Cestovní ruch v Evropě: Které země v loňském roce utratily nejvíce a kam jezdili turisté nejraději?

Světová organizace cestovního ruchu OSN sledovala, které země vloni nejvíce utrácely za cestovní ruch, vydělávaly a kam lidé nejvíce jezdili

Světová organizace cestovního ruchu OSN sledovala, které země v loňském roce nejvíce utrácely za cestovní ruch. Dále zkoumala, které země nejvíce vydělávaly a které destinace turisté navštěvovali nejčastěji.

Němci, Britové a Italové

Němečtí, britští a italští turisté patří k těm, kteří za cestování utrácejí nejvíce. Vyplývá to z údajů Světové organizace cestovního ruchu OSN (UNWTO), která sledovala, které země v roce 2023 nejvíce utrácely, vydělávaly a kam lidé jezdili.

Evropské země jsou na špici žebříčku v několika kategoriích – zde jsou výsledky.

Které země mají nejvyšší výdaje na cestovní ruch?

Nejvíce utratili čínští turisté, jejichž celková částka v roce 2023 dosáhne přibližně 183 miliard eur. Se znovuotevřením hranic pro mezinárodní cestování předstihli Američany, kteří loni utratili 114 miliard eur. O rok dříve byli na prvním místě právě turisté z USA.

Nejnavštěvovanější zemí světa zůstala Francie se 100 miliony zahraničních turistů
Nejnavštěvovanější zemí se vloni stala Francie

Třetí nejvyšší útratu zaznamenali Němci s celkovou částkou 104 miliard eur a čtvrtou Britové se 102 miliardami eur. Seznam zemí, které v roce 2023 utratí za cestovní ruch nejvíce, doplňují Kanada, Itálie, Indie, Rusko a Korea, přičemž Itálie poskočila z 10. na 7. místo.

Které země vydělávají na cestovním ruchu nejvíce?

Pokud jde o příjmy z cestovního ruchu, žebříčku vévodí USA, které v roce 2023 vydělalo 164 miliard eur. Následuje Španělsko, které vydělalo 86 miliard eur, Spojené království s 69 miliardami eur, Francie s 64 miliardami eur a Itálie s 52 miliardami eur.

Patnáctku zemí s nejvyššími příjmy z cestovního ruchu doplňují Spojené arabské emiráty, Turecko, Austrálie, Kanada, Japonsko, Německo, Saúdská Arábie, Macao (Čína), Indie a Mexiko.

Jaké země turisté navštěvují?

Dvě evropské země se v loňském roce umístily na prvních místech v počtu zahraničních turistů. Nejnavštěvovanější zemí světa zůstala Francie se 100 miliony zahraničních turistů. Očekává se, že tato čísla zopakuje i v roce 2024, kdy se v červenci a srpnu v Paříži uskuteční olympijské hry.

Celkem sedm z deseti nejnavštěvovanějších destinací se nacházelo v Evropě
Nejoblíbenější destinace najdeme v Evropě

Na druhém místě se umístilo Španělsko s 85 miliony. Obě první země předběhly USA (66 milionů), Itálii (57 milionů) a Turecko (55 milionů).

Celkem sedm z deseti nejnavštěvovanějších destinací se nacházelo v Evropě a seznam doplnily Itálie, Německo a Rakousko. Evropa tak patří mezi nejvyhledávanější regiony, které přitahují nejvíce zahraničních návštěvníků na celém světě.

Čína už není tak oblíbená destinace jako před covidem

Čína byla také dlouhá léta nejoblíbenější destinací, ale počet návštěvníků této země dramaticky poklesl poté, co byly během COVID-19 zavedeny přísné vstupní podmínky. Jejich počet klesl z 65,7 milionu v roce 2019 na pouhých 35,5 milionu v roce 2023.