Nové stanice vysokého napětí v Nizozemsku

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy Tennet uvedl, že se musí zvětšit kapacita sítě

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy Tennet uvedl, že se musí zvětšit kapacita sítě. To proto, aby se mohl řešit neustálý růst větrné a solární energie, stejně jako u elektrických automobilů a tepelných čerpadel. Proto v celém Nizozemsku vyrostou nové stanice vysokého napětí.

Nizozemský provozovatel přenosové elektrické soustavy Tennet oznámil, že investuje 13 miliard eur (téměř 322 miliard korun). Chce rozšířit nizozemské vysokonapěťové sítě.

Plán zahrnuje výstavbu celkem 40 nových pobřežních vysokonapěťových stanic ve všech nizozemských provinciích.

Větší kapacita sítě

Společnost Tennet uvedla, že se musí zvýšit kapacita sítě, k čemuž mají dopomoci nové stanice vysokého napětí. To proto, aby se mohl řešit neustálý růst větrné a solární energie, stejně jako u elektrických vozidel a tepelných čerpadel. „Kapacita energetické sítě se musí v průběhu příštích 10 let zdvojnásobit. To aby se splnily klimatické ambice a prudce rostoucí poptávka po energii v Nizozemsku,“ stojí v prohlášení.

Nový plán se stane součástí celkového schématu. Tohle schéma rovněž zahrnuje investice ve výši 9 milionů EUR (222 milionů korun). Investice putuje do rozšíření kapacity pobřežní sítě země a umožnění připojení nových větrných elektráren, které jsou umístěné v Severním moři.

Společnost, která působí také v Německu, v současnosti provozuje vysokonapěťovou síť 380 a 220 kV. A to po celém Nizozemsku a díky propojení i se sousedními zeměmi. Nizozemská vláda, která zvažuje privatizaci Tennetu, je přesvědčená, že přeshraniční operátor se může stát hnací silou pro Nizozemsko. Díky tomu by mohla být energetická transformace silnější. Rostoucí podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů energie musí být přepravovaný na větší vzdálenosti.

V lednu 2019 společnosti Tennet a Enexis poprvé varovaly o tom, že v provinciích Groningen, Drenthe a Overijssel je velmi omezená kapacita pro další solární energii. O tři měsíce později obě společnosti uvedly, že v příštích několika letech zvýší kapacitu připojení pro solární energii. A to zejména na méně hustě osídleném východě země, kdy by to mohlo být v blízké budoucnosti potřeba.

Zdroje: pv-magazine, Top Vozíky