Virgin Galactic má za sebou první výlet s turisty

Ambiciózní americká společnost Virgin Galactic, kterou vlastní filantrop Richard Branson, provedl první turistický let do vesmíru

Ambiciózní americká společnost Virgin Galactic, kterou vlastní filantrop Richard Branson, provedl první turistický let do vesmíru. Do vesmírných výšin osmdesáti kilometrů se vypravil bývalý kanoista, který si pořídil palubní lístek již v roce 2005. Společnost Virgin Galactic chce držet krok se společnostmi Blue Origin (Jeff Bezos) a SpaceX (Elon Musk) a chce pokračovat v rozšiřování svého vlivu ve vesmírném turismu.

Drahý zážitek do vesmíru

Včerejší let se stal pro Virgin Galactic již sedmou výpravou do vesmíru od roku 2018. Nicméně se tak stalo poprvé s platícím pasažérem, napsala agentura AP. Bývalý profesionální kanoista Jon Goodwin se v roce 2005 dostal mezi vůbec první zákazníky. Za palubní lístek musel zaplatit 200 000 dolarů (4,42 milionů korun). Dnes společnost prodává lístky za 450 000 dolarů. Tedy téměř deset milionů Kč.

Včerejší let odstartoval z pouště v americkém státě Nové Mexiko kolem 09:00 místního času (17:00 SELČ). O hodinu později společnost Virgin Galactic  zveřejnila, že raketa přistála. Raketa se i s pasažéry dostala do výšky 88 kilometrů. Tedy o několik kilometrů nad hranici, kde se již podle americké armády nachází hranice vesmíru. Na tomto místě si tak mohli vychutnat několik minut stavu bez tíže.

Richard Branson

Sám miliardář Richard Branson podle agentury AFP potvrdil slib, který dal již před dvěma desítkami let. Roku 2021 se sám vypravil na první vesmírný let své firmy. Na palubě se v té době nacházela také vítězka losování Keisha Schaffová i se svou osmnáctiletou dcerou a další dva piloti.

Není nouze o další zájemce

Podle Virgin Galactic se na seznamu zájemců o další let do vesmíru nachází celkem 800 jmen. AP zmiňuje, že tato společnost používá zcela jiný systém než Blue Origin a SpaceX. Ti pro své turistické lety využívají plně automatizované moduly, které startují ze země.

Společnost Virgin Galactic zase chce své pasažéry přepravovat v raketě. Ta se ve výšce 15 kilometrů pustí nosného letadla a díky raketovým motorům dostoupá až na samotný okraj vesmíru. Pasažéři mají nahoře několik minut na to, aby se mohli vznášet v kajutě a u toho se mohli dívat na Zemi. Poté se letoun vrátí a přistane na přistávací dráze.

Zdroje: ceskenoviny, Towpoint