Zpátky ke zdravému životnímu stylu

Zdravý životní styl znamená mnohem víc než jen cvičení a dobré stravování. Tyto aspekty jsou samozřejmě klíčové a měly by tvořit základ naší rutiny; jak se však brzy dozvíte, vyžaduje to trochu víc práce. Pojďme zjistit, co by zdravý životní styl mohl znamenat z holistického hlediska.
Slyšeli jste už o „21 dnech“ – čase potřebném k vytvoření nového zvyku?
Není to tak docela pravda. Podle vědy trvá v průměru více než 2 měsíce, než se nové chování stane automatickým – přesněji 66 dní. A to, jak dlouho trvá, než se vytvoří nový návyk, se může velmi lišit v závislosti na chování, osobě a okolnostech.
Pokud jste dříve vedli zdravý životní styl, vytvoření jiného zdravého návyku může trvat kratší dobu, ale pokud je to pro vás úplně nové, může to trvat asi 2 měsíce – takže vydržte!

Realistická očekávání

Realistická očekávání zvyšují vaše šance udržet si návyky zdravého životního stylu. Pokud jste příliš ambiciózní, cíl se může jevit jako nedosažitelný a je snadné upustit od wellness rutiny. Například, pokud na sebe tlačíte, abyste zhubli příliš rychle, váš plán na zlepšení celkového zdraví se vám může vymstít. Vědci zjistili, že obézní lidé, kteří očekávali, že výrazně zhubnou, s vyšší pravděpodobností vypadnou z programu hubnutí během 6–12 měsíců. Stanovení realističtějšího a dosažitelného cíle může zabránit tomu, že se vzdáte a z dlouhodobého hlediska může vést dokonce vyšší ztrátě hmotnosti.
Malé kroky, jeden po druhém, nakonec udělají největší rozdíl!
Zjistěte, co vás nejvíce motivuje.

Zdravý pohyb

Naše těla každý den vyžadují pohyb, aby zůstala zdravá. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje minimálně 30 minut aerobní fyzické aktivity střední intenzity denně, například rychlou chůzi. Možná víte, že cvičení pomáhá udržovat svalovou hmotu, hustotu kostí a vaše kardiovaskulární zdraví. Věděli jste však, že fyzická aktivita přispívá i k vaší paměti, kvalitě spánku a funguje jako antidepresivum?
Pokud je pro vás obtížné cvičit 30 minut každý den, zkuste jít do školy/do práce pěšky nebo na kole a místo výtahů a eskalátorů vždy jděte po schodech. Začleňte fyzickou aktivitu do svého každodenního života. Pamatujte: malé kroky znamenají velký rozdíl!

Zdravé stravování

Zdravý jídelníček


Znáte přísloví „Sejde z očí, sejde z mysli“? Nejlepším způsobem, jak se zdravě stravovat – nejist nezdravá jídla z domova a zásobit se výživnými potravinami.
Naplňte chladničku, mrazničku a spíž těmito potravinami:
Barevné ovoce a zelenina – bohaté na vitamíny a minerály, nejlépe ve všech barvách duhy, které obsahují různé druhy antioxidantů
Bílkoviny – kuřecí maso, ryby, luštěniny, ořechy a semínka
Sacharidy – celozrnné potraviny, brambory, hnědá rýže, obilný chléb
Tuky – oleje, ořechy a semínka, avokádo

Na snídani si dejte vyvážené množství bílkovin. Díky nim je mnohem pravděpodobnější, že si udržíte stabilní hladinu cukru v krvi a snížíte riziko přejídání po zbytek dne.

Noste si s sebou svačiny

Jste často na cestách nebo máte problém najít si čas na zdravé stravování? Když budete mít odpoledne příliš hlad, můžete se chytit čehokoli, co je k dispozici, s nejvyšší pravděpodobností nějakého polotovaru s vysokým obsahem tuku. Mít po ruce zdravé občerstvení s vysokým obsahem bílkovin – namísto občerstvení s vysokým obsahem tuků – vám může pomoci zdravěji doplnit palivo mezi jídly. .
Zdravé občerstvení s vysokým obsahem bílkovin se vám může sejít i na cestách, a pomoci vám udržet zdravé stravování.

Praktikujte vědomé jezení

Vědomé jezení

Vědomé stravování je o tom, že svému jídlu věnujete plnou pozornost a všímáte si, co jíte. Základní součástí vědomého stravování je jíst pomalu a poslouchat signály svého těla, což naznačuje, kdy máte hlad a kdy jste spokojeni. Dosáhnout pocitu sytosti trvá asi 15-20 minut, odkdy začnete jíst. Měli byste například každé sousto žvýkat asi 30krát. Pokud jste zvyklí jíst příborem, pokuste se jíst raději hůlkami, protože to může zpomalit vaše stravovací tempo.
Uvědomte si, že vědomé stravování vám může pomoci udržovat zdravý životní styl, a to jak při snižování úrovně stresu, tak při udržování hmotnosti. Dále může také snížit emoční stravování, jako je například přejídání, tím že vám umožní dosáhnout zdravého vztahu k jídlu.

Zdroj: oriflame, top-voziky.cz