Toyota Tacoma 2024: recenze

Tacosu není nikdy dost. To platí jak pro chutné příruční jídlo, tak pro novou Toyotu Tacoma čtvrté generace s bufetem lůžek, kabin a pohonných jednotek. Zatímco většina vozů střední třídy své menu omezuje, nabídka Toyoty Tacomy 2024 je rozmanitější než kdykoli předtím.

Projeli jsme většinu nové rodiny Tacoma, s výjimkou verze TRD Pro ve stylu Baja a overlandového Trailhunteru. Tyto dva modely s novým hybridním systémem, který produkuje 326 koní, dorazí později.

Základní Toyota Tacoma 2024 má 2,4 litrový čtyřválec s turbem o výkonu 228 koní. Ostatní mají silnější verze s výkonem až 278 koní, což odpovídá odcházejícímu 3,5litrovému šestiválci. Jejich točivý moment vzroste z 265 až na 431 N.m a dostaví se až o 3000 otáček dříve, takže Tacoma působí mnohem citlivěji. Manuální převodovka zůstává zachována a zdatný osmistupňový automat nahrazuje neohrabanou šestistupňovou jednotku. Podle Toyoty se zlepšila i spotřeba paliva.

2024 toyota tacoma
Toyota Tacoma 2024 – interiér

Toyota Tacoma 2024: Interiér

Kabina Tacomy je lépe izolována od hluku motoru. Zároveň díky vyšší poloze sedadel už nemáte pocit, že sedíte na podlaze. Interiér s moderním designem a příjemnějšími texturami nabízí honosné digitální displeje, elektricky nastavitelná přední sedadla (konečně) a stereo JBL s přenosným reproduktorem. Tohle vše poráží atmosféru starého vozu z roku 2005.

Nová Toyota Tacoma 2024 přebírá z modelu Tundra vybroušenou karoserii a žebřinový rám spolu s dostupným zadním odpružením s vinutými pružinami, které mění jízdní vlastnosti Tacomy z nervózních na máslové. Luxusní verze Limited má na přání adaptivní tlumiče, které zvyšují komfort nebo sportovní charakter; základní modely a modely s prodlouženou kabinou jsou vybaveny listovými pružinami, které na nerovných cestách postrádají klid vinutých pružin.

Jízdní projev Tacomy je soudržnější než dříve. Do party se přidává elektricky posilovaný posilovač řízení a zadní kotoučové brzdy, stejně jako asistent pro jízdu v jízdním pruhu a vylepšená kontrola plazení v terénu.

2024 toyota tacoma
Toyota Tacoma 2024

Cena

Prorážení stopy je pro Toyotu Tacomu 2024 základ. Model TRD Off-Road má nyní 33 palcové pneumatiky BFGoodrich Trail-Terrain T/A, tlumiče Bilstein s vnější nádrží a volitelné odpojení přední protiprokluzové tyče pro zvýšení kloubového vedení kol, což společně napomáhá snadnému zdolávání terénních překážek. Oživená výbava PreRunner – se dvěma dveřmi, dvěma sedadly a pohonem dvou kol – je levnější alternativou s podobnou výbavou.

Řada nabízí mnoho konfigurací. Ceny 2024 Toyota Tacoma se pohybují od 32 995 USD (730 000 Kč) za verzi SR do 53 595 USD (1,1 milionu Kč) za verzi Limited. A čím více Tacos, tím lépe.

Zdroj: caranddriver, Vapol