Nový 3D sken ukazuje každý kout vraku Titaniku

3D sken ,,Titanic": Loď se před potopením rozlomila na dvě části

Dokonce je vidět i sériové číslo na lodním šroubu: nové fotografie 3D skenu, detailně ukazují pozůstatky Titanicu. Mohli by možná odhalit podrobnosti o potopení.

Objeví se brzy nové poznatky o tom, jak se Titanic potopil? 3D snímky ve vysokém rozlišení ukazující vrak slavné osobní lodi v celém rozsahu alespoň slibují nové poznatky. Více než sto let po potopení zveřejnila britská stanice BBC nové snímky lodi, která leží v hloubce téměř 4 000 metrů na dně Atlantiku. Podle BBC jde o první sken celého vraku.

Luxusní parník se potopil v dubnu 1912 na cestě z anglického Southamptonu do New Yorku po srážce s ledovcem. Při nehodě zemřelo 1 500 lidí. Od roku 1985, kdy byl vrak nalezen téměř 650 kilometrů od pobřeží Kanady, je ,,Titanic“ intenzivně zkoumán. Na dně oceánu je však černá tma. Fotoaparáty tedy většinou dokážou fotit jen části, nikoli celý vrak.

Zkoumání vraku

Nyní zveřejněné podrobné nahrávky vznikly loni v létě. Ponorky strávily zkoumáním vraku více než 200 hodin, přičemž pořídily přes 700 000 snímků, které byly spojeny do 3D skenu. Plánovací manažer expedice Gerhard Seiffert BBC řekl, že na vrak se během prací nesahalo, aby nedošlo k jeho poškození.

Pohled na přední část vraku
Pohled na přední část vraku
Výrobní číslo vrtule je stále vidět, ale vrak se postupně rozpadá
Výrobní číslo vrtule je stále vidět, ale vrak se postupně rozpadá

Došlo ke srážce s ledovcem skutečně tak, jak se ukázalo ve filmech?

Na obrázcích jsou vidět i ty nejmenší detaily, jako je sériové číslo lodní vrtule. Snímky by mohly pomoci historikům a vědcům zjistit, co se přesně stalo s osobní lodí v dubnu 1912. Doposud byl jejich výzkum závodem s časem, protože vrak stále chátrá.

„Nyní se konečně můžeme podívat na ‚Titanic‘ celý, pouze na základě důkazů a dat,“ řekl BBC Parks Stephenson, který ‚Titanic‘ studuje už mnoho let. Doufá, že mu to poskytne nové poznatky. Stále není jasné, zda se Titanic skutečně srazil s ledovcem na pravoboku, jak se ukazuje ve filmech. Nebo zda loď mohla narazit na ledovec.

Titanic se během potopení rozlomil na dva velké kusy, vzdálené od sebe 800 metrů. Věci cestujících, jako jsou desítky bot nebo neotevřené lahve šampaňského, jsou stále poházené po vraku.

Zdroj: spiegel, TowPoint