Alpine má zájem vstoupit do mistrovství světa v rally

Alpine chce rozšířit svou etapu motoristického sportu a WRC je kategorie zájmu. Bude však nutné změnit regulaci, protože francouzská společnost silně sází na elektřinu.

Luca De Meo, generální ředitel Renaultu, byl vždy velkým zastáncem motoristického sportu jako dokonalého vozidla, které se snaží propagovat automobilové produkty výrobce tím nejlepším možným způsobem. Je to z čistě komerčních důvodů, ale také z vášně.

Alpine

Není to skutečnost, kterou se jeví třeba podceňovat. Ani jedno ve skutečnosti není. Od té doby, co De Meo převzal funkci generálního ředitele, se Groupe Renault začala v motoristickém sportu prosazovat ještě více. Alpine přejmenovala tým Enstone, který nesl jméno Renault; Alpine se zdá přítomen ve WEC a má i nadále. Ale je toho mnohem víc.

Myšlenkou vůdců Zaalpského domu je dále rozšiřovat svou scénu a stát se dalším protagonistou vstupem do dalších kategorií. Nejen na trati, ale i mimo trať.

Ve skutečnosti plány Alpine zahrnují WRC a Dakar. Francouzská společnost se zaměřuje na elektriku, takže v blízké budoucnosti se má stát snazší ji vidět účastnit se nejslavnější Rally Raid na světě. Ale výzvou, která by mohla zaujmout nejvíce, je právě WRC.

Není náhodou, že Davide Brivio, ředitel expanzních projektů Alpine, byl na začátku května na Rally of Portugal. Bývalý šéf týmu Suzuki se setkal s vedoucími představiteli FIA, kteří byli přítomni na území Lusitanu, aby oslavili 50. výročí WRC, právě proto, aby pochopil, jaké jsou záměry federace v blízké budoucnosti.

Alpine má zájem vstoupit do mistrovství světa v rally

Zaměření na elektrický pohon

Alpine se výrazně zaměřuje na elektrický pohon, a proto je WRC dosud nejvzdálenějším projektem. Současný technický předpis WRC počítá s hybridním pohonem a bude takový až do konce roku 2025. V tu chvíli by však FIA mohla také přehodnotit některé základy tohoto předpisu, aby vyšla vstříc těm, kteří si myslí, že mohou vstoupit na vrchol série rally.

,,Zajímám se o průzkum,“ řekl De Meo. ,,Musíme zjistit, jestli jsou podmínky pro závody ve WRC; ale chci to udělat s elektrickým vozem. V současné době to není možné. Chci jet také Dakar.“

Přítomnost Brivia v Portugalsku hodně vypovídá o ochotě Alpine vstoupit do WRC v nadcházejících letech. Vybraný vůz by mohl dorazit zanedlouho: ve skutečnosti jsou tací, kteří v A5 naznačují perfektní prostředek k sestavení vozu pro WRC.

Pro WRC dává zájem tak významného výrobce velkou hodnotu budoucnosti kategorie, která příliš mnoho let čítá pouze 2 a půl výrobce. Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem to řekl, ale je to myšlenka, kterou nějakým způsobem udělal každý.

Zdroj: motorsport, Vapol