3D model vraku německé ponorky

Obrázek ukazuje 3D model ponorky „UC 71“, která se potopila u Helgolandu v roce 1919

V únoru 1919 posádka „UC 71“ potopila vlastní ponorku u Helgolandu. Počítačový model nyní přesně ukazuje, jak vozidlo vypadalo. Mezitím slaná voda ze Severního moře ovlivňuje skutečný vrak.

Mezinárodní výzkumný tým vytvořil pomocí přibližně 30 000 fotografií detailní 3D model vraku německé ponorky „UC 71“ z první světové války. ,,Jako potápěči vidíme kvůli omezené viditelnosti jen malý úsek. Nyní se poprvé můžeme podívat na celou ponorku, prozkoumat ji a sdílet se všemi, kdo mají zájem,“ řekl německé tiskové agentuře výzkumný potápěč a projektový manažer Florian Huber. ,,Neviditelné jsme učinili viditelným.“

Vrak ponorky

Ponorka, postavená v roce 1916, se potopila v roce 1919 na cestě trajektem do Anglie u ostrova Helgoland v Severním moři. Loď se svými torpédy, minami a výbušnými granáty potopila během první světové války 61 lodí, jak Huber zkoumal. Vyšetřování v roce 2014 odhalilo, že posádka svůj člun sama potopila.

Ponor: „Po více než 100 letech v bouřlivém a vysoce dynamickém Severním moři se 50 metrů dlouhý vrak pomalu, ale neúprosně rozpadá“
Ponor: „Po více než 100 letech v bouřlivém a vysoce dynamickém Severním moři se 50 metrů dlouhý vrak pomalu, ale neúprosně rozpadá“

Výzkumný tým vedený samostatně výdělečně činným výzkumným potápěčem Huberem z Kielu zdokumentoval vrak u pobřežního ostrova v hloubce 23 metrů. Potápěči natáčeli čtyřmi kamerami s vysokým rozlišením. Z těchto klipů bylo později extrahováno 30 000 fotografií, které byly pomocí softwaru převedeny na přesný digitální model. V roce 2024 bude 3D model vytištěn, namalován a vystaven v rámci vlastní výstavy v Helgoland Museum.

,,Unikátní kus německé historie zachovalý“

„UC 71“ je památkově chráněná budova od roku 2012. ,,Ale po více než 100 letech v bouřlivém a vysoce dynamickém Severním moři se 50 metrů dlouhý vrak pomalu, ale neúprosně rozpadá,“ řekl Huber. „3D modelování již několik let nabízí podvodní archeologii zcela nové možnosti pro dokumentaci. Ale i pro vizualizaci podmořských míst.“ Modely jsou k dispozici pro vědeckou dokumentaci. Ale i pro účely prezentace a vizualizace v muzeích.

Šroub z ponorky, která se potopila u Helgolandu v roce 1919
Šroub z ponorky, která se potopila u Helgolandu v roce 1919

Do projektu fotogrammetrie se zapojili i specialisté z Finska a Skotska. „Prostřednictvím digitální dokumentace „UC 71“ lze nyní uchovat jedinečný kus německé historie. A zároveň jej zpřístupnit širokému publiku,“ řekl Chris Rowland z University of Dundee (Skotsko).

Zdroj: spiegel, Vapol