Pomalé cestování v roce 2023

Buddhističtí mniši se procházejí před chrámem Haw Pha Bang, který byl postaven v Luang Prabang k uložení nejposvátnějšího obrazu Buddhy v Laosu; Laos je jednou z nejlepších světových destinací National Geographic pro rok 2023

Zjistěte, jak tyto pokrokově uvažující komunity, od Laosu po Řecko, nabízejí více příležitostí pro smysluplné pomalé cestování.

Přemýšlíte, kam dál? Nejste jediní. Po frenetickém návratu k cestování se mnozí ptají, jak si užít nával objevování bez tlačenice davů. Seznam 25 inspirativních a méně navštěvovaných destinací pro nadcházející rok zahrnuje místa plná zázraků, odměňující cestovatele všech věkových kategorií a podporující místní komunity a ekosystémy. Tyto destinace zarámované do pěti kategorií (Komunita, Dobrodružství, Příroda, Rodina a Kultura), jsou pod radarem, jsou před vámi a jsou připraveny, abyste je mohli začít objevovat. 

Níže jsou tipy na pět míst v roce 2023, která vynikají úsilím o ochranu přírody vedenou komunitou. Jako průkopnická práce v oblasti ekoturistiky ale i udržitelnosti a inkluzivního – pomalého cestování.

Laos – zázrak cesty vlakem

Nastupte do nového vlaku, díky kterému jsou zázraky země dostupnější

Tradiční tanečnice Nang Keo obklopená svíčkami v Luang Prabang, Laos; Pomalé cestování v roce 2023
Mladou tanečnici nang keo obklopují svíčky ve městě Luang Prabang, bývalém hlavním městě Laosu, kam se nyní dá dostat kulovým vlakem

Pandemie COVID-19 uzavřela hranice mnoha zemí závislých na cestovním ruchu, jako je Laos. Ale země jihovýchodní Asie známá svými smaragdově zelenými výhledy na horní řeku Mekong získala podporu ve vnitrostátním cestování v prosinci 2021 inaugurací Čínou financovaného a postaveného vlaku pokřtěného na Lane Xang. Což je starověký laoský název znamenající Království milion slonů. Trasa vlaku zahrnuje 418 km úsek v Laosu, který začíná v pohraničním městě Boten a prochází 75 tunelů a přes 167 mostů, než skončí v hlavním městě Vientiane.

Slib vlaku? Rozšířit cestovní ruch mezi samotnými Lao, kteří nyní mohou snadněji prozkoumávat mnohostranné dědictví své země. A to včetně starého císařského hlavního města Luang Prabang. Ten je na seznamu světového dědictví UNESCO.

„Od COVIDu je Luang Prabang závislý na turistech z celého Laosu, zejména z Vientiane a jižního Laosu,“ říká Veomanee Douangdala. Generální ředitelka a spoluzakladatelka kulturního centra Ock Pop Tok, tkalcovského kolektivu zaměřeného na tradiční laoské textilie. 

Dříve laoští cestovatelé vydrželi pěti až šestihodinovou cestu autem z Vientiane do Luang Prabang. Cesta vlakem rychlostí sto 161 km/h trvá necelé dvě hodiny. ,,Vlak je rychlejší,“ říká Douangdala, ,,s dobrou scenérií.“ 

Vydejte se s Nat Geo: Prozkoumejte uctívané chrámy a velkolepé výhledy na této cestě po jihovýchodní Asii.

Dodekanéské ostrovy, Řecko – tradice a pomalé cestování

Podívejte se, jak toto souostroví vyvažuje rostoucí oblibu a udržování tradic 

Brzký ranní výšlap na horu nad Olympos s názvem Profítis Ilías.
Turisté se procházejí po hřebeni hory Profitis Ilias na Karpathos, jednom z méně známých řeckých ostrovů v souostroví Dodekanés

Zkazí více návštěvníků Dodecanese? Tyto řecké ostrovy u tureckého pobřeží vrhají svůdné kouzlo vykouzlené svou skalnatou krásou a divokou historií. Řada dobyvatelů – Římanů, Osmanů a Italů – zanechala otisky prstů na všem, od architektury po jídlo. Dnešní vetřelci nepřicházejí na známější Dodekanéské ostrovy, jako jsou Leros, Patmos a Kos, ne pro štěstí, ale pro selfie.

Méně obchodované ostrovy v souostroví – jako Karpathos, na půli cesty mezi Krétou a Rhodem – musí nyní vyvážit ekonomickou potřebu cestovního ruchu a environmentální stres, který způsobuje. V této vyprahlé, kopcovité zemi mléka a medu mnoho rodin chová včely a vyrábí si vlastní máslo a sýr. Osamělé bílé kostely na Karpathos, starobylá města a starobylé tradice mohou přitahovat dobrodružné návštěvníky prchající z přeplněnějších kykladských ostrovů Mykonos a Santorini. Avšak nedostatek pitné vody na ostrově a omezená kapacita pro recyklaci představují výzvy.

Důležitým aspektem udržitelného a pomalého cestovního ruchu, říká Evangelia Agapiou, zakladatelka Ecotourism Karpathos, má za následek zapojit co nejvíce místních obyvatel. Ať už prostřednictvím ukázek tradiční výroby vína nebo prostřednictvím nočních rybářských výletů s rybáři.

„V angličtině je definice ‚eco‘ spíše ‚ekologická‘,“ říká Agapiou. „Ecos“ v řečtině znamená domov, zemi, komunitu. Takže tohle je ekoturistika – sbližovat lidi.“

Ghana

Najděte kořeny černošského dědictví v západní Africe

Modelka má na sobě kreaci ghanských/amerických návrhářů ve stánku s ovocem; Pomalé cestování v roce 2023
Ghanská móda je známá svými pestrými barvami a živými vzory, jako například tyto šaty od návrháře Osei-Duro, které se nosí v ulicích Akkry

Po uvolnění omezení COVID mnoho cestovatelů říká „ano“ pozvánce, kterou ghanský prezident Nana Akufo-Addo rozšířil před pandemií na lidi s africkým dědictvím. Vrátit se do této západoafrické země, prozkoumat své africké kořeny a spojit se s jejími občany. Cesty, které popularizovali cestovatelé celebrit, jako je Danny Glover a Chance the Rapper, byly často emocionální. A to proto, protože návštěvníci čelili fyzickým pozůstatkům obchodu s otroky podél pobřeží Ghany.

„Je to víc než návrat, je to vzpomínka,“ říká Melissa Bunni Elian, která do Ghany cestovala loni na jaře, fotografka National Geographic. Elian poznamenává, že Ghana má „silného panafrického ducha. Afrobeaty uslyšíte všude, od taxíků po obchod s potravinami, ale také reggae, haitský zouk, americký hip-hop.“

Pro ty, kteří se zajímají o design, je hlavní město Accra „centrem módy pro Ghanu,“ říká. ,,Vždy je něco jasného, ​​hlasitého nebo barevného.“ Ghaňané mají velmi odlišné způsoby, jak dávat věci dohromady.

Milwaukee, Wisconsin

Zjistěte, proč je toto město Velkých jezer, tak oblíbené

Lodě na řece Milwaukee, Old Third Ward, Milwaukee Wisconsin; Pomalé cestování v roce 2023
Kajakáři na řece Milwaukee pádlují kolem městské části Historic Third Ward, revitalizované skladové čtvrti, kde se nyní nachází Milwaukee Public Market a další atrakce

Největší a nejživější město Wisconsinu v sobě spojuje dělnickou a strhující energii s úzce propojenou kreativní komunitou. Ta se obrací za Velkými jezery. 

Stejně jako 450 motocyklů vystavených v muzeu Harley-Davidson, i Milwaukee v roce 2023 nastartuje své motory. Podél tří vodních cest (řek Milwaukee, Kinnickinnic a Menomonee) se budují říční promenády a rušná čtvrť Deer District se tyčí z bývalého pole (volných pozemků), s hotely, koncertními sály a arénou Bucks. Mezitím tradiční čtvrti získávají nové rozvojové projekty, jako je plánované umělecké a kulturní centrum v Bronzeville zaměřené na afroamerické umění.

Sledujte místní obyvatele a sjeďte na kajaku jednu z řek. Pak se vyloďte, abyste prozkoumali  Historic Third Ward, bývalou průmyslovou čtvrť protkanou cyklostezkami. Na veřejném trhu v Milwaukee můžete zabodovat sáčkem tvarohu. Ten je stejně oblíbený jako místní klobásy. Pak následujte břeh Michiganského jezera k sochařskému pavilonu Milwaukee Art Museum, který navrhl Santiago Calatrava.

Pivo bylo nápojem, který proslavil Milwaukee. Navštivte pivovar – město jich má desítky – a uvidíte, jak se vyvinuly. Stylové výčepní, kteří nalévají uměle vytvořené IPA a nosiče, jsou na světelné roky vzdáleni od cinkavých (pomalých) stáčíren, kde dřely televizní postavy Laverne a Shirley.

Alberta, Kanada

Následujte lídra v domorodém cestovním ruchu

Tracey Klettl stojí a mluví s návštěvníky sedícími na lavičkách před glampingovými zařízeními na Painted Warrior Ranch.
Tracey Klettl (zcela vpravo), majitelka a provozovatelka cestovní kanceláře Painted Warriors a potomek lidí Cree a Mohawk, představuje návštěvníkům ranč Painted Warrior v Mountain View County, Alberta, Kanada

Alberta je oslavována pro takové přírodní divy, jako je ledovec Athabasca a národní park Banff, oba vysoko ve Skalistých horách; jeho široce otevřené prérijní výhledy; a modernost skla a oceli měst jako Calgary a Edmonton. V této kanadské provincii se však musí zvážit různé perspektivy. Což je součástí přehodnocení toho, jak se příběhy domorodců vyprávějí v celé Severní Americe.

Cestovatelé, kteří nás vyhledávají, se chtějí znovu spojit a zaměřit se,“ říká Brenda Holder, průvodkyně Cree/Iroquois. Ta vede návštěvníky na pomalé procházky a workshopy v lesích poblíž Sundre v Albertě, aby prozkoumali léčivé rostliny, na které její lidé spoléhají.

Domorodá místa v Albertě nabízejí prubířské kameny do předevropské minulosti provincie. Návštěvníci národního parku Elk Island National Park, který se nachází východně od Edmontonu, se setkávají s kulturní historií sahající až 8 000 let zpět. To vše prostřednictvím výletů s průvodcem, praktických interpretačních programů s prehistorickými kamennými nástroji a řemeslných dílen Cree. 

Mohou také obdivovat vize a mýty nalezené ve skalních rytinách. A taky na malbách zanechaných na pískovcových útvarech a skalních věžích Writing-on-Stone/Áísínai’pi, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO ve vysokých pastvinách v údolí Milk River Valley.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol