Americký investor nalezl vrak lodi téměř 7000 metrů hluboký

Je to nejhlubší vrak, jaký byl kdy na světě nalezen: Americký dobrodruh Victor Vescovo objevil americkou válečnou loď ,,Sammy B.“, která se potopila za druhé světové války.

Victor Vescovo vylezl na nejvyšší hory všech kontinentů a změřil nejhlubší místa světových oceánů – a nyní americký investor a bývalý námořní důstojník zřejmě vytvořil nový rekord: našel vrak lodi ve Filipínském moři v hloubce 6 895 metrů. Nikdy předtím se vrak neidentifikoval v takové hloubce.

Nejhlubším vrakem, který se kdy identifikoval a prozkoumal, byl USS Johnston v hloubce 6 469 metrů – tento vrak objevil i Vescovo.

Nyní objevená loď je eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts, známý jako ,,Sammy B.“. Loď se potopila 25. října 1944 v bitvě druhé světové války u ostrova Samar na Filipínách.

Hrdinství kapitána ,,Sammy B.“ a jeho posádky se zdá v námořnictvu legendární, řekl Vescovo americké zpravodajské stanici CNN. ,,Bylo mi velkou ctí najít místo jejího posledního odpočinku.“

Největší a nejsilnější bitevní loď – vrak

Posádka bojovala se třemi japonskými bitevními loděmi, včetně Jamato. Ta se spolu s její sesterskou lodí Musashi považuje za největší a nejsilněji vyzbrojenou bitevní loď, která kdy byla postavena.

Američané byli mnohem nižší než jejich oponenti, řekl Vescovo v rozhovoru pro britskou BBC. „Ale i když jim došla munice, stále stříleli kouřové granáty a světlice, aby zapálili japonské lodě. Na obou stranách tito muži bojovali na život a na smrt.“

Americká loď měla na palubě 224 členů posádky, z nichž 89 zahynulo. Přeživší museli vydržet na záchranných člunech 50 hodin, než dorazila pomoc.

Vescovo řekl, že doufal, že nalezení vraku pomůže rodinám mrtvých udělat čáru. A že nyní vyjdou najevo neznámé podrobnosti o bitvě: ,,Ocel nelže.“

Vescovo a tým z Eyos Expeditions provedli šest ponorů za osm dní, aby hledali Sammy B. a další americkou loď, Gambier Bay. Nejprve našli torpédomet z „Sammy B.“ – a pak poslední den vrak.

Torpédomet "Sammy B.", Americký investor nalezl vrak lodi téměř 7000 metrů hluboký
Torpédomet ,,Sammy B.“

,,Je to nepopsatelný zážitek přijet někam, kde ještě nikdo nebyl. Staneš se na tom závislý,“ řekl Vescovo SPIEGELu v roce 2021.

Všechna data a znalosti, které na svých expedicích sbírá, se zdají obecně přístupné prostřednictvím open source. ,,99 procent mých expedic se financuje samo. Své zdroje využívám pro komunitu, pro lidský pokrok. To je moje životní práce.“

Zdroj: spiegel, Vapol