Oprava náhradních dílů pro iPhony

Vadné smartphony Apple lze v budoucnu opravit levněji. Výrobce ruší některé specifikace, ale přesto chce nabízet nejvyšší možnou kvalitu.

Opravy smartphonů se rychle prodraží, zejména Apple má pověst drahých oprav. Změnou kurzu se nyní výrobce iPhonů snaží tuto situaci změnit a brzy umožní použití komponent z použitých zařízení. iPhone má detekovat, když se někdo pokusí použít součást z ukradeného nebo ztraceného telefonu, řekl top manažer Applu John Ternus. iPhone se také může případně opravit pomocí náhradních dílů jiných výrobců, jako jsou displeje nebo baterie.

Oprava smartphonů pomocí náhradních dílu

Apple musel změnit způsob, jakým se iPhony navrhujáí a vyrábějí, řekl Ternus, který je ve společnosti zodpovědný za vývoj hardwaru. Při sestavování zařízení procházejí komponenty kalibračním procesem. V podstatě se stanovují optimální parametry pro provoz této specifické části. Pokud iPhony rozpoznají originální díl, který se již nainstaloval a zkalibroval, mohou k těmto datům v budoucnu přistupovat. A je to zejména proto, aby se tak zajistilo optimální fungování. Pokud je z iPhonu detekována část, která byla nahlášena jako odcizená nebo ztracená, mělo by se zobrazit varování.

Oprava náhradních dílů pro iPhony
iPhone 15: Pokud se zařízení od Apple rozbije, může sloužit jako sklad náhradních dílů

Upozornění na odcizené náhradní díly

Použité náhradní díly by obecně měly být použitelné od iPhonu 15 výše. S biometrickými moduly pro rozpoznávání obličeje FaceID nebo snímačem otisků prstů TouchID to bude možné až s příští generací iPhonu na podzim. Apple zatím umožňuje propojit senzory s hlavním procesorem pouze jednou – z bezpečnostních důvodů. Obecně lze předpokládat, že použité komponenty se stanou zaměnitelné pouze v rámci jedné generace a modelové řady. ,,Z generace na generaci se mění tolik, že se zdá nepravděpodobné, že se budou hodit,“ zdůraznil Ternus.

V posledních letech se stal Apple opakovaně kritizován zastánci usnadňování oprav zařízení. Ternus hájil přístup skupiny: Musíte se ujistit, že vše funguje a je bezpečné – a uživatelé musí mít transparentní informace o tom, které komponenty jsou v jejich technologii.