Vesnice ve Španělsku – znovu objevená a zapadlá

Nádrž Lindoso a vesnice, která se objeví, když je sucho.

Před téměř 30 lety se vesnice na severu Španělska zaplavila, aby zde vznikla nádrž. Nyní hladina vody klesá – stěny se opět prosvětlují.

Přehrada a její historie

Stavba se zahájila v roce 1983. A v roce 1992 byla v Portugalsku, těsně před hranicí se Španělskem, postavena přehrada Alto-Lindoso. Leží v národním parku Peneda-Gerês. Přehrada přehradila řeku Lima a vytvořila jezero pro výrobu elektřiny a zavlažování polí. Hladina vody v nádrži ale klesá. Aktuálně má jen 15 procent původní kapacity. A s klesající hladinou přichází úžasná podívaná: protože z nádrže na španělské straně se vynořují pozůstatky osídlení – vesnice duchů Aceredo.

Aktuálně jí vlastní společnost Companhia Portuguesa de Produção de Electricidade (CPPE).

Aceredo se několikrát vynořil z jezera
Pohled na Aceredo při vynoření

160 obyvatel Acereda muselo opustit svou vesnici na začátku 90. let, poté byla podle plánu zaplavena – a její velké části zůstaly ve vodě zachovány.

Je tam dost vody, aby se mohlo jezero využívat jako obvykle?

Nedostatek deště již zajistil, že se vesnice Aceredo několikrát znovu objevilo. Několik dní to platí znovu.

Starosta obce, pod kterou vesnice Aceredo patří, řekl, že na vině byl tentokrát i nedostatek srážek. Zejména v lednu nepršelo dost. K nedostatku vody však podle jejího názoru přispívá i „spíše agresivní exploatace“ portugalským dodavatelem energie Energias de Portugal (EDP).

Z vody nádrže vyčnívá střecha domu
Z vody nádrže vyčnívá střecha domu

Skupina EDP to komentovala pro agenturu Reuters a uvedla, že nízké hladiny vody v nádrži a dalších nádržích způsobují sucho. Společnost hospodaří s vodními zdroji „efektivně“, současné vodní kapacity mají nad minimálními požadavky – i v Alto Lindoso.

Vesnice duchů na severu Španělska je oblíbeným cílem turistů – pokud je vidět
Vesnice duchů je oblíbeným cílem turistů

Z údajů ministerstva životního prostředí vyplývá, že španělské nádrže aktuálně drží zhruba 44 procent své možné kapacity. To je hluboko pod průměrem za posledních deset let – průměrná hodnota byla 61 procent – ale stále nad hodnotami naměřenými během sucha v roce 2018. Ministerstvo také uvedlo, že možné zhoršení lze očekávat v následujících týdnech. Nelze však identifikovat obecný problém v celé zemi.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz