Alfa Romeo Tonale PHEV 2023 – recenze

Nový plug-in hybrid Alfa Romeo Tonale skutečně umožní konkurovat Němcům a Volvu. A to díky mnohem nižší dani Benefit-in-Kind

V tomto okamžiku začíná být Alfa Romeo Tonale PHEV váženým modelem. Doposud jsme jezdili s mild-hybridními edicemi konkurenčního BMW X1 italské značky. Nicméně tento plug-in hybrid Alfa Romeo Tonale skutečně umožní konkurovat Němcům a Volvu. A to díky mnohem nižší dani Benefit-in-Kind.

Alfa Romeo Tonale PHEV

Technické složení Tonale PHEV vypadá dostatečně slibně. K dispozici je 1,3l přeplňovaný benzinový motor o výkonu 177 koní. Dále přední elektromotor (má pomáhat motoru a fungovat jako generátor), šestistupňová automatická převodovka a další elektromotor o výkonu 121 koní na zadní nápravě. Druhý elektromotor pomáhá zajistit pohon všech kol. Nachází se zde také 15,5kWh baterie.

K dispozici je 1,3l přeplňovaný benzinový motor o výkonu 177 koní
Alfa Romeo Tonale

Celkový výkon je o něco vyšší než u mild hybridu, a to 271 koní. Tento výkon částečně pohlcuje pohotovostní hmotnost přesahující 1 800 kg, ale i tak se jedná o dosud nejrychlejší Tonale se zrychlením z 0-100 km/h za 6,2 sekundy.

Alfa tvrdí, že na elektřinu ujede až 69 km. To je důležité, protože díky tomu Alfa spadá do stejného 8% daňového pásma jako nejnovější plug-in modely X1 od BMW. Je to tedy mnohem méně než 14% daň pro Volvo XC40 T5 Recharge.

Radost z jízdy

Inženýři Alfy odvedli dobrou práci při maskování původu vozu. Řízení je rychlé, ale příjemně citlivé a poskytuje ostrý nástup do zatáčky, který by mohl Alfu odlišit například od XC40. Tonale to podporuje také chvályhodným ovládáním karoserie.

Systém se inteligentně rozhoduje, kdy vypnout a zapnout motor (vůz dokáže jet rychlostí až 135 km/h pouze na elektřinu)
Maska Tonale

Těžší PHEV působí celkově jistěji a méně neurvale než Tonale s mírným hybridním pohonem. PHEV navíc dává o sobě pořádně vědět. Je tu dostatek razance, aby se vyrovnal s objemem vozu, aniž by se cítil napjatý. Systém se inteligentně rozhoduje, kdy vypnout a zapnout motor (vůz dokáže jet rychlostí až 135 km/h pouze na elektřinu). Navíc přechod mezi zdroji energie je plynulý, pokud razantně nezasahujete do plynového pedálu.

Snadno se vám stane, že se ocitnete v pohodlné dálniční jízdě, kdy motor jen vzdáleně hučí při 2000 otáčkách za minutu. Největším hlukem je drobné hučení pneumatik ze zadní části vozu. Celkově je to tedy docela tichá záležitost.

Tři jízdní režimy Tonale

Pomocí přepínače DNA můžete přepínat mezi třemi režimy jízdy. Avšak v praxi jsme přepínali mezi běžným nastavením a režimem Advanced Efficiency, který v podstatě přepne vůz do režimu EV a trochu otupí jeho reakce ve snaze získat z baterie další kilometry.

Naproti tomu Dynamic se příliš snaží držet otáčky. To odhaluje skutečnost, že zatímco motor o objemu 1,3 litru je ve skutečnosti dostatečně příjemným společníkem, když je podporovaný oběma elektromotory, ve vyšších polohách svého otáčkového pásma je méně užitečný a hlasitější.

Prostor a testování vozu

Kabina je stejná jako u verzí Tonale bez pohonu PEV, takže je v ní dost místa pro čtyři cestující nebo pět přátel. Objem zavazadlového prostoru však kvůli hybridní instalaci klesne na 385 l velikosti Volkswagenu Golf při zvednutých zadních sedadlech a z 1550 na 1430 l po jejich sklopení.

Kabina je stejná jako u verzí Tonale bez pohonu PEV, takže je v ní dost místa pro čtyři
Interiér

Vzhledem k tak malému počtu zjevných dynamických nedostatků může být klíčovým faktorem cena. A podle toho, jak se ceny Veloce dosud vyvíjely, měl by tento testovaný vůz pravděpodobně stát podobně jako výkonnější BMW X1 xDrive30e.

Zdroje: autoexpress, Top-Vozíky