Mercedes C-Class EV se stane elektrickým průkopníkem

Německá automobilka Mercedes-Benz představí novou a vylepšenou řadu C-Class, se kterou se objeví několik nových elektromobilů

Mercedes C-Class je nová řada značky Mercedes-Benz, která v nadcházejících letech rychle rozšíří svůj vozový park elektrických vozidel. Uvede nové elektrické možnosti v klíčových segmentech. Nová řada má obsahovat vozy s bezprecedentním dojezdem a výkonnostními schopnostmi.

Nová technologie poskytne elektromobilu jako kupé poutavý dojezd, nižší hmotnost a více prostoru.

Řada elektrických modelů značky Mercedes C-Class již zahrnuje širokou škálu vozů různých tvarů a segmentů. Od hatchbacku Mercedes-Benz EQA po novou vlajkovou loď Mercedes-Benz EQS. Dále má být rozšířená uvedením středního SUV EQE koncem tohoto roku. Dále se představí i elektrická verze Mercedes-Benz třídy G 4×4 do roku 2024.

Mercedes C-Class

Závazek společnosti nabízet EV každého modelu do roku 2025 patří mezi nejambicióznější elektrifikační závazky jakéhokoli hlavního výrobce. To je spojené se závazkem vyvíjet pouze zakázkové architektury EV od roku 2024. V tom roce má být představená zcela nová platforma Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA), určená pro malé a středně velké elektromobily.

Jedna ze čtyř nových architektur elektromobilů, kterou vyvinuli inženýři ve Stuttgartu jako součást rozsáhlé elektrické ofenzívy, má MMA sloužit jako nástroj pro budoucnost některých nejprodávanějších a nejdůležitějších modelů Mercedesu. Například limuzína Mercedes-Benz třídy C, kterou uvedli na trh v roce 2021 ve svém současném hávu. Ta je v souladu s plně elektrickou variantou nebo ekvivalentem, která využívá tuto platformu. Díky této platformě Mercedes-Benz poskytne dlouho očekávaný výkonný elektrický elektromobil. Má rovněž konkurovat modelům Polestar 2, BMW i4 a Tesla Model 3.

Inženýři ze Stuttgartu přišli se zcela novou plaftormou Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA), která je určená pro malé a středně velké EV
Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC

V loňském roce výkonný ředitel Mercedesu Markus Schäfer řekl Autocar, že platforma MMA se začne používat pro kompaktní vozy. A navíc „má potenciál zasáhnout i do segmentu střední velikosti.“ Navíc potvrdil potenciál pro specializovanou nabídku EV ve střední velikosti výkonný sektor.

Současná třída C je jedním z mála zbývajících starších modelů Mercedesu bez přímého ekvivalentu EV. Avšak plug-in hybridní Mercedes-Benz C300e má jeden z nejdelších elektrických dojezdů ze všech PHEV na prodej. Oficiálně se jedná o 109 km a nedávno uvedený sedan EQE pomáhá vyplnit mezeru mezi třídou C a elektrickou limuzínou EQS.

Nová generace EV

Stejně tak stávající zakázková elektrická vozidla Mercedes patří mezi ty s nejdelším dojezdem ve svých příslušných segmentech. A nová generace elektromobilů to posune ještě dále. Budou kombinovat výkonově husté baterie s hyperúčinnými motory. Dále s lehkými konstrukčními metodami a super hladkou karoserií, aby plně maximalizovaly účinnost. To ostatně dokazuje radikální a plně funkční prototyp EQXX. Ten zatím poskytuje nejkonkrétnější vodítka ohledně elektrické budoucnosti oblíbené třídy C.

Šéfové společnosti již připustili, že se Mercedes-Benz EQXX nevyvine přímo v sériový vůz. Nicméně svou koncepcí, designem a schopnostmi slouží jako náhled na budoucí řadu Mercedesu. Svým umístěním je blíže třídy C než kterýkoli jiný model. Takže i když má být případný produkční potomek tohoto konceptu větší (EQXX je jen 1350 mm vysoký a o celých 162 mm kratší než EQE) a navíc ještě více konvenčně stylizovaný, zůstane věrný základním charakteristikám.

Hlavním cílem projektu EQXX je ukázat, jak daleko může EV navržený podle těchto principů ujet na jedno nabití. A reálný rozsah tohoto konceptu, jak jej předvedl Mercedes na skutečných silnicích, při normální rychlosti a v proměnlivých podmínkách, ujel až 1126 km. To představuje výrazné zlepšení nejen u 729 km EQS. Ale také u každého běžného elektrického vozidla, které se dnes prodává.

Nové EV řady C-Class mají mít motory nové generace a lepší baterie. Díky tomu budou mít vozy i větší dojezd
Mercedes EQC

Mercedes zdůrazňuje novou radikální technologii baterií jako usnadnění tohoto vylepšení se zvýšenou hustotou výkonu. Ta umožňuje dosáhnout většího dojezdu při zachování nízké hmotnosti a maximalizaci vnitřního prostoru. Firma zůstává kousavá, pokud jde o technická specifika napájecích zdrojů nové generace. Ty začne také brzy zavádět do své řady. Přibližně 100kWh baterie EQXX, kterou dodává společnost CATL, je o 35 % lehčí. Přibližně poloviční jednotku 107,8 kWh používá v EQS. Takové pokroky dláždí cestu budoucím vozům, aby seděly níže a měly prostornější kabiny. A hlavně, aby také nabídly vylepšené dojezdy.

Integrace elektromotoru nové generace

Další klíčovou součástí platformy MMA je integrace elektromotoru nové generace. Tento motor dramaticky zvyšuje efektivitu. A zároveň, stejně jako baterie, uvolňuje místo v podvozku a snižuje hmotnost. Nižší pohotovostní hmotnost nové elektrické limuzíny třídy C ve srovnání s jejími většími sourozeneckými modely znamená, že nabídne srovnatelný přímý výkon se stávajícími elektromobily Mercedes. I když je vybavená méně výkonnými a účinnějšími motory.

Aerodynamická účinnost hraje zásadní roli při ujetí více kilometrů na jedno nabití. Takže elektrická třída C ponese mnohem razantnější a nízko posazenou siluetu než současný vůz. Je pravděpodobné, že má sedět výše než EQXX pro snadnější nastupování a vystupování.

Šikmá linie střechy ve stylu kupé je pravděpodobně nejviditelnějším rozdílem od současného sedanu se třemi boxy. Skleník má být podstatně širší než koncept, aby umožňoval tři sedadla v zadní řadě a srovnatelný úložný prostor.

Zda se bude stejně jako současná třída C nabízet nové manažerské EV v kombi, není jisté. Odpovědí Mercedesu na BMW řady 3 Touring se spalovacím motorem byl historicky silný prodej, zejména v Německu. Avšak výrazný nárůst popularity SUV ohrožuje životaschopnost tradičních modelů kombi v nové elektrické éře. Jsou „technicky absolutně možné – to není problém“, řekl nedávno Schäfer, ale v souladu s pokračující racionalizací řady Mercedes-Benz by tyto modely mohly být nepřímo nahrazené novou řadou populárnějších, stejně prostorných a sotva méně aerodynamických SUV.

Pevné baterie jsou už na cestě

Zatímco Mercedes vychvaluje 50% zlepšení hustoty energie ze svých baterií nové generace, už se dívá na další krok. Přičemž probíhá vývoj technologie polovodičových baterií.

Firma se spojila s tchajwanským vývojářem baterií Prologium. Prologium tvrdí, že dodal téměř 8000 vzorků polovodičových baterií výrobcům automobilů. Toto propojení uvede v „nadcházejících letech“ testovací vozidla v pevné fázi na cestě k zavedení hardwaru do sériových vozů v druhé polovině dekády.

Mercedes odhaduje, že tyto budoucí baterie mohou téměř zdvojnásobit dojezd dnešních konvenčních lithium-iontových baterií. A navíc, elektromobily vybavené těmito jednotkami mohou být lehčí, prostornější a levnější na výrobu.

Ostatně se můžeme těšit na to, co nám nová řada Mercedes C-Class přinese.

zdroje: autocar, Vapol