Viritech, Pininfarina: první „vodíkový hypercar“ na světě

Společnost Viritech představila 1 000 kg Apricale, vysoce výkonný vůz na vodíkový pohon s poloviční hmotností než srovnatelná bateriová vozidla. Britský startup to nazývá prvním „hypercarem na vodík“ na světě. Tvrdilo, že Apricale „je konečným důkazem toho, že vodík je nejlepším řešením pro jakékoli vozidlo, kde je hmotnost kritickým faktorem.“ Pininfarina postavil karoserii, zatímco Viritech vyvinul technologii hnacího ústrojí. Vůz uvede do omezené výroby v roce 2023 s plánem vyrábět 25 vozů ročně v závodech Pininfariny.

H2 Clipper dokončil simulovaný test vzducholodě poháněné vodíkem v aerodynamickém tunelu pomocí výpočetní dynamiky tekutin (CFD). „Analýza potvrzuje, že aerodynamický design vzducholodě dosahuje extrémně nízké úrovně zbytkového odporu a je dalším krokem k ověření provozního výkonu vzducholodě a modelování nákladů společnosti,“ uvedla kalifornská letecká společnost. Jeho cílem je dokončit prototyp v roce 2025. A létat se svou první vzducholodí v plné velikosti v roce 2028.

Evropská komise a norská vláda se dohodly na posílení spolupráce v oblasti energetiky. Přičemž na evropský trh se má letos dodat až 100 TWh energie navíc. Jejich střednědobé plány na vodík zahrnují společnou spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie na moři a zachycování a ukládání uhlíku (CCS). V souladu s tím ENOVA také oznámila financování na výrobu vodíku, infrastrukturu a projekty vozidel podél norského pobřeží.

Elektrolyzéry

Ember v nově zveřejněné zprávě uvedla, že elektrolyzéry, propojení a čistá dispečerská výroba budou tři klíčové technologie potřebné k tomu, aby Evropa do roku 2035 dosáhla čistého elektrického systému založeného na slunci a větru. Londýnský klimatický think-tank uvedl, že modelování ukazuje, že Evropa může provozovat 95% čistý energetický systém. A to aniž by byla ohrožena spolehlivost, a to i za nepříznivých klimatických podmínek. „Do roku 2035 bude větrná a solární produkce často převyšovat poptávku. V tomto okamžiku elektrolyzéry přemění přebytečnou nabídku na zelený vodík,“ uvedl. ,,Flotila elektrolyzérů se do roku 2035 rozroste na 200 až 400 GW.“

Viritech, Pininfarina: první „vodíkový hypercar“ na světě
Viritech/Pininfarina

Společnosti Siemens Energy a Air Liquide oznámily vytvoření společného podniku věnovaného sériové výrobě průmyslových obnovitelných vodíkových elektrolyzérů v Evropě. „Očekává se, že výroba se má zahájit v druhé polovině roku 2023. A do roku 2025 se zvýší na roční výrobní kapacitu 3 GW,“ uvedlo francouzsko-německé partnerství.

Vodíkový hypercar

Airbus a Linde podepsaly v Berlíně memorandum o porozumění za účelem rozvoje vodíkové infrastruktury na letištích po celém světě. „Obě společnosti definují a zahájí pilotní projekty na několika letištích od začátku roku 2023,“ napsal evropský výrobce leteckého průmyslu. 

Fortescue Future Industries (FFI) a přední skupina německých společností zveřejnily plán zeleného vodíku. Nastínili doporučení pro vlády a průmysl pro velký dovoz zeleného vodíku do Německa.

RWE a ArcelorMittal podepsaly memorandum o porozumění se vývoje, výstavby a provozu pobřežních větrných elektráren a vodíkových zařízení za účelem výroby oceli s nízkými emisemi v Německu. Obě společnosti začnou s pilotním závodem o výkonu 70 MW v Brémách a Eisenhüttenstadu do roku 2026. Plánovaný nárůst projektů v gigawattovém měřítku v dlouhodobém horizontu má záviset na veřejném financování.

Gasgrid Finland si zajistila podporu od finské vlády pro své plány expanze. Jeho cílem se jeví pracovat na infrastruktuře přenosu vodíku a rozvoji souvisejícího trhu s vodíkem. Založí dceřinou společnost VetyVerkko, která má rozvíjet projekty přenosu vodíku. 

Společnost N uvera Fuel Cells obdržela objednávku na motor s palivovými články řady E od CMT, institutu pro výzkum technologie pohonu na Universitat Politècnica de València ve Španělsku. CMT vyhodnotí využití motorů s palivovými články Nuvera v silničním a leteckém sektoru.

Zdroj: pv-magazine, Vapol