Mercedes-Benz CLA bude konkurovat Tesle Model 3

Mercedes-Benz se představením zcela nové generace svého čtyřdveřového kompaktního sedanu CLA pustí do přímého souboje s Teslou Model 3

Mercedes-Benz se představením zcela nové generace svého čtyřdveřového kompaktního sedanu CLA, který má být vyvinut podle strategie „electric-first“, pustí do přímého souboje s velmi úspěšnou Teslou Model 3.

Koncepční vůz předznamenávající elektromobil s výhledem na rok 2025 by měl mít premiéru na zářijovém autosalonu v Mnichově. Německá značka ve svém portfoliu nazývá novou kategorii „Entry Luxury“.

Model CLA ve dvou variantách

Podle britského Autocaru by se měl chystaný Mercedes-Benz CLA nabízet ve dvou variantách. Mělo by se jednat o plně elektrickou verzí a také plug-in hybridem, který přijde zhruba šest měsíců po uvedení EV. Objeví se však pouze na vybraných trzích.

Model CLA má být postavený na platformě Mercedes Modular Architecture (MMA), která je v čistě elektrické podobě. Platforma je navržená tak, aby mohla pracovat s 800V akumulátorem. Ten může při nabíjení přijmout až 350 kW energie, což umožní doplnit energii z 10 na 80 % stavu nabití (SoC) za zhruba 30 minut z výkonné nabíječky stejnosměrného proudu.

Nový německý elektrický sedan s delší karoserií než současný model
Nový sedan Mercedes-Benz CLA má být dlouhý 4,7 m

Nové elektrické CLA se údajně připravuje jak ve variantě s pohonem předních kol, tak s pohonem všech kol, přičemž obě varianty využívají podle popisu synchronní motory s permanentními magnety druhé generace s interním označením eATS2.0. Ve spojení s nově vyvinutým měničem na bázi karbidu křemíku začnou motory pohánět dvoustupňovou převodovku. Avšak není jasné, zda se toto uspořádání stane standardní záležitostí jak u verzí s pohonem předních, tak všech kol.

Baterie modelu CLA

Třetí generace Mercedes-Benz CLA, která má být vybavená novou lithium-železo-fosfátovou (LFP) baterií, jež je postavená na principu výroby článků, je údajně mnohem účinnější než současné modely společnosti. Tyto modely používají lithium-iontové baterie.

Elektromobil a jeho debut

Nový německý elektrický sedan s delší karoserií než současný model (podle zvěstí má mít na délku přibližně 4,7 m) se poprvé objevil při testování minulý měsíc. Špionážní fotografie potvrdily, že Mercedes-Benz skutečně pracuje na novém kompaktním elektromobilu.

Nová generace CLA, jejíž debut se očekává v příštím roce, by měla konkurovat také modelům BMW i4 a Polestar 2. To by do tohoto specifického segmentu vozidel přineslo tolik potřebnou rivalitu.

Zdroje: insideevs, TowPoint