46 satelitů Starlink je od čtvrtka na oběžné dráze

Společnost SpaceX vypustila další velkou várku 46 internetových satelitů Starlink a ve čtvrtek ráno 27. dubna přistála s raketou na moři

Společnost SpaceX vypustila další velkou várku 46 internetových satelitů Starlink a ve čtvrtek ráno 27. dubna přistála s vracející se raketou na moři.

Satelity na palubě rakety Falcon 9

Raketa Falcon 9 se 46 satelity Starlink odstartovala z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny ve čtvrtek 27. dubna dopoledne. Odstartovala tedy až poté, co 26. dubna došlo k přerušení kvůli obavám z přistání rakety. Mise se musela rovněž posunout z původního data startu 25. dubna. Start nakonec proběhl bezchybně za husté mlhy na vesmírné základně Vandenberg.

Falcon 9 se poté vrátil na Zemi a přistál asi 8,5 minuty po startu na palubě bezpilotní lodi společnosti SpaceX Of Course I Still Love You. Tato loď je umístěná u kalifornského pobřeží.

Raketa Falcon 9 se 46 satelity Starlink odstartovala z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny ve čtvrtek 27. dubna
Falcon 9 vynesl na oběžnou dráhu 46 satelitů Starlink

Podle popisu mise společnosti SpaceX šlo o v pořadí 13. start a přistání této konkrétní nosné rakety. Ačkoli je toto číslo působivé, trochu zaostává za rekordem společnosti SpaceX v opakovaném použití boosteru, který činí 15 letů.

Horní stupeň Falconu 9 mezitím pokračoval ve vynášení 46 kosmických satelitů Starlink na nízkou oběžnou dráhu Země. Zde se satelity Starlink rozmístily asi za 59 minut po startu.

Starlink je obrovská a stále rostoucí širokopásmová megakonstelace společnosti SpaceX. V současné době ji tvoří asi 4 000 provozních satelitů. Nicméně by se jejich počet mohl časem vyšplhat na více než 40 000.

Čtvrteční start se stal již 27. misí společnosti SpaceX v tomto roce. Společnost minulý týden zahájila také významnou neorbitální misi. Jednalo se o vůbec první zkušební let plně složené lodi Starship – obřího dopravního prostředku, který SpaceX vyvíjí pro dopravu lidí a nákladu na Měsíc, Mars a dále.

Starship si při debutovém letu, který odstartoval ze základny Starbase společnosti SpaceX v jižním Texasu, vedl poměrně dobře. Vesmírné plavidlo o výšce 120 metrů dosáhlo maximální výšky 39 kilometrů, než se potýkalo s několika problémy. Tyto problémy přiměly společnost SpaceX spustit autodestrukci vysoko na obloze nad Mexickým zálivem.

Zdroje: space, Vapol