Páni! 17 krásných starých měst bez davů turistů

Mezi hrázděnými domy a středověkými městskými hradbami se mohou cestovatelé procházet po dlažebních kostkách v mnoha starých městech v Německu. Máme pro vás 17 zaručených tipů mimo Heidelberg a Rothenburg.

Chcete si užít historická centra měst, dlážděné uličky, staleté hrázděné domy a rušná tržiště bez davů turistů? Stará města vyzařují zvláštní atmosféru. Mnoho Němců zná Bamberk, Rothenburg, Tauber, Heidelberg nebo Lübeck. Prozradíme vám, která města také musíte vidět. Existují také skutečně skvělé tipy!

 1. Kronach
 2. Rheda-Wiedenbrück
 3. Biberach an der Riss
 4. Alsfeld
 5. Lauenburg
 6. Mühlhausen v Durynsku
 7. Iemgo
 8. Celle
 9. Schwerin
 10. Meersburg
 11. Lueneburg
 12. Erfurt
 13. Noerdlingen
 14. Wernigerode
 15. Dinkelsbuehl
 16. Soest
 17. Quedlinburg

1. Kronach, Bavorsko

Kronach je vrcholem na úpatí Franckého lesa v Bavorsku. Nejen, že se zde stékají řeky Haßlach, Kronach a Rodach, ale návštěvníci zažijí i spoustu historie bez zbytečných davů. Za vidění stojí především pevnost Rožmberk, která se strmě tyčí nad starým městem. Je to jedno z nejkrásnějších a největších opevnění v Evropě. Bývalý bamberský biskupský zámek a pozdější státní tvrz na Rožmberku se poprvé zmiňuje již v roce 1249.

Pohled na město Kronach – domy starého města jsou seřazeny podél řeky Hasslach

Hrázděné budovy dominují čtvrti mezi pevností a dolním městem na horském ostrohu. Staré město je souborem-památníkem, který je obehnáný dodnes zcela zachovalými městskými hradbami a okouzluje svým pozdně středověkým charakterem. Historická radnice postavená v roce 1583 s festivalovou síní a bývalou tržnicí je magnetem pro zájemce o historii architektury i pro zájemce o kulturu díky akcím, které se zde konají.

2. Rheda-Wiedenbrueck, Severní Porýní-Vestfálsko

Rheda-Wieden-co? To si položí každý, kdo nepochází zrovna ze Severního Porýní-Vestfálska nebo často jezdí po A2 mezi Hannoverem a Porúří. Rheda-Wiedenbrück je město v Severním Porýní-Vestfálsku. Žije zde 47 300 obyvatel. A protože je město sloučené ze dvou měst Rheda a Wiedenbrück. Můžete se tady procházet i dvěmi starými městy. Ke sloučení došlo teprve v roce 1970.

Malebná dvojčata starých měst jsou zatím turisty stále objevována. V roce 2015 zde přenocovalo necelých 73 000 nocležníků. To znamená, že na jednoho obyvatele připadá pouze 1,5 přenocování. Takže se zde můžete procházet, aniž by jste se tísnili v davu. 

Hrázděné domy v historickém starém městě Wiedenbrück v Severním Porýní-Vestfálsku

3. Biberach an der Riss, Bádensko-Württembersko

Biberach an der Riss se nachází asi 40 kilometrů jižně od Ulmu. Město, které je staré více než 800 let, má jedno z nejkrásnějších tržišť v jižním Německu. Zároveň je stanicí Horní Švábské barokní cesty, Německé hrázděné cesty a Horní Švábské mlýnské cesty.

Biberach an der Riss – zde tržiště s výhledem na město – je skutečným poutačem

V centru jsou malé butiky, kavárny, restaurace a hospůdky. Historickými prvky jsou Simultánní kostel sv. Martina, uvnitř barokní, cechovní osada Weberberg a Weißgerberwalk ze 17. století. Je to poslední stará Samian koželužna v Německu.

4. Alsfeld, Hesensko

Klidné město Alsfeld bez davů se nachází v srdci Hesenska. Město je známé především starým městem s uzavřenými historickými budovami. Zvláštní památka: hrázděná radnice z 16. století. Hned vedle stojí Walpurgis Church a nejstarší hrazděnný dům ve městě z roku 1350.

Kdo má rád pohádky, může se ponořit do světa bratří Grimmů v Alsfeldu. O to se postará pohádkový dům s představením Červené karkulky a dobrodružné prohlídky starého města.

Alej v historickém starém městě Alsfeld

5. Lauenburg, Šlesvicko-Holštýnsko

Vydejte se do nejjižnějšího města Šlesvicka-Holštýnska: Barevné hrázděné domy, historické parníky a široký výhled na Labe čekají na cestovatele v lodním městě Lauenburg. Historické hrázděné domy přímo na břehu řeky a na svazích Labe, staré město Lauenburg je největším památkovým souborem ve spolkové zemi.

Historie ožívá na procházce po starých dlažebních kostkách: zdejší zámek se zámeckou věží a knížecí zahradou připomíná časy Ascanských vévodů. Mnoho malých uliček a schodů spojuje staré město s horním městem.

Staré město Lauenburg se táhne podél Labe

Lodní dopravu lze v Lauenburgu i nadále zažít na okružních plavbách historickými parníky po Labi, labsko-lübecském kanálu nebo labském postranním kanálu. Chcete být raději na souši? I zde je z čeho vybírat: v blízkosti vodních cest v Lauenburgu se protínají i dálková Elberadweg, Alte Salzstraße, Hamburg-Rügen a Stezka železné opony.

6. Muehlhausen, Durynsko

Mühlhausen je vidět již z dálky. Jedenáct gotických kostelů charakterizuje siluetu středověkého císařského města mezi výšinami národního parku Hainich a Eichsfeldem. Tato impozantní podívaná kdysi dala městu jméno „mulhousia turrita“ – tyčící se Mühlhausen. Za vidění stojí také radnice, téměř kompletně zachovalé městské hradby a měšťanské domy.

Za návštěvu rozhodně stojí středověké město Mühlhausen v Durynsku

Další zvláštnost: Mühlhausen se nachází v geografickém středu Německa, které se nachází na severozápadě Durynské pánve. Již v osmém století přinesli Frankové místní název Mühlhausen s vodním mlýnem.

7. Lemgo, Severní Porýní-Vestfálsko

 Hanzovní město Lemgo staré 825 let najdete v srdci Lipperlandu mezi Teutoburským lesem a Weserskou pahorkatinou. Centrum města je architektonickým a kulturně-historickým klenotem: uvnitř hradeb se nachází na 400 památek z období gotiky a renesance. Mezi nejvýznamnější patří Hexenbürgermeisterhaus, Junkerhaus Museum a Brake Castle.

Tržní náměstí v Lemgo s radnicí za soumraku

Již v roce 1324 se zařadilo Lemgo do historické Hanzy kvůli svým dobrým obchodním vztahům a poloze na dvou hlavních obchodních cestách. V roce 1983 bylo město na Beze dokonce zakládajícím členem Vestfálské hanzovní ligy.

8. Celle, Dolní Sasko

Máte rádi hrazděné domy? Pak byste si měli brzy naplánovat výlet do města Celle. Asi 40 kilometrů severovýchodně od  Hannoveru  najdete největší uzavřený soubor hrázděných domů v Evropě. Nejkrásnější budovou je Hoppener Haus na Poststraße/Rundestraße: Propracované řezbářské práce a šest pater s postavami, ďábelskými a pošetilými postavami činí hrázděný dům tak výjimečným.

Ve starém městě je také zámek Celle, nová radnice a Hoppener Haus, jeden z nejhonosnějších hrázděných domů. Na mnoha zdech lze nalézt nápisy a řezby, které informují o povolání a postavení bývalých obyvatel. Cestovatelé najdou útulné místo k odpočinku ve francouzské zahradě na jihu starého města. Obzvláště romantické se to stává v létě při západu slunce – když se mnoho místních a turistů uklidňuje venku se sklenkou vína v jednom z mnoha barů v centru města.

Hrázděné domy podél Schuhstrasse v Celle

9. Schwerin, Meklenbursko-Přední Pomořansko

Nejmenší německé hlavní město, obklopené desítkou jezer a se zámkem jako dominantou. Schwerin je rozmanitější, než byste si mysleli. A hlavně bez davů turistů. Přesto je tam cestovní ruch ve srovnání se zbytkem státu stále poměrně zanedbatelný.

Staré město Schwerin – od katedrály po náměstí s tržištěm.

V roce 2018 město napočítalo kolem 353 000 přenocování a tedy jen o málo více než Celle. Staré město Schwerin bylo téměř celé zničené při několika požárech v 16. a 17. století. Takže většina z něj byla postavena v 19. století. Pozůstatkem ze středověku je malá komoda. Neměla by chybět jako fotopamátka na vaší prohlídce starého města!

10. Meersburg u Bodamského jezera

Meersburg by mohl získat titul „nejidyličtější lokalita“: Místo se nachází přímo na břehu Bodamského jezera, obklopené vinicemi. Žije tam asi 6 000 obyvatel plus zde projde asi 315 000 turistů ročně. Hostům se vyplatí například projížďka na kole po jezeře nebo túra do hor s ochutnávkou vína a procházkou křivolakými uličkami města.

Staroměstská ulička s hrázděnými domy, Meersburg, Bodamské jezero, Horní Švábská barokní ulice

Je tam co objevovat, protože ve starém městě se nachází řada kulturních památek – včetně Červeného domu, arkýře Zum Bären, Obertor nebo Burgweganlagen. Dominantou města je zámek Meersburg. Ten se považuje za nejstarší obydlený hrad v Německu. Každý, kdo vyleze na jižní svah, se bude cítit jako zpátky ve středověku.

11. Lueneburg, Dolní Sasko

Lüneburg má také přezdívku „Rothenburg severu“ – zaznamenává však o 160 000 přenocování ročně méně (hodnoty z roku 2019), takže se vyhnete davům. Historické staré město přežilo druhou světovou válku téměř bez újmy – jako jedno z mála starých měst v severním Německu. Sedlové a hrázděné domy dokreslují autentický obraz toho, jak se zde žilo před několika sty lety.

Starý přístav v Lüneburgu je oblíbeným cílem turistů

Město také těží ze své polohy na Ilmenau a na okraji Lüneburského vřesoviště. To vám umožní dokonale spojit výlet do města s výlety do přírody. Odpočinek ve městě zajišťují mimo jiné Kurpark a Lüneburg Sole.

13. Nordlingen, Bavorsko

Možná jste nikdy neslyšeli o městečku Nördlingen. Proč by se to mělo změnit? Svědčí o tom například malebná poloha na Romantické cestě, jedné z nejstarších prázdninových tras v Německu. Nördlingen je ideálním výchozím bodem pro pěší túry a výlety na kole.

Staré město Nördlingen je obklopeno dobře zachovalými středověkými městskými hradbami

Kromě toho můžete v bavorském městečku stále každý večer slyšet volání stráží „Tak, G’sell, tak“. Městské hradby jsou zcela přístupné. Ve starém městě, které obklopuje, můžete objevit četné věže, brány a středověké budovy.

14. Wernigerode, Sasko-Anhaltsko

Historické staré město Wernigerode v pohoří Harz se vyznačuje národní kulturní památkou Zámek Wernigerode a jeho zahradami – odtud je také krásný výhled na celé město.

Další dominantou je středověká radnice z 12. až 13. století na náměstí s pozoruhodnou hrázděnou konstrukcí. Za návštěvu stojí také Café Wien. Ten byl postavený v roce 1583 a je jedním z nejstarších hrázděných domů ve Wernigerode. 

Café Wien je jedním z nejstarších hrázděných domů ve Wernigerode, byl postaven v roce 1583

15. Dinkelsbuehl, Bavorsko

Dinkelsbühl je město ve středních Frankách – a známé pro svou zachovalou pozdně středověkou městskou krajinu, která se vyznačuje starými patricijskými domy. Impozantní a barevné hrázděné domy mají vysoké štíty a jsou velkolepě zdobené. Více než polovina budov, které pocházejí z doby kolem roku 1600, se kompletně zachovala a prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Po procházce městem si turisté mohou vychutnat domácí pivo a tradiční vydatná jídla v jedné z restaurací. V létě stojí za to se zchladit v jednom z posledních říčních bazénů v Bavorsku: Wörnitzstrandbad.

Bývalé císařské město Dinkelsbühl na Romantické cestě má krásné pozdně středověké staré město

16. Soest, Severní Porýní-Vestfálsko

Město Soest, které je staré hodně přes 1000 let, bylo jedním z nejvýznamnějších hanzovních měst ve středověku. Těžko uvěřit, že? Dnes je poklidné město bez davů se 40 000 obyvateli mezi Dortmundem a Paderbornem pro cestovatele ve městě poměrně neznámé.

Letecký pohled na město Soest – se starým městem

Ve starém městě, které je téměř kompletně chráněné, lze v romantických úzkých uličkách navštívit více než 600 kulturních památek. Kromě kostelů, středověkých městských hradeb, hrázděných řad a mnoha domů z typického zeleného pískovce. Soest charakterizují město. Dvě třetiny valu a příkopů se zachovaly a zvláště v dubnu a květnu, kdy stromy kvetou, zvou k rozkošným procházkám po městě. Mimochodem: Jejich jméno se vyslovuje Soost, ne Söst.

17. Quedlinburg, Sasko-Anhaltsko

V Quedlinburgu je kolem 1200 hrázděných domů. Městečko v sasko-Anhaltské části pohoří Harz je od roku 1994 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, což z něj činí jednu z největších plošných památek v Německu. 

Schlossberg Quedlinburg

Mezi stavby, které stojí za to vidět, patří cechovní síň Zur Rose, stará burza, románský klášterní kostel sv. Marie a impozantní zámecký mlýn v Quedlinburgu. Takže pokud si chcete užít romantické procházky bez davů, neváhejte navštívit toto nádherné místo.

Zdroj: reiseporter.de, Vapol