Testování modelů Hilux od Toyoty s vodíkovými palivovými články

Japonská automobilka Toyota oznámila, že zahájila ve Spojeném království hodnocení, testování a předvádění svého prototypu modelu Hilux s vodíkovým palivovým článkem.

Toyota, kterou finančně podpořila vláda Spojeného království, vyrobila deset prototypů elektromobilů Hilux s vodíkovými palivovými články (FCEV).

Pět z prototypů v současné době prochází reálným testováním v terénu, aby se posoudila jejich bezpečnost, výkon, funkčnost a odolnost. Dalších pět jednotek je v současné době zapojeno do zákaznických a mediálních ukázek. Včetně dvou vozidel sloužících na nadcházejících olympijských a paralympijských hrách v Paříži.

Japonská automobilka Toyota: prototypy Hilux si s palivovými články zachovávají stejné rozměry a vzhled jako nejnovější Toyoty Hilux s fosilním pohonem. Ve formátu s extra kabinou, je 5 325 mm dlouhý, 1 855 mm široký a 1 810 mm vysoký.

Výkon pro FCEV Hilux se dodává pomocí základních prvků Toyota Mirai, jejího prvního vodíkového vozidla, s očekávaným dojezdem až 600 km. Vodík se ukládá ve třech vysokotlakých palivových nádržích namontovaných na podvozku žebřinového rámu. Z nichž každá obsahuje 2,6 kg pro celkovou kapacitu systému 7,8 kg.

Testování i předvádění prototypu modelu Hilux od Toyoty s vodíkovým palivovým článkem

Testování modelů Hilux s vodíkovými palivovými články
Testování modelů Hilux s vodíkovými palivovými články

Sada palivových článků s polymerovým elektrolytem obsahuje 330 článků a namontovala se nad přední nápravou. Zatímco lithium-iontová hybridní baterie používaná k ukládání elektřiny vyrobené palivovým článkem se umístila v zadní nákladové plošině nad vodíkovými nádržemi.

Testování modelů Hilux s vodíkovými palivovými články

Současné testování a provoz deseti prototypů vozidel FCEV Hilux uzavírá závěrečnou fázi výzkumného a demonstračního projektu palivových článků Hilux.

Tato závěrečná fáze ukončuje několik let výzkumu, který začal na začátku roku 2022 studií proveditelnosti. Ta měla prokázat výhody vodíku prostřednictvím reprezentativního prototypu vozidla.

Toyota doufá, že se Evropa do roku 2030 stane jedním z největších trhů s vodíkovými palivovými články, ale zatím jsou prodeje vodíkových aut malé – počítají se v tisících. Zatímco prodej elektromobilů přesáhl 20 milionů. Japonští výrobci automobilů však stále trvají na této technologii, stejně jako hybridní vozy, a přechod na EV ještě plně nepřijali.