Evropské přístavy se proměnily v parkoviště: Výrobci elektromobilů hledají kupce

Prodej elektromobilů v Evropě prodejní rekordy netrhá. Přesto jsou elektromobily tím důvodem, proč jsou evropské přístavy přeplněné

Prodej elektromobilů v Evropě prodejní rekordy netrhá. Přesto jsou elektromobily tím důvodem, proč jsou evropské přístavy přeplněné. Většina z těchto elektromobilů pochází „překvapivě“ z Číny.

Dovoz elektromobilů a zpomalení prodeje

Rostoucí počet dovážených elektromobilů, z nichž mnohé pocházejí z Číny, uvízl v evropských přístavech, protože výrobci a distributoři bojují se zpomalením prodeje.

Přístavy Antverpy a Zeebrugge v Belgii jsou údajně zaplavené elektromobily z Číny. Tyto přístavy se však nechaly slyšet, že se nejedná pouze o čínská vozidla. Neprozradili však žádné další země vývozce, které k problému přispívají.

Deník Le Monde nicméně uvedl, že v Calloo nedaleko Antverp a Zeebrugge jsou nyní obrovská parkoviště, která mají pojmout až 130 000 čerstvě dodaných vozidel, přeplněná čínskými modely
Nejvíce aut se hromadí v přístavu v belgických Antverpách

Deník Le Monde nicméně uvedl, že v Calloo nedaleko Antverp a Zeebrugge jsou nyní obrovská parkoviště, která mají pojmout až 130 000 čerstvě dodaných vozidel, přeplněná čínskými modely. Jde o značky jako MG, BYD, Nio, XPeng, Lynk & Co, Omoda, Hongqi.

Čínské elektromobily

Čínské elektromobily mají těžit z trendů na evropském trhu. A to včetně státní podpory v několika zemích, jejímž cílem je podpořit kupující, aby se rozhodli pro elektromobily.

Zatímco evropské snahy směřují k podpoře vlastního automobilového průmyslu, vývoz vozidel z Číny na kontinent stále přetrvává. Podle Asociace evropské logistiky vozidel (ECG) dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 1,3 milionu, což je o 33 % více než před rokem, přičemž velkou většinu tvoří elektromobily.

Největší nápor zažívají přístavy v Belgii

Hlavní evropskou destinací pro čínské automobilky se stala v únoru Belgie. Zde se údajně elektromobily velkolepě hromadí a mění přístavy v parkoviště.

„To se děje ve všech evropských přístavech, které zpracovávají velké množství automobilů,“ uvedl mluvčí jménem přístavu Antverpy-Bruges, druhého největšího přístavu v Evropě.

Objevily se zprávy o zpomalení prodeje automobilů v Evropě
O elektromobily není v Evropě takový zájem, jak se očekávalo

Přístav loni přijal celkově o něco méně než 1,7 milionu aut. Stále je to však méně než 1,95 milionu, s nimiž se setkal v roce 2019.

Podle deníku Le Monde, který se odvolává na prognózy vedoucích pracovníků přístavu, by v letošním roce mohl celkový počet vozidel přijíždějících z Číny dosáhnout 600 000 až 1 milionu vozidel, která v Antverpách-Bruges přistanou v roce 2024.

Relativně nízký prodej automobilů v Evropě

Objevily se zprávy o zpomalení prodeje automobilů v Evropě. Jedná se o jeden z hlavních důvodů, proč automobily dodávané do Evropy uvízly v úzkých hrdlech přístavů.

Podle přístavu Antverpy-Bruges je dalším faktorem, který způsobuje tento problém, nižší kapacita silniční přepravy automobilů a nedostatek řidičů dodávek. Stejně tak i nižší kapacita, která je k dispozici pro námořní přepravu automobilů na krátké vzdálenosti v rámci Evropy.

Anonymní zdroje uvádějí, že v některých případech jsou v přístavu zaparkována auta, která tam stojí již více než rok.

Společnost ICO, která je v přístavu Antverpy-Bruges zodpovědná za manipulaci a skladování přepravovaných vozidel zatím na otázky ohledně skladování vozů neodpověděla.

Deník Financial Times, který o přetížení evropských přístavů informoval jako první, tento problém vysvětluje tím, že čínské modely se do Evropy dodávají bez prodejní sítě na kontinentu a bez další dopravy. V důsledku toho se čínské modely neprodávaly v Evropě tak rychle, jak se očekávalo.