Enclave se mění na nejvelkolepější SUV značky

S přepracovaným modelem Buick Enclave 2025 značka dokončila svou transformaci do nové éry designu. To, co začalo konceptem Wildcat EV před téměř dvěma lety, se nyní rozšířilo do celého showroomu Buick, přičemž ostře stylizované kupé inspirovalo vzhled celé řady SUV, od subkompaktního Encore GX a kombi Envista až po kompaktní Envision a nyní novou Enclave.

Revitalizovaný Enclave

Buick Enclave je firemním příbuzným modelů Chevy Traverse a GMC Acadia, které také právě vstoupily do nových generací. Trojice třířadých SUV střední třídy od GM sdílí společnou platformu a mechanické kousky, ale každé z nich má jedinečný vzhled a publikum. Buick se zaměřuje na klientelu, která je o stupeň níže než Cadillac plný luxusu, zejména se svou honosnou výbavou Avenir.

Pro rok 2025 vývojáři upravili výbavové stupně modelu Enclave a nyní zahrnují výbavy Preferred, Sport Touring (ST) a Avenir. Všechny jsou větší, širší a vyšší než jejich předchůdci, ale jezdí na stejném rozvoru 120,9 palce. Každá výbava má jedinečnou mřížku chladiče a volitelná kola, přičemž výchozí velikost posledně jmenovaných se u verzí Preferred a ST zvětšila z 18 na 20 palců a u verze Avenir z 20 na 22 palců.

Buick Enclave

Hranatější silueta

Každý model Enclave přebírá hranatější siluetu. Skvělým novým standardním prvkem jsou elektricky ovládané dveře s automatickým senzorem. To znamená, že už nemusíte nepohodlně mávat nohou pod zadním nárazníkem. Stačí přistoupit k zadní části SUV a počkat na tři pípnutí, než se poklop otevře. Nové logo Buick s trojitým štítem se nyní objevuje na přední hraně kapoty namísto v mřížce chladiče. Enclave získal také zadní světla v plné šířce. U Aveniru hrají všechna vnější světla pro divadelní efekt vítanou animaci.

Enclave ST nabízí sportovnější vzhled s černými lištami karoserie a dalšími sladěnými prvky, které jsou protikladem lesklých vnějších lišt a kol modelu Avenir. Stejně jako u každého modelu se pod kapotou nachází přeplňovaný 2,5litrový čtyřválec, který dosahuje výkonu 328 koní a točivého momentu 326 N.m. Vůz je vybaven turbodmychadlem, které je součástí výbavy. Jeho maximální tažná síla zůstává 5000 liber s balíčkem trailering.

Nový motor v modelu Enclave nahrazuje starý 3,6 litrový šestiválec o výkonu 310 koní. Předchozí devítistupňovou automatickou převodovku vyměnili za osmistupňovou. Pohon předních nebo všech kol je stále k dispozici pro každou výbavu. Nicméně pouze Avenir má adaptivní tlumiče. Buick zatím nezveřejnil údaje o spotřebě paliva, ale nová pohonná jednotka by měla zlepšit maximální kombinovanou spotřebu odcházející verze na 11,2 l/100 km.

Interiér vozu Enclave

Interiér Buicku Enclave byl dříve pohodlný, ale klasický? Už ne tolik. To se změní, protože design, materiály a technologické prvky udělaly velký krok vpřed. Nastavitelné ambientní osvětlení interiéru je nyní standardem a staré tlačítkové řazení se přesunulo ze středové konzoly na páčku na sloupku řízení. Líbí se nám také atraktivní barevné varianty interiéru Aveniru, mezi něž patří pěkná modrá varianta na horních částech dveří a palubní desky a také na tříramenném volantu.

Interiér

Přesto je středobodem interiéru nová zakřivená 30 palcová obrazovka na přístrojové desce, která kombinuje přizpůsobitelný přístrojový štít a informační a zábavní systém. Ten využívá vestavěný systém Google, který poskytuje přístup k mapám, hlasovému asistentovi a obchodu s aplikacemi Amazon Alexa. Bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto patří ke standardní výbavě. Oceňujeme také statické dotykové ovládání poblíž středu obrazovky, které lze přizpůsobit.

Vedle bezdrátové nabíjecí podložky na plovoucí středové konzole je součástí standardní výbavy Enclave Preferred a ST stereo Bose s 12 reproduktory. Přechod na výbavu Avenir přináší luxusnější systém Bose s 16 reproduktory. Nejvyšší výbava zahrnuje také nejlepší přední sedadla, každé s vyhřívanými, ventilovanými a masážními polštáři. Standardem je také panoramatické střešní okno a vyhřívaná sedadla ve druhé řadě. Avenir je také vybaven head-up displejem a elektricky sklopnými sedadly druhé a třetí řady, to vše je k dispozici u dvou nižších výbav s paketem Power.

Asistenční prvky vás budou bavit!

Celou sadu asistenčních prvků pro řidiče najdete v každém modelu Buick Enclave 2025. Mezi novinky v seznamu patří automatické nouzové brzdění na křižovatkách, zásahy do řízení, které pomáhají s mrtvým úhlem, rozpoznávání dopravních značek a asistent pro jízdu v jízdním pruhu. K dispozici je také sedm exteriérových kamer, jejichž počet se zvyšuje na osm s tažným paketem a devět s volitelnou výbavou Super Cruise. To je systém GM pro hands-free řízení, který v modelu Enclave debutuje jako Buick; je k dispozici pro všechny tři úrovně výbavy.

Buick zatím nezveřejnil ceny modelu Enclave 2025. Očekáváme však, že ceny jednotlivých výbav se zvýší o 3000 USD (75 000 Kč), což naznačuje, že Preferred bude začínat na částce kolem 49 tisíc USD (1,1 milionu Kč), ST bude stát přibližně 56 tisíc USD (13,3 milionu Kč) a Avenir se bude blížit hranici 62 tisíc USD (1,5 milionu Kč), až se tato řada začne prodávat někdy koncem letošního léta.