Podzemní palma objevená na Borneu

Borneo

Květy a plody palmy Pinanga subterranea rostou pod zemí. Jejich tajemný životní styl prý přispěl k tomu, že je badatelé objevili až nyní. Rostlina vyvolává nespočet otázek.

Je rozšířený na západním Borneu a místními je ceněn pro své jedlé plody – přesto vědě zatím zcela unikal. Vědci nyní objevili neobvyklý druh palmy na ostrově v jihovýchodní Asii a popsali jej v článku v časopise Plants People Planet: In Pinanga subterranea, jak se jí říká, plody i květiny rostou pod zemí.

Benedikt Kuhnhäuser popisuje nález „velmi zvláštní objev, který uděláte jen jednou za život“. Je spoluautorem studie a Future Leader Fellow v Royal Botanic Gardens v Kew v Londýně. Tajemný životní styl palmy zcela jistě přispěl k tomu, že ji badatelé teprve nyní vědecky popsali. Ačkoli místní obyvatelstvo znalo podzemí Pinangy od nepaměti.

Nadzemní listy plodící Pinanga subterranea; Podzemní palma objevená na Borneu
Nadzemní listy plodící Pinanga subterranea

,,Než podzemní palma dostala své vědecké jméno, byla již na Borneu známá pod nejméně čtyřmi různými názvy a nejméně ve třech různých jazycích,“ uvádí výzkumník. Na Borneu existuje kolem 300 druhů palem a nespočet mladých palmových výhonků, které se obtížné identifikují i pro odborníky.

Sladká chuť podzemní palmy

Květy jsou podle Kuhnhäusera spíše nenápadné a zelenobílé. Když je ovoce zralé, je jasně červené, asi dva centimetry dlouhé a chutná sladce, „trochu jako lesní jahody nebo borůvky – až na to, že palma se shání mnohem hůř“.

Doposud je celosvětově známá pouze jedna další rostlina, která tvoří květy i plody pod zemí: malá australská orchidej rodu Rhizanthella. Stále není jasné, jak v Pinanga subterranea probíhá opylování nebo co rostlina dělá s podzemní květinou. Obecně palma stále vyvolává nespočet nezodpovězených otázek.

„Často vidíme vesmír a mořské hlubiny jako limity našeho světového průzkumu,“ říká Kuhnhäuser, „ale tento nový druh palmy nás učí, že některé z nejvíce fascinujících tvorů jsou stále těsně pod našima nohama a čekají, na objevení.“

Zdroj: spiegel, Vapol