Rekord: Porsche Taycan přejede USA za 2,5 hodiny nabíjení

Porsche oznámilo, že řídilo Taycan z Los Angeles do New Yorku s méně než dvěma a půl hodinami kumulativního nabíjení. To je neuvěřitelná cesta z jižního až na severní pobřeží. Cesta byla konkrétně dlouhá 13 433 kilometrů a zahrnovala 2 hodiny, 26 minut a 48 sekund nabíjení. Rekord ověřila organizace Guinness World Records.

To překonává – a o hodně – předchozího držitele rekordů Kiu. Ta v listopadu oznámila, že se svým elektrickým hatchbackem EV6 vytvořila na trase rekord. Jednalo se o něco málo přes sedm hodin. Předchozí rekord, který držela Tesla, byl téměř 13 hodin od nabití. Rekord byl dosažen Waynem Gerdesem. Ilustruje důležitý bod Taycanu: I když mezi elektromobily není nijak zvlášť účinný, tak pokud jde o míle na kilowatthodinu, je superrychlý 800voltový Taycan králem. Funkce rychlého nabíjení, pokud je na dlouhých štacích vůbec potřeba, zajistí bleskové nabití.

Rekord „od pobřeží k pobřeží“ momentálně drží Porsche Taycan

Gerdes použil PlugShare a aplikaci Electrify America k naplánování své trasy. Přičemž většina nabíjení přestává využívat kompatibilitu Taycan Plug-and-Charge, která automaticky rozpozná auto a účet. Dokáže odstranit sken kreditní karty nebo přívěsku. Přívěsku Porsche k této funkci používá. Porsche Taycan z roku 2021 s větším balením 93,4 kwh – označovaným jako Performance Battery Plus – mimo jiné přináší adaptivní tempomat. Jako takové získalo toto auto hodnocení dojezdu 225 mil EPA s hodnocením účinnosti 2,11 mil/kwh. Gerdes zjistil, že Taycan snadno porazí jak ve městě, tak při vyšších rychlostech na dálnici. Aby to ilustroval, ukázal jeden snímek, ve kterém tvrdí, že měl průměrnou rychlost 3,1 mil/kwh na 117,3 mil při průměrné rychlosti 78 mil/h.

Rekord je potvrzený

Jak proběhla samotná cesta, která předcházela novému rekordu?

„Samotná cesta trvala pět dní, na rekord jsem pyšný,“ řekl Gerdes Green Car Reports. Všechno obsahovalo tunu papírování a dokumnetování. Aled dodává, že s autem nijak nešoural. Dlouhý úsek z Hesperie v Kalifornii do Vanity v Oklahomě zvládl za 21 hodin a 5 minut. Gerdes uvedl, že když poprvé nabil Taycan jednotkou o výkonu 350 kW, došlo z 6 % na 82 % za pouhých 22 minut. Celkově cesta stála nabíjení Electrify America 1 800 Kč – mnohem méně než benzín pro nejúčinnější vozidlo na plyn.

Rekordní jízda

Gerdes na svém blogu CleanMPG zaslal nějakou zpětnou vazbu ohledně této zkušenosti společnosti Electrify America. A přestože jeho zkušenost bez problémů umožnila rekord, zaznamenal omezení sítě: „Je pochybné, že někdy dosáhne spolehlivosti sítě Tesla jako DCFCing. Mají malý počet nabíječek rozmístěných po zemi. Vůči Tesle je jich instalovaný jen zlomek. Existuje příliš mnoho konkurenčních zájmů, omezené finanční prostředky a stále větší počet současných a budoucích výrobců OEM s různými konfiguracemi nabíječek, které se budou připojovat k jejich síti.“ Porsche již řeklo, že Taycan 2022 se bude nabíjet ještě rychleji, takže je tu příležitost zkrátit tento rekord.

Kdo bude další? Bude to Tesla předvádějící sílu sítě Supercharger, nebo své schopnosti předvede jiný model, který maximalizuje dojezd a rychlost nabíjení, jako je Lucid Air?

Zdroje: greencarreports, Vapol