Udržitelný cestovní ruch v Itálii vzkvétá. Čekají na Vás nové pěší stezky, vlaky a venkovní aktivity

Itálie před letošním létem investovala miliony do udržitelného cestovního ruchu, od pěších stezek po vlaky.

Horký začátek léta v Evropě spolu s eskalujícími protesty proti nadměrnému turismu přivedly do centra pozornosti udržitelné cestování. Itálie investovala miliony do udržitelného cestovního ruchu, od pěších stezek po vlaky.

Jedna z nejnavštěvovanějších zemí světa

Itálii obzvláště těžce zasáhlo nadměrné horko a přelidnění v oblíbených destinacích, jako jsou Benátky a jezero Como. Podle údajů OSN pro cestovní ruch Itálie v roce 2019 hostila více než 63 milionů zahraničních turistů. To ze země z apeninského poloostrova činí jednu z nejnavštěvovanějších zemí planety. Cestovní ruch se na italském HDP podílí zhruba 13 %, což představuje nezanedbatelnou část národního hospodářství země.

S rostoucím povědomím se mnoho turistů zaměřuje na to, jak mohou pozitivně ovlivnit životní prostředí, ekonomiku a společnost a zároveň podpořit místní kulturu a tradice.

„Pomalá turistika se šíří rychle,“ říká italské ministerstvo cestovního ruchu. „Podporovat ji znamená pečovat o současnost a především o budoucnost tohoto odvětví. Tento segment není pouze rostoucím trendem, ale stal se pro Itálii strategickým pilířem rozvoje cestovního ruchu.“

Ministerstvo cestovního ruchu vyčlenilo 19 milionů eur na pěší stezky, 42 milionů eur na udržitelný cestovní ruch a dalších 33 milionů eur na turistiku pod širým nebem
Itálie investovala nemalé prostředky do udržitelného cestovního ruchu

V reakci na rostoucí zájem o udržitelný cestovní ruch vyčlenilo ministerstvo cestovního ruchu finanční prostředky na jeho podporu. Vyčlenilo 19 milionů eur na pěší stezky, 42 milionů eur na udržitelný cestovní ruch a dalších 33 milionů eur na turistiku pod širým nebem.

Cestujte po Itálii pomalým způsobem

Někteří příliš ambiciózní cestovatelé se snaží za omezený čas stihnout všechno, což výrazně zvyšuje jejich uhlíkovou stopu, když se rozletí po celé zemi v horečné snaze odškrtnout si další místo ze seznamu, které musí vidět, než se vrátí domů. Několik změn vám však pomůže prozkoumat Itálii ekologičtějším způsobem.

Při cestování mezi jednotlivými oblastmi Itálie se snažte používat veřejnou dopravu, jako jsou vlaky, autobusy a trajekty. Nikoli letadla nebo auta z půjčoven. Společnost FS Treni Turistici Italiani, odnož národních státních železnic zaměřená na pomalou turistiku, navrhla řadu vlakových služeb určených speciálně pro turisty, kteří chtějí poznat Itálii ekologičtějším způsobem.

Aktivní cestovatelé se mohou vydat i na dvou kolech. „Během své nedávné cesty do Itálie jsem se rozhodla prozkoumat oblíbená turistická místa udržitelnějším způsobem,“ říká Bella Bucchiotti, travel bloggerka na xoxoBella. „Volba jízdy na kole po pobřeží Amalfi a používání veřejné dopravy v Toskánsku nejenže snížila můj dopad na životní prostředí, ale také vedla k nečekaným objevům mimo vyšlapané cesty.“

Při cestování mezi jednotlivými oblastmi Itálie se snažte používat veřejnou dopravu, jako jsou vlaky, autobusy a trajekty
Procestujte Itálii „pomalým způsobem“

Pokud máte málo času, zaměřte se na poznávání vybraného regionu a upřednostněte smysluplné a kvalitní zážitky před kvantitou.

Zažijte Itálii z pohledu místních

Po cestě udržujte svůj hlad a emise pod kontrolou konzumací místní kuchyně. Cestování do Itálie a oběd v McDonald’s nebo Subway nepodporuje udržitelný cestovní ruch. Kromě vyhledávání místních restaurací a trhů podpořte místní ekonomiku a živobytí stálých obyvatel tím, že se přihlásíte na komunitní zájezdy.

Vliv má i to, kde se ubytujete. Italský turistický klub uděluje certifikát Ospitalità Italiana hotelům, které splňují nebo překračují přísná kritéria udržitelnosti týkající se nakládání s odpady, energetické účinnosti a používání regionálních produktů. „Výběr pobytů na farmách na venkově a podpora místních ekologických trhů mi umožnily spojit se s autentickou podstatou Itálie, která by mi jinak mohla uniknout,“ říká Bella.

Jak Itálie podporuje udržitelný cestovní ruch?

Cestovní kancelář Walks of Italy uvádí, že Itálie má 55 památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně římského Kolosea a celého pobřeží Amalfi. Podle Evropské agentury pro životní prostředí se turistické cesty do těchto památek a dalších míst v Itálii podílejí na emisích skleníkových plynů v Itálii 5 %.

Cestovní kancelář Walks of Italy uvádí, že Itálie má 55 památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně římského Kolosea a celého pobřeží Amalfi
V Itálii je celkem 55 památek UNESCO

To vedlo ke zkoumání udržitelnějších možností cestovního ruchu, které by ochránily historické památky a přírodní zázraky země pro budoucí generace. Iniciativa Italy Green Travel vybízí návštěvníky, aby se vydali doslova po méně frekventovaných cestách a prozkoumali zastrčená zákoutí země. Pozorujte divokou přírodu a přírodní krásy Itálie na kole nebo pěšky.

Také gurmáni mohou najít spoustu způsobů, jak se v Itálii stravovat udržitelným způsobem. Carlo Petrini založil v roce 1989 neziskovou organizaci Slow Food, která propaguje regionální kulinářské tradice a kvalitní potraviny. Návštěvníci mohou vyhledávat restaurace schválené organizací Slow Food.

V italských městech, jako jsou Řím, Benátky a Florencie, můžete také navštívit udržitelné vinařské podniky. Zavedly totiž postupy, jako je úspora vody a energetická účinnost.