Star Wars místa natáčení

Ať už jste viděli všechny filmy Hvězdných válek a přečetli si Knihu o Bobovi Fettovi, nebo nerozeznáte světelný meč od blasterové pistole, nemusíte být fanoušky, abyste obdivovali nadpozemská místa natáčení této série.

Na oslavu Dne Hvězdných válek 2022 vám přinášíme průvodce po pozemských místech, která se v této předaleké galaxii objevila.

Film Solo: Star Wars Story

Prozkoumejte malebné pláže přírodního parku Jandía na ostrově Fuerteventura a ocitnete se na planetě Savareen, jak ji vidíme ve filmu Solo: A Star Wars Story.

Star Wars planeta na Fuerteventuře
Star Wars planeta na Fuerteventuře

Epizoda I. a II.

Ve vesmíru Hvězdných válek je Mos Espa osada na vesmírném přístavu nacházející se v bezprávném vesmíru Tatooine. Na planetě Zemi se vydejte do Ong Jemel v Tunisku a poznejte tento pouštní svět na vlastní kůži.

Vesmírný přístav na Zemi
Vesmírný přístav na Zemi

Vzestup Skywalkera

Cestu na planetu Pasaana zakončete návštěvou Wadi Rum – úchvatné, rezavě zbarvené písečné oázy v Jordánsku. Wádí Rum jsme viděli ve filmech Epizoda IX – Vzestup Skywalkera a Rogue One: Příběh Star Wars. Jeho skalnatý terén a suché podmínky tvoří dokonalou kulisu cizího světa.

Wadi Rum ze Star Wars
Wadi Rum ze Star Wars

Síla se probouzí

Tvůrci filmu Star Wars Epizoda VII – Síla se probouzí mohli své kamery umístit téměř kamkoli na Islandu, tak nadpozemská je jeho krajina. Podle zvěstí se štáb Hvězdných válek zaměřil na severovýchodní oblast Mývatn, což je dobrá sázka: nachází se zde velkolepé jezero, sopka Krafla a více bublajících bahenních hrnců, parních fumarol a podivných lávových útvarů, než by sis jen představil.

Star Wars: Síla se probouzí
Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars Epizoda VII.

Oh-so-huggable Ewoks kdysi skotačili v kalifornském Jedediah Smith Redwoods State Park, ale zasvěcení tvrdí, že se usídlili mezi prastarými kmeny Puzzlewood, hluboko v Forest of Dean. Je to jistě posvátné místo pro fikční světy, které inspirovalo mimo jiné autora Pána prstenů JRR Tolkiena a tvůrkyni Harryho Pottera J. K. Rowlingovou. Projděte se nejstarším dubovým lesem v Anglii pěšky, na kole a hledejte charakteristický pár chlupatých uší.

Forest of Dean
Forest of Dean

Epizoda VII a VIII

Není těžké pochopit, proč se Skellig Michael stal místem natáčení filmů Star Wars: Síla se probouzí a Star Wars: Poslední Jediové. Atmosférická, větrem ošlehaná skála, na níž se nachází klášter zapsaný na seznamu světového dědictví Unesco, je ideálním místem pro úkryt Jediů. Přejezd na ostrov je sice neklidný, ale stojí za to. Od května do září se na něj vydejte lodí z pevniny.

Star Wars: Poslední Jediové
Star Wars: Poslední Jediové

Abu Dhabi ve Star Wars

Tunisko dodávalo písek pro kulisy Hvězdných válek v minulých letech, ale město Jakku ve filmu Star Wars: Síla se probouzí se natáčelo poblíž Abú Zabí. Toto město postavené na penězích z ropy se pyšní obchodními centry kosmického věku, ale režiséra J. J. Abramse více zajímaly neklidné, romantické duny Rub‘ al Khali (známé také jako Prázdná čtvrť) – jedno z největších a, ach ano, nejprázdnějších pouštních moří na světě.

Abu Dhabi ve Star Wars
Abu Dhabi ve Star Wars

Norsko v V. epizodě Star Wars

Vydejte se z odlehlé vesnice Finse na sever a ocitnete se na ledové planetě Hoth, kde se odehrála pravděpodobně největší bitevní scéna v Epizodě V – Impérium vrací úder (dobře, dobře: ve skutečnosti je to ledová plocha Hardangerjøkulen). Finse, které je dostupné pouze vlakem, na kole nebo pěšky, je jedním z nejlepších míst v Norsku, kde zažijete čistou arktickou divočinu. Nezapomeňte však, že je pravděpodobnější, že spatříte soba než wampu.

ledová planeta Hoth
ledová planeta Hoth

Guilin v Číně

Chundelatý parťák Hana Sola musel pocházet z nějakého výjimečného místa; Guilin se pro Chewbaccu hodil díky svým zelení pokrytým krasovým vápencovým horám. Tyto rozeklané skalní útvary jsou jednou z nejoblíbenějších čínských turistických atrakcí. Guilin (alias domovská planeta Wookieeů Kashyyyk z Epizody III – Pomsta Sithů) je hlavní vstupní branou do zajímavého regionu Guangxi.

Čína ve Star Wars
Čína ve Star Wars

Údolí smrti ve Star Wars

Tatooine, snad nejdůležitější planetu ságy Star Wars, nahradily různé pouštní destinace. Tunisko poskytlo kulisy, stejně jako Abú Dhabí. Tvůrci filmu však našli inspiraci i na vlastním dvorku.

V Epizodě IV – Nová naděje se objevuje panoramatický pohled z Danteho vrchu v Údolí smrti, jednoho z nejnehostinnějších míst na Zemi, o USA ani nemluvě. Okolní národní park je zázračnou krajinou kaňonů vytvarovaných vodou, balvanů s písečnými vlnami a palmových oáz.

panoramatický pohled z Danteho vrchu
Panoramatický pohled z Danteho vrchu

Tikal v Guatemale

Když George Lucas v polovině 70. let minulého století natáčel původní film Hvězdné války (dnes poněkud matoucím způsobem známý jako Epizoda IV – Nová naděje), Guatemala se mu zdála být vhodnou náhradou za „měsíc džungle“. Nezbývá než souhlasit. Lesem obklopená základna, z níž povstalci zahájí útok, který nakonec zničí Hvězdu smrti, je ve skutečnosti Tikal – ruiny starobylé mayské říše. Když pomineme zajímavosti z Hvězdných válek, je tato lokalita plná chrámů, oltářů a artefaktů zapsaná na seznamu světového dědictví Unesco bezkonkurenčním vrcholem Střední Ameriky.

Guatemala ve Star Wars
Guatemala ve Star Wars

Etna v Epizodě III.

Podpořte své nadšení pro tuto sérii prohlídkou vrčící Etny, nevlídné sopky na východním pobřeží Sicílie. Tento 10 922 metrů vysoký (3329 metrů) kopec problémů se ve filmu Epizoda III – Pomsta Sithů zdvojnásobil jako planeta Mustafar. Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker se měli utkat na jejích ohnivých svazích (nebo to tak spíš vypadalo… Ve skutečnosti Lucasfilm vyslal kameramany, aby natočili jednu z pravidelných erupcí Etny. Pak záběry použil jako pozadí pro prachovku dvojice).

Etna

Švýcarsko

Bohužel, Grindelwald (alias planeta Alderaan, domov princezny Leiy) nedostane na plátně příliš mnoho prostoru. Kromě krátkého, katastrofálního vystřídání v roli cvičného terče pro superlaser Hvězdy smrti v Epizodě IV – Nová naděje se objeví pouze jednou, a to jako horská kulisa v Epizodě III – Pomsta Sithů.

Ale nenechte se odradit, přátelé: tato základna ve švýcarských Bernských Alpách je oblíbenou základnou pro zimní lyžování, letní turistiku a výstupy na impozantní severní stěnu Eigeru.

 planeta Alderaan
Planeta Alderaan

Bonus: Galaxy’s Edge v Disney’s Hollywood Studios v Orlandu

Ačkoli se technicky nejedná o místa, kde se natáčely Hvězdné války. Galaxy’s Edge v Disneylandu a Disney Worldu je tak blízko, jak se jen můžete přenést do vesmíru. V téměř identických zemích najdete strhující zážitky. Od koktejlů a galaktických rytmů v Oga’s Cantina až po Rise Of The Resistance, dechberoucí vzrušující jízdu, při níž se stanete špiónem Odboje na tajné misi.

Star Wars v Disney Landu
Star Wars v Disney Landu

Zdroje: Lonely Planet, Vapol