Je elektrokolo to pravé pro vás? Co je třeba zvážit před nákupem

Více Australanů než kdy jindy jezdí na elektrokolech. Elektrokola jsou obvykle vybavena elektromotorem a baterií, která poskytuje energii, která vám pomůže šlapat. Některé vám umožňují zvýšit a snížit míru podpory šlapání, kterou získáte.

Celosvětově sektor dopravy produkuje asi jednu čtvrtinu emisí skleníkových plynů. Pro boj s klimatickou krizí je zásadní najít čistší způsoby dopravy. Elektrokola také nabízejí řešení problémů dopravních zácp, nákladů na palivo a sedavého způsobu života.

Je ale elektrokolo to pravé pro vás? Níže diskutujeme o výhodách a nevýhodách, které vám pomohou se rozhodnout.

Profesionálové v boji s dopravou

– Snížit emise uhlíku

Ve vyspělých zemích může být doprava jedním z největších podílů na uhlíkové stopě jednotlivce. Ale můžete snížit své cestovní emise o 75 %, pokud nahradíte používání auta elektrokolem na krátké cesty, jako je dojíždění do práce.

Výzkum zjistil, že elektrokola, pokud se použijí jako náhrada za automobily, by mohla snížit emise oxidu uhličitého (CO₂) v Anglii až o 50 % – tedy asi o 30 milionů tun ročně. Jiná analýza ukázala, že potenciál byl největší ve venkovských oblastech.

– Spojte se se svou komunitou

„Autorifikace“ měst změnila dynamiku komunity. Maloobchod se soustředil do mimoměstských nákupních center, což vedlo k poklesu v menších centrech měst. To poskytlo méně příležitostí k setkání se se sousedy a přispělo to k vysoké míře osamělosti a sociální izolaci.

Podobně jako běžná cyklistika pomáhá jízda na elektrokolech vytvářet komunitní pouta. Zvyšuje pravděpodobnost, že se zapojíme do svého okolí a budeme komunikovat s lidmi kolem nás. Můžete se dokonce připojit ke skupině nebo komunitní jízdě.

– Šetřit peníze

Elektrokola nabízejí majitelům značné dlouhodobé finanční výhody.

V Austrálii stojí elektrokolo zhruba od 15 tis. Kč do více než 80 tis. Kč. Roční služba vás vyjde na 2 tis. Kč až 7 tis. Kč. A maloobchodníci v současné době odhadují náklady na plné nabití baterie pro průměrného dojíždějícího přibližně na 460 Kč ročně.

Provoz aut samozřejmě stojí mnohem víc. Například viktoriánská motoristická karoserie RACV v loňském roce zjistila, že nejlevnějším automobilem státu na vlastnictví a provoz byl MG3 Core light Hatch s měsíčními náklady 17 tis. Kč. I když vezmete v úvahu náklady na nabíjení a údržbu, můžete vidět, jak rychle by se elektrokolo zaplatilo samo.

– Buďte aktivní

Elektrokola jsou pro vaše zdraví jednoznačně lepší než jízda v autě.

Boj s klimatickou krizí

Studie z roku 2019 zkoumala dojíždění na elektrokolech pro neaktivní lidi s nadváhou žijící v regionální Austrálii. Zjistilo se, že uživatelé zvýšili svou fyzickou aktivitu v průměru o 90 minut týdně.

Přehled literatury v roce 2022 zjistil, že e-bike je středně intenzivní fyzická aktivita na základě ukazatelů, jako je výdej energie, srdeční frekvence a spotřeba kyslíku. Výhody byly nižší než u konvenční jízdy na kole, ale obecně větší než u chůze.

Zejména ženy hlásily výhody používání elektrokol. Novozélandská studie ukázala, že poskytla méně zdatným ženám „více posilující zážitky z fyzické aktivity“ a zvýšila jejich sebedůvěru při jízdě na kole.

Je elektrokolo to pravé pro vás? Co je třeba zvážit před nákupem

Nevýhody

– Bezpečnostní výzvy

Jako každá forma mobility musí být i elektrokola používána bezpečně. Obavy kolem elektrokol zahrnují překročení rychlosti, nehody a lidi jezdící bez přileb.

V květnu tohoto roku spustila Rada severních pláží v Sydney kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti o bezpečnosti elektrokol. Rada zahrnuje:

  • pomalé tempo chůze i jízdy, když jsou ostatní na cestě
  • zazvonit na zvonek, abyste signalizovali svůj příjezd
  • být připraven na náhlé změny

Pro veřejnou bezpečnost je důležité i nařízení vlády o elektrokolech. Například v Německu jsou vysokorychlostní elektrokola klasifikována jako mopedy a nelze na nich jezdit po cyklostezkách.

Samostatně, elektrokola obvykle obsahují lithium-iontové baterie, které mohou explodovat a způsobit požár – zejména v elektrokolech zakoupených od zámořských prodejců, která nesplňují dané standardy. Před nákupem si ověřte rady od hasičů.

– Nedostatek cyklistické a dobíjecí infrastruktury

Dobře navržená cyklistická infrastruktura podporuje používání elektrokol. V Austrálii vlády pomalu akceptují potřebu infrastruktury, jako jsou vyhrazené cyklostezky a nabíjecí stanice, ale je potřeba více peněz.

A naopak v Nizozemsku prudký nárůst prodeje elektrokol vyvolal investice do cyklistických stezek, zlepšení parkování kol na vlakových nádražích a další snahy o propagaci cyklistiky.

– Vyšší počáteční náklady než u běžného kola

Překážkou pro někoho mohou být náklady na nákup elektrokola. Například výzkum na Novém Zélandu zjistil, že pořizovací cena znamenala, že výhody budou méně dostupné ženám s nižšími příjmy.

Jak tedy lze překonat nákladovou bariéru? V Austrálii některé společnosti nabízejí pronájem elektrokol prostřednictvím týdenního předplatného. A v zámoří schémata sdílení znamenají, že lidé mají přístup k elektrokolům, aniž by si je museli kupovat.

V roce 2023 se Tasmánie stala prvním australským státem, který nabídl dotaci na nákupy elektrokol, a rozšíření bylo rychlé. Program se však nyní již uzavřel.

Dopady na životní prostředí

Téměř vše, co kupujeme, má dopad na životní prostředí a e-kola nejsou výjimkou. Jsou však zjevně lepší alternativou ke konvenčním automobilům – a také mají menší dopad než elektrická vozidla.

Podle Evropské federace cyklistů vyprodukuje elektrokolo během celého životního cyklu produktu, včetně výroby, asi 10 % emisí CO₂ souvisejících s výrobou elektromobilu. A spotřebují asi 15 watthodin na kilometr ve srovnání s elektromobily, které spotřebují asi 150 až 200 watthodin na kilometr.

Bateriové systémy také obvykle vyžadují méně surovin a jednodušší design než elektrické vozidlo, což zjednodušuje proces recyklace baterií.

Čistší, levnější, lepší

Elektromobily jsou zásadní pro nahrazení tradičních vozidel na delších trasách a pro rodinné cestování. Elektrokola však nabízejí cenově dostupnější a méně náročné řešení pro dojíždění a cestování na krátké vzdálenosti – a pokud si pořídíte nákladní elektrokolo, můžete vzít i svou rodinu.

Masové přijetí elektrokol v Austrálii vyžaduje lepší cyklistickou infrastrukturu, novou vládní regulaci a cenové pobídky. Mezitím už ale výhody využívají tisíce Australanů. Možná bys mohl taky?..