Stellantis a Toyota spojí své síly na e-dodávce

Nizozemská automobilová velmoc Stellantis oznámila, že rozšíří své partnerství se společností Toyota Motor Europe. Proto aby do Evropy dodala novou velkou užitkovou dodávku, která má obsahovat bateriový elektrický model.

Komerční užitkové vozidlo

Nová užitková dodávka je třetím typem karoserie lehkého užitkového vozidla (LCV) podle dohody mezi oběma společnostmi. A má se objevit vedle kompaktních a středních užitkových vozidel, které jsou již nabízeny.

Stellantis dodá společnosti Toyota Motor Europe novou velkorozměrovou užitkovou dodávku na prodej v Evropě pod značkou Toyota. Velké užitkové vozidlo se bude vyrábět v závodech Stellantis v polských Gliwicích a italské Atesse a očekává se, že vstoupí na trh v roce 2024.

Bude to první vstup společnosti Toyota Motor Europe do segmentu velkých užitkových vozů.

,,Provozní dokonalost se jeví z definice uznána v této rozšířené dohodě,“ řekl Carlos Tavares, generální ředitel Stellantis.

Tímto třetím úspěšným angažmá společnost Stellantis dále prokazuje své odborné znalosti v segmentu užitkových vozidel a ve vývoji bateriové elektrické technologie postavené na podporu celé řady potřeb.

„Tato dohoda posiluje naše vedoucí postavení v EU30 pro lehká užitková vozidla. A vozidla s nízkými emisemi a posouvá nás o krok blíže k realizaci našeho cíle Dare Forward 2030 stát se nesporným globálním lídrem v oblasti lehkých užitkových vozidel. Pokud jde o technologii, výrobu, podíl na trhu a ziskovost.“

Stellantis a Toyota spojí své síly na e-dodávce

Elektrická dodávka Stellantis

Přesné detaily velkého LCV nejsou v tuto chvíli známy. Ale jeví se pravděpodobné, že nová dodávka Toyota se má podobat dalším velkým dodávkám Stellantis. Včetně Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Citroen Jumper, Opel Movano a Vauxhall Movano. Z nichž všechny jsou k dispozici s dieselovým nebo plně elektrickým pohonem.

Není však jasné, zda dodávka Toyota má vycházet z příští generace těchto dodávek, nebo ne. A to vzhledem k tomu, že víme, že nové velké LCV se objeví až v roce 2024.

Stellantis a Toyota Motor Europe poprvé začaly spolupracovat v roce 2012 uvedením středního LCV Toyota vyráběného v závodě Stellantis’s Hordain ve Francii. Po kterém v roce 2019 následovalo přidání kompaktního LCV, vyráběného v závodě Stellantis ve Španělsku.

„Jsme potěšeni, že můžeme rozšířit toto úspěšné partnerství představením nové velké komerční dodávky,“ řekl Matt Harrison, prezident a generální ředitel společnosti Toyota Motor Europe.

„Představuje důležitý přírůstek a doplňuje naši řadu lehkých užitkových vozidel pro evropské zákazníky Toyoty. Nové LCV bude spolu s pick-upy Hilux, Proace a Proace City představovat klíčový příspěvek k růstovým cílům Toyoty pro její celkovou řadu LCV. Což umožní Toyotě poskytovat řešení mobility ve všech segmentech trhu LCV.“

Zdroj: thedriven, Vapol