí.

Jak už to u elektrifikovaných vozů bývá, na zdůvodnění tohoto vozu se podílí spousta čísel. Ale těmi klíčovými by mohlo být, že Sports Tourer stojí o 8000 liber (24 000 Kč) více jako PHEV než jako benzinový.

To, jak často jej budete připojovat k elektrické síti a jak vysokou daň BIK budete platit, je to, co bude rozhodovat. A pokud je vaše volba subjektivnější, příjemnější jsou lehčí Astry.

Zdroj: autocar, Vapol