Elektrický Nissan GT-R možná dorazí do roku 2030

Model GT-R je již dost starý. Začal se vyrábět koncem roku 2007. Supersport měl vynikající rok 2023, kdy jeho prodeje v USA vystřelily o 584 %

Model GT-R je již dost starý, protože se začal vyrábět koncem roku 2007. Ve skutečnosti má design konceptu kořeny v roce 2001, kdy se představil koncept Skyline GT-R. Navzdory svému úctyhodnému věku měl japonský supersport vynikající rok 2023, kdy jeho prodeje ve Spojených státech vystřelily o 584 %. Přesto generace R35 nutně potřebuje náhradu. Do roku 2030 by se měl na trhu objevit elektrický Nissan GT-R.

Nissan GT-R jako sériový model

Na japonském veletrhu mobility v říjnu loňského roku Nissan naznačil vyhlídky na novou generaci vozu. Tento velkolepý Hyper Force ukradl v Tokiu show svým bláznivým designem a příslibem výkonu 1 341 koní. Měl motory vpředu i vzadu, pohon všech kol, motýlí dveře a pixelové logo GT-R. Nyní ředitel programového designu společnosti naznačuje, že poutavý koncept má šanci se do roku 2030 vyvinout v sériový model.

Nissan již uvedl, že elektromobil s polovodičovými bateriemi se objeví na trhu v roce 2028
Elektrický Nissan GT-R by se mohl objevit na trhu do roku 2030

V rozhovoru pro Autocar Giovanny Arroba označil Hyper Force za „odvážný, ale hmatatelný sen, kterého by se mělo dosáhnout do konce desetiletí“. Dále uvedl, že „tvary, proporce a postoj nejsou založené na čiré fantazii“. Pokud jde o ohlasy, které Nissan obdržel po odhalení konceptu, názory byly smíšené. Někteří navrhovali, aby si příští supersport zachoval spalovací motor, zatímco jiní reagovali „docela pozitivně“ na plně elektrické uspořádání.

Čeká se na polovodičové baterie

Již dříve šéf globálního produktového oddělení Nissanu Ivan Espinosa prozradil, že se s uvedením elektrického GT-R počká, až dozrají polovodičové baterie. Zatímco Hyper Force měl dvoumotorové uspořádání, Espinosa nevyloučil, že by se do R36 mohl nacpat třetí nebo dokonce čtvrtý motor. Dokonce se krátce zmínil o žhavější variantě Nismo, která by měla menší baterii, aby se snížila hmotnost.

Nissan již uvedl, že elektromobil s polovodičovými bateriemi se objeví na trhu v roce 2028. Společnost slibuje dvojnásobnou hustotu energie a trojnásobnou rychlost nabíjení ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi.

Podle Davida Mosse, viceprezidenta firmy pro výzkum a vývoj v Evropě, budou tyto baterie nové generace pohánět elektromobil, který nebude souviset s žádným stávajícím modelem, protože bude zapotřebí zcela nová platforma. Moss navíc uvedl, že polovodičové baterie zvýší možnost výroby velkých SUV a pickupů.