4Runner dostane variantu Trailhunter Overlanding

Toyota na Instagramu vypustila první oficiální pohledy na novou generaci SUV 4Runner. A jakkoli je to vzrušující, zarazilo nás několik věcí. Zaprvé, v nejnovějším náhledu Toyota potvrdila to, co jsme tušili, ale oficiálně neznali. Nový 4Runner dostane výbavový stupeň Trailhunter, který bude zaměřený na terénní jízdu, stejně jako nejnovější pick-up Tacoma.

Kromě této zajímavosti nyní také víme, že SUV si zachová své stahovací zadní okno. Stejně jako generace modelu 4Runner dostane verze 2025 elektricky ovládané zadní sklo, které se může zasunout do zadních dveří. Tlačítko pro ovládání zadního skla je stejně jako dříve umístěno v horní konzole. Na videu je vidět, jak jej obsluha mačká nad hlavou. Zahlédneme také tlačítka se šipkami nahoru/dolů na samotných zadních dveřích?

Na příspěvku na Instagramu můžeme po otevření skla nahlédnout skrz otvor zadních dveří a vidět část přístrojové desky, která obsahuje moderně vypadající nový displej. Podíváme-li se ještě blíže, zjistíme, že umístění a tvary jejího displeje, tlačítka startéru, masky přístrojů, ovladače hlasitosti a vnějších výdechů ventilace jsou nápadně podobné těm na nejnovějším pick-upu Toyota Tacoma, s nímž bude 4Runner mechanicky příbuzný. A na konci upoutávky Toyota naznačuje, že celý nový 4Runner uvidíme 9. dubna – to je velmi, velmi brzy.

4Runner Trailhunter

Jak moc je 4Runner Land Cruiser-Y?

V původní upoutávce se 4Runner na první pohled jeví jako pouhý nový Land Cruiser s nápisem „4Runner“ na zadních dveřích. Očekávali jsme, že nový 4Runner bude podobný nejnovějšímu Land Cruiseru. S tím sdílí rám a další mechanické prvky. Nicméně budou mít oba vozy 4×4 skutečně společné plechy?

Novější upoutávka naznačuje, že ne, i když to se ukáže až 9. dubna, kdy Toyota 4Runner 2025 plně představí. Nicméně můžeme očekávat, že 4Runner bude po svém příchodu levnější než Land Cruiser, přestože se jedná o téměř stejné vozidlo. Ceny nového Land Cruiseru začínají v oblasti poloviny 50 000 dolarů (1,1 milionu Kč) a doporučená cena současného modelu se pohybuje v oblasti 40 000 dolarů (900 000 Kč). Takže Toyota má dráhu, jak vměstnat 4Runner 2025 do své přeplněné řady SUV, aniž by se příliš překrývaly. Opět je pravděpodobné, že se 4Runner bude více překrývat (vizuálně) s nejnovějším pick-upem střední třídy Tacoma než s Land Cruiserem, přestože všechny tři vozy stojí na stejné architektuře TNGA-F.

Když si přiblížíme obrázek zadních dveří, který Toyota nedávno zveřejnila, můžeme si všimnout alespoň některých rozdílů. Zadní světla jsou jiná, i když je uspořádali vertikálně podobně jako u Land Cruiseru, a povrchová úprava zadních dveří je jedinečná, stejně jako stříbrná lišta na nárazníku. Možná je to modrou barvou, která působí tak… Land Cruiser. Nové LC vidíme v nabídce ve velmi podobném odstínu „Heritage Blue“.

Zadní dveře

Verdikt

Starý 4Runner se nám samozřejmě stále líbí, ale tento model už je extrémně vyčpělý. Podívejte se. Nakonec, i když nový 4Runner používá podvozek identický s novým Land Cruiserem, kdo si stěžuje, že dostane Land Cruiser za méně peněz? Očekáváme, že 4Runner bude možná o něco kompaktnější než Cruiser. Pravděpodobně bude využívat nehybridní verzi svého přeplňovaného čtyřválcového agregátu (který pohání většinu rovněž mechanicky příbuzné řady pick-upů Tacoma), přinejmenším ve standardní výbavě. Hybrid by mohl být na přání. O tom, jak moc se Toyotě podařilo odlišit svá dvě terénní SUV, se více dozvíme, až se 9. dubna objeví nový 4Runner.