Omezení vývozu některých čipů v Japonsku

Japonská vláda oznámila, že po USA a Nizozemsku hodlá zavést omezení na vývoz některých počítačových čipů, které se má týkat 23 typů zařízení

Japonská vláda oznámila, že po USA a Nizozemsku hodlá zavést omezení na vývoz některých počítačových čipů. Opatření se mají týkat 23 typů zařízení na výrobu čipů.

Čipová válka mezi USA a Čínou

Čipy, které pohánějí vše od mobilních telefonů až po vojenskou techniku, jsou středem ostrého sporu mezi USA a Čínou. Čína v reakci na kontroly vývozu zavedené Washingtonem často označovala USA za „technologickou hegemonii“.

V pátečním prohlášení japonského ministerstva obchodu a průmyslu se však o Číně ani o USA nemluvilo. „Plníme svou odpovědnost technologického národa a přispíváme k mezinárodnímu míru a stabilitě,“ uvedlo ministerstvo. Politika má být podrobená veřejnému připomínkování, přičemž se plánuje její zavedení v červenci.

Japonský ministr obchodu Jasutoši Nišimura novinářům řekl, že tento krok nemá nic společného s omezeními ze strany USA. „Pokud se náš vývoz opětovně nevyvlastní pro vojenské účely, chceme ve vývozu pokračovat. Věříme, že dopad na společnosti by měl být omezený,“ dodal pan Nišimura.

Oznámení přišlo v době, kdy měl japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši o víkendu navštívit Peking. Pan Hajaši uvedl, že se setká se svým čínským protějškem Čchin Gangem, aby „vedli upřímnou a otevřenou diskusi s cílem vytvořit konstruktivní a stabilní vztahy“.

Čeho se má omezení týkat

Japonská omezení se začnou vztahovat na zařízení dodávaná významnými technologickými společnostmi, včetně společností Tokyo Electron a Nikon.

Dotknou se vývozu od nástrojů, které se používají k čištění křemíkových destiček, až po imerzní litografické stroje. Litografické stroje používají lasery k tisku miniaturních vzorů na křemík v rámci výrobního procesu mikročipů.

V říjnu Washington oznámil, že začne vyžadovat licence od společností, které vyvážejí čipy do Číny s použitím amerických nástrojů nebo softwaru, bez ohledu na to, kde se ve světě vyrábějí. USA vyzvaly k přijetí podobných omezení také Nizozemsko a Japonsko.

Nizozemsko souhlasí s omezeními vývozu

Tento měsíc nizozemská vláda uvedla, že v zájmu ochrany národní bezpečnosti zavede omezení na vývoz „nejpokročilejších“ mikročipových technologií z této země.

Nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová uvedla, že opatření se dotknou „velmi specifických technologií v cyklu výroby polovodičů“. Dodala, že vláda zvážila „technologický vývoj a geopolitický kontext“, aniž by jmenovala Čínu nebo nizozemského výrobce čipových zařízení ASML.

ASML je jednou z nejdůležitějších firem v globálním dodavatelském řetězci mikročipů. Vyrábí stroje, které produkují nejmodernější čipy na světě.

Zdroje: bbc.com, TowPoint