Ceny na solární výstavbu v USA klesly

Ceny fotovoltaických modulů od začátku pandemie v roce 2020 klesly a podle amerického úřadu pro energetické informace (EIA) dosáhly v dubnu 2023 celosvětového minima za dva roky. V prvních dvou měsících tohoto roku byly průměrné ceny fotovoltaických modulů ve Spojených státech amerických 8,42 Kč/W (DC). Což je mezičtvrtletní pokles o 11 %.

Sluneční záření, vítr a zemní plyn tvořily více než 91 % kapacity přidané do americké elektrické sítě v roce 2021. A to podle nákladů na výstavbu elektrického generátoru a  výroční zprávy o elektrickém generátoru od EIA.

Zatímco celkové stavební náklady na solární energii se přiblížily 470 mld. Kč, průměrné stavební náklady na solární systémy ve Spojených státech v roce 2021 ve srovnání s rokem 2020 klesly. Údaje EIA ukazují, že v roce 2021 klesly náklady na solární výstavbu o 6 % oproti roku 2020 a klesly na 37 tis. Kč/kW. Pokles byl způsoben především 10 % poklesem stavebních nákladů na krystalické křemíkové sledovací panely. Ty klesly na 33 tis. Kč/kW – jejich nejnižší průměrné náklady od roku 2014.

Údaje EIA ukazují, že náklady na solární výstavbu klesly v roce 2021 o 6 % oproti roku 2020 a klesly na 37 tis. Kč/kW. Pokles se způsobil především 10 % poklesem stavebních nákladů na krystalické křemíkové sledovací panely, které klesly na 33 tis. Kč/kW. Což je jejich nejnižší průměrná cena od roku 2014.

Zpráva uvádí, že průměrné stavební náklady na krystalické křemíkové panely s pevným naklápěním vzrostly o 5 % na 48 tis. Kč/kW. Průměrné náklady na panely z teluridu kadmia zůstaly relativně stabilní. A v roce 2021 klesly pouze o 1 % na 38 tis. Kč/kW. Sledovací systémy s pevným nakláněním se automaticky pohybují tak, aby sledovaly slunce, jak se pohybuje po obloze. I když jsou náklady nejvyšší, produkují více elektřiny neustálým sledováním slunce.

Celkové stavební náklady (ceny) na solární energii

Stojí za zmínku, že to následuje po době, kdy se ceny solárních modulů zdvojnásobily především kvůli nedostatku dodávek během pandemie. V reakci na nedostatek mnoho výrobců zvýšilo výrobu, zatímco vývojáři hromadili zásoby.

Od začátku pandemie v roce 2020 ceny modulů nadále klesaly a v dubnu 2023 dosáhly celosvětového dvouletého minima. V prvních dvou měsících roku 2023 se průměrné ceny modulů v USA nacházely okolo 8,42 Kč/W (DC). Což je o 11 % méně než za čtvrtletí. Moduly obchodované s 57 % prémií oproti celosvětové spotové ceně monofaciálních monokrystalických křemíkových modulů.

Z regionálního pohledu k největšímu nárůstu solární energie došlo v jižní části Spojených států, přičemž v čele je Texas. V roce 2021 Texas přidal 100 nových elektráren s celkovým výkonem 10 155 MW ve srovnání s pouhými 2 347 přidanými v Ohiu.

Zatímco Texas stále vede národ v solárních instalacích, čísla vypadají výrazně odlišně než před dvěma lety. Například sdružení Solar Energy Industries Association (SEIA) očekává během příštích pěti let výstavbu o výkonu 36 GW. A to na základě zhruba 16 GW, které jsou k dnešnímu dni aktivní. Velká část dnešních investic do solární energie, které se blíží 470 mld. Kč, směřuje do velkých solárních zařízení, jejichž kapacita často přesahuje 100 MW.

Ceny na solární výstavbu v USA klesly

Zdroj: pv-magazine, TowPoint