Období La Nina pravděpodobně vystřídá jev El Nino. Přinese s sebou chladnější počasí?

Agentura OSN předpovídá, že po současném jevu El Nino nastane od letošního léta s velkou pravděpodobností období La Nina

Agentura OSN předpovídá, že po současném jevu El Nino nastane od letošního léta s velkou pravděpodobností období La Nina.

Květen 2024: nejteplejší květen, jaký byl kdy zaznamenán

Podle vědců z programu Copernicus se stal květen 2024 nejteplejším květnem, jaký kdy vědci zaznamenali. Stal se tak již dvanáctým rekordně horkým měsícem v řadě.

Průměrná světová teplota se minulý měsíc pohybovala o 1,52 °C výš než průměrná teplota v letech 1850 až 1900, tedy před industrializací, uvádí služba EU pro monitorování klimatu.

Průměrná světová teplota se minulý měsíc pohybovala o 1,52 °C výš než průměrná teplota v letech 1850 až 1900
Květen 2024 byl nejteplejším květnem v historii

Jedná se o 12. měsíc v řadě, kdy se teploty pohybovaly výš než kdykoli předtím. Průměrná globální teplota vzduchu při povrchu země byla o 0,65 °C vyšší než průměr z let 1991 až 2020.

„Je šokující, ale nikoli překvapivé, že jsme dosáhli této 12měsíční série. Ačkoli tato sekvence rekordních měsíců se nakonec přeruší, celkový podpis klimatických změn zůstává. V dohledu není žádný náznak změny tohoto trendu,“ říká Carlo Buontempo, ředitel klimatické služby Copernicus (C3S).

Co je to La Nina a jak může následovat po El Ninu?

Zvýšené teplo v oceánu je odrazem tohoto neobvykle teplého období. Podle údajů Světové meteorologické organizace (WMO) se v roce 2023 v oceánech obklopujících Evropu zaznamenala nejvyšší průměrná teplota povrchu moře v historii.

Od července loňského roku přispěl k nárůstu globálních teplot a extrémnímu počasí po celém světě meteorologický jev El Nino. Vědci však tvrdí, že hlavním faktorem se stalo globální oteplování způsobené člověkem.

La Nina se vyznačuje chladnějšími než průměrnými teplotami mořské hladiny ve středním a východním rovníkovém Pacifiku
Ochlazení by s sebou mohlo přinést období zvané jako La Nina

WMO však uvádí, že období El Nino 2023/24 vykazuje známky svého konce. Od června by po něm mohly následovat podmínky La Nina.

La Nina se vyznačuje chladnějšími než průměrnými teplotami mořské hladiny ve středním a východním rovníkovém Pacifiku. To obvykle vede k opačnému vývoji počasí, než jaký je spojený s El Nino, zejména v tropických oblastech. Toto ochlazení doprovází změny v cirkulaci tropického vzduchu, včetně změn ve větrném režimu, tlaku vzduchu a srážkách.

Co znamená La Nina pro globální oteplování?

El Nino a La Nina obvykle začínají na severní polokouli na jaře nebo v létě. K přechodu z teplé fáze El Nino do neutrální nebo chladnější fáze La Nina dochází v průměru jednou za 3-5 let. Tento přechod však nesignalizuje změnu probíhajícího trendu globálního oteplování.

„Každý měsíc od června 2023 zaznamenal nový teplotní rekord – a rok 2023 se stal zdaleka nejteplejším rokem v historii,“ říká zástupce generálního tajemníka WMO Ko Barrett.

„Konec jevu El Nino neznamená pauzu v dlouhodobé změně klimatu, protože naše planeta se bude kvůli skleníkovým plynům, které zadržují teplo, nadále oteplovat. Mimořádně vysoké teploty mořské hladiny budou hrát důležitou roli i v následujících měsících.“

Posledních 9 let

Posledních devět let bylo nejteplejších v historii, a to i přesto, že od roku 2020 do začátku roku 2023 přišlo několikaleté ochlazení období La Nina.

„Naše počasí bude i nadále extrémnější, protože v atmosféře přibývá tepla a vlhkosti,“ říká Ko Barrett, který vede delegaci WMO na probíhající konferenci OSN o změně klimatu v Bonnu.

„Podmínky La Nina obvykle následují po silných jevech El Nino, což je v souladu s nedávnými modelovými předpověďmi, i když ohledně jejich síly nebo trvání přetrvává vysoká nejistota.“