Plovoucí solární zařízení pro čerpání vody

Komunita ve Španělsku používá plovoucí solární zařízení o výkonu 1,6 MW k napájení vodních čerpadel pro účely zavlažován od firmy Isigenere

Jedna komunita ve Španělsku používá plovoucí solární zařízení o výkonu 1,6 MW k napájení vodních čerpadel pro účely zavlažování. Svou technologii pro tento projekt poskytl španělský specialista Isigenere.

Plovoucí solární zařízení

Zavlažovací společenství Sur-Andévalo v jižní provincii Huelva ve Španělsku dokončilo instalaci plovoucí solární elektrárny. Má výkon 1,6 MW a využívá se pro solární čerpání.

Systém firma postavila na rybníku Dehesa de las Yeguas v obci Cartaya. Systém spoléhá na 7 168 plováků Isifloating 4.0 od španělského specialisty Isigenere. Dále spoléhá na 3 584 solárních panelů, každý o výkonu 450 W.

Přístup na plovoucí plošinu tvoří tři lávky vyztužené kovovými profily a bezpečnostními zábradlími. „Tyto brány umožňují přístup na platformu za účelem provádění její údržby. A navíc podporují evakuaci elektrického systému s veškerou potřebnou stabilitou a bezpečností,“ vysvětlila společnost.

Sluneční energie produkovaná elektrárnou pomůže snížit energetické náklady na čerpání vody v zavlažovacích komunitách. Plovoucí solární elektrárna navíc pomůže snížit odpařování vody a výkvěty řas. Na projektu se podílela společnost Cian Obras y Servicios S.L., která měla na starosti instalaci plovoucí konstrukce, kotvení a elektrický systém. Společnost Papola Ingenieros S.L.P.U. dohlížela na strojírenství.

Technologie Isifloating

Isifloating se vyznačuje jedinečnou a patentovanou plovoucí technologií. Tato technologie umožňuje částečné nebo úplné pokrytí vodní hladiny, říká společnost Isigenere. Plovoucí solární zařízení lze umístit na několik vodních ploch: na zavlažovací jezírka, jezírka pro průmyslové využití, nádrže, vodní elektrárny, úpravny vody, důlní jezera nebo dokonce na pozemcích náchylných k záplavám. „Současná verze systému Isifloating 4.0 je nejodolnější, nejbezpečnější, nejsnadnější na přepravu, má jednoduchou instalaci, je odolný vůči povětrnostním vlivům a nejnižší O&M systém na trhu,“ uvedla společnost.

V březnu španělská vláda předložila k veřejné konzultaci královský výnos. Tento výnos by měl regulovat instalaci plovoucích fotovoltaických elektráren. Podle jejích odhadů by mohlo být ve veřejných vodách nasazených přibližně 7,5 GW plovoucí fotovoltaické kapacity.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint