Chemické narovnání vlasů a jeho riziko

Podle studie mají ženy, které si pravidelně narovnávají vlasy, větší pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního čípku. Američtí vědci to připisují určitým chemikáliím.

Hladké a lesklé vlasy se obecně považují za ideál krásy. Mnoho žen se proto snaží kudrnaté nebo krepaté vlasy uměle narovnat žehličkou a vlasovými přípravky. Studie provedená americkou agenturou National Institutes of Health (NIH) nyní dochází k závěru, že pravidelné chemické narovnávání vlasů by mohlo představovat zdravotní rizika. Produkty by tedy mohly potenciálně zdvojnásobit riziko rakoviny dělohy.

Ve studii, která se publikovala v Journal of the National Cancer Institute, se sledovalo 33 947 žen ve věku 35 až 74 let po dobu přibližně jedenácti let. 378 se během této doby stalo diagnostikováno rakovinou děložního čípku.

,,Mezi ženami, které nikdy nepoužívají přípravky na narovnávání vlasů, se asi u 1,64 procenta vyvine rakovina děložního čípku do 70 let,“ říká Alexandra White z Národního institutu pro bezpečnost životního prostředí (NIEHS), který studii provedl. „U těch, kteří takové přípravky pravidelně používají, bylo riziko 4,05 procenta.“ Vědci hodnotili pravidelné používání přípravků na narovnání vlasů více než čtyřikrát ročně.

Narovnávání vlasů

,,Je znepokojující, že míra rakoviny se více než zdvojnásobuje,“ řekl White. ,,Nicméně výsledky je třeba vnímat ve správném kontextu: rakovina dělohy je poměrně vzácná forma rakoviny.“

Pravidelné chemické narovnávání vlasů může mít za následek zdravotní rizika – to je závěr studie
Pravidelné chemické narovnávání vlasů může mít za následek zdravotní rizika – to je závěr studie

Podle NIH představuje rakovina děložního čípku asi tři procenta všech nových diagnóz rakoviny ve Spojených státech. Jde o nejčastější typ rakoviny ženských pohlavních orgánů. Ve Spojených státech se sazby v posledních letech zvýšily, zejména mezi černoškami.

Současná studie také ukázala, že mezi postižené se řadí zejména černošky. Asi 60 procent žen, které uvedly, že pravidelně používají žehličky na vlasy, se identifikovaly jako černé. „Černošky si vlasy narovnávají častěji a začínají s tím v mladším věku,“ říká Che-Jung Chang, který se studií pomáhal. Výsledky jsou pro ně proto obzvláště důležité.

Předchozí studie ukázaly, že přípravky na narovnání vlasů by mohly zvýšit riziko rakoviny způsobené hormony.

Ve studii nebyly shromážděny žádné informace o konkrétních produktech nebo složkách. Vědci se však domnívají, že za to mohou určité chemikálie jako parabeny, bisfenol A, kovy nebo formaldehyd. Chemikálie by proto mohly být absorbovány pokožkou hlavy, například popáleninami žehličkou.

Zdroj: spiegel, Vapol