Švýcarsko za nezapomenutelnými výhledy

Švýcarsko

Ve Švýcarsku hory volají. Stačí se podívat na tuto úchvatnou zemi plnou mrakodrapů, ledovců, lesů a pronikavě modrých jezer, a už se nemůžete dočkat až vyrazíte.
Určitě nebudete sami. Zdá se, že Švýcaři se narodili s jednou nohou nahoře. Což znamená, že turistika je rychlou cestou k duši milovníka přírody. Protože je to Švýcarsko, jsou i stezky vedoucí hluboko do nejdivočejších a nejodlehlejších koutů země pečlivě značené a téměř každý centimetr země je přesně zmapovaný.

Malá země?

Švýcarsko? Malá? Pro turisty ne. Jak Švýcaři rádi připomínají, 62 500 km stezek v zemi by stačilo na to, abyste 1,5krát obepluli zeměkouli. Alpští turisté si oblíbili vysokohorské stezky v Bernském pohoří a Graubündenu, které jsou náročnější a nabízejí fenomenální scenérie. Stejně atmosférické a prakticky po celý rok dostupné jsou však i nížinné oblasti, jako jsou vinice ve Valais a mírně zvlněné kopce Appenzellu.

Vybírat nejlepší švýcarské túry je jako vybírat zákusek z cukrárny. Ukážeme Vám pár nejlepších!

1. Faulhornweg

Nejlepší jednodenní túra – 15 km jedním směrem, 5 hodin, středně náročná.

Matka příroda se v Bernském pohoří vytasila se vším, co k tomu patří. Faulhornweg je možná nejlepší celodenní túra, na které si to všechno můžete vychutnat. Tato středně náročná hřebenová túra vás vrhne do malebné hlubiny. Začínáte a končíte na vrcholu. Při cestě ze Schynige Platte na First si vychutnáte třpyt jezer Thun a Brienz a kolosální vrcholy, jako je Wetterhorn ve tvaru dýky a velká trojka Eiger, Mönch a Jungfrau.

Z navigačního hlediska je stezka dostatečně snadná. Ze Schynige Platte vede cesta pozvolna přes zvlněné pastviny a pak se prudce zvedá k suťovým svahům, balvanitým průsmykům a vysokým rašeliništím. Strmě stoupající traverz po široké římse mezi vrstevnicovými skalami vás zavede na hřeben Wintereggu, odkud odbočíte na vrchol 2681 m vysokého Faulhornu. Zde vás čeká nádherný výhled, který za jasného počasí sahá přes moře hor až do Černého lesa v Německu a Vogéz ve Francii. Při sestupu do travnaté kotliny jezera Bachalpsee, kde ocelově modré jezero ostře kontrastuje s ledem zahalenými vrcholy Wetterhornu, Schreckhornu a Finsteraarhornu, dávejte pozor na sviště.

Výhledy má Švýcarsko nádherné
Výhledy má Švýcarsko jsou nádherné

2. Oblíbená Macunská jezera ve Švýcarsku

Nejlepší túra v národním parku. 22 km jedním směrem, 8 hodin, středně náročná.

Chcete-li se podívat na švýcarské Alpy před nástupem turistického ruchu, není nad to, když se vydáte do divoké přírody Švýcarského národního parku v Engadinu v Graubündenu. Švýcarsko zde svými svaly přechází do Itálie. V odlehlém koutě jihovýchodní části země je tento neznámý národní park na vysoké úrovni. Často je tu takové ticho, že jediný zvuk, který uslyšíte, jsou vaše vlastní kroky.

Ze všech stezek, které se táhnou zdejší divočinou, má navrch náročná celodenní túra z Lavinu do Zernezu, která se proplétá až k ledovcovému cirku Macun, obklopenému téměř dvěma tucty safírově, azurově a tyrkysově modrých jezer. Na obzoru se tyčí zasněžené Bernské, Silvretské a Ortlerské Alpy. Kozorožci jsou na těchto vrcholcích ve svém živlu a při troše štěstí a trpělivosti je můžete spatřit. Stezka se stává náročnější, skalnatější a exponovanější, když stoupáte po strmých svazích k Fuorcletta da Barcli, průrvě v pohoří ve výšce 2850 m, odkud je výhled na vrcholky světa. Sestup do Zernezu vede přes lavinové mříže k alpské cestě, která se klikatí lesem až do Zernezu. Tam můžete buď přenocovat, nebo se vrátit vlakem do Lavinu.

Tip pro plánování: Je nutné vyrazit brzy ráno. Procházka vyžaduje jistou nohu a dobrou orientaci ve výškách, protože některé úseky jsou vysoké a exponované. V horních částech hor se mohou sněhová pole udržet až do léta.

3. Via Alpina

Nejlepší vícedenní túra. 390 km v jednom směru, 20 dní, náročná.

Via Alpina je velká pěší túra. Epický 20 etapový trek, který vás zavede z Lichtenštejnského knížectví na východě, kde stojí hrady, do Montreux na západě, zasněně položeného na břehu Ženevského jezera. Vydat se na cestu je pořádná fuška. Musíte mít jisté nohy a zkušenosti s navigací podle mapy a kompasu. Čeká na Vás 14 alpských průsmyků. Nejvyšší z nich je Hohtürli ve výšce 2778 m v Bernském pohoří, kam se dostanete po strmém dřevěném žebříku zasekaném do skalní stěny a zajištěném železnými řetězy.

Neméně dramatický je i sestup k jezeru Oeschinen nad Kanderstegem. To je nebeskou vizí azurové modři obklopené zasněženými horami a napájené ledovcovými vodami vrcholků Blüemlisalp.

Via Alpina je skutečnou cestou do odlehlé divočiny. S nocemi strávenými v kempech pod hvězdnou oblohou nebo v rustikálních horských chatách, s množstvím příležitostí spatřit divokou zvěř, jako jsou kamzíci, kozorožci a orli skalní, s divokým koupáním a úchvatnými východy a západy slunce.

Tip pro plánování: Trasa vyžaduje plánování s určitým předstihem a nejlépe se na ni chodí od června do září, kdy se vyhnete sněhu a mokrým nebo mlhavým podmínkám se špatnou viditelností.

4. Trasa po švýcarském Aletschském ledovci

Nejlepší túra po ledovci. 17 km jedním směrem, 6 hodin, náročná.

Ve Švýcarsku se vám naskytnou nadpozemské scenérie. Jen na málokterém místě zůstanete beze slov tak jako na Aletschském ledovci, morénou rozbrázděné a hluboce rozpraskané 23 km dlouhé ledové superdálnici, která se táhne přes jedny z nejvyšších hor v zemi. Při túře podél největšího ledovce v Alpách nelze potlačit údiv. Zejména za slunečného dne, kdy se nad ledem tyčí obrovské dýky vrcholů ve výšce 4000 m do sálající modré oblohy.

Tato trasa vás zavede z Fiescheralpu do Bettmeralpu s výhledem na vrcholy Aletsch Areny v první řadě. Fieschergletscher je předehrou k velkému vrcholu. Tento 16 km dlouhý vír věčného ledu, který se táhne z východního úbočí Grosses Fiescherhorn, vrcholu s břitvou ve výšce 4049 m, je druhým největším ledovcem v Alpách. Odtud se trasa vine kolem svahů a vzhůru skalnatým úžlabím, postupně se zvedá a překonává serpentiny až k odlehlému údolí, horské chatě a jezeru Märjelensee, mléčně tyrkysovému jezeru, které podpírají obrovské hory a okraj Aletschského ledovce.

Aletschský ledovec je nyní vaším stálým společníkem, protože stezka obchází hluboce rozpraskaný led. Švýcarský kamenitý borový les a třpytivé smolince zjemňují alpský obraz, když pokračujete po hřebeni k travnatým svahům Moosfluhu, kde strategicky umístěná lavička nabízí ohromující výhled na ledovec. Brzy poté dorazíte ke skleněně modrému jezeru Blausee. Odtud už jen kousek k Bettmeralpu.

Místy je tato cesta velmi náročná

Tak co, vybrali jste vhodný výlet právě pro Vás? Nyní zbývá už jen zabalit batoh a vyrazit na cestu.

Zdroje: LonelyPlanet, Vapol