Elektrický hatchback MG 4 přichází

Čínská automobilka MG představuje svůj nový model. Jedná se o plně elektrický hatchback MG 4

Plně elektrický hatchback MG 4 konkuruje Volkswagenu ID.3 a představuje novou elektrickou platformu MSP společnosti MG.

Toto je nejnovější plně elektrický člen rostoucí řady MG: MG 4. Jako hatchback s nulovými emisemi představuje hrozbu snížení ceny pro vozy jako Volkswagen ID.3 a Nissan Leaf.

Nedávno odhalený v čínské specifikaci s označením MG Mulan. Model určený pro Evropu v současné době prochází finálním testováním pro region a nosí odznak MG 4. Jeho příchod na evropský trh je potvrzený na 4. čtvrtletí 2022 a prodej ve Velké Británii by měl být zahájený začátkem roku 2023.

Elektrický hatchback MG 4

Navzdory stále rostoucímu významu SUV pro výrobce automobilů zůstávají vozy velikosti a tvaru MG 4 v Evropě velmi oblíbené. Podtrhuje postavení MG 4 jako klíčového hráče v pokračujícím elektrickém tažení.

Je to první model značky vyráběný na nové, zakázkové elektrické platformě zvané Modular Scalable Platform neboli MSP. Tato platforma má tvořit páteř příští generace elektrických modelů MG.

Původně unikly obrázky čínských patentů. Avšak náš první oficiální pohled na MG 4 odhaluje vozidlo, které je přímo na sladkém místě na trhu hatchbacků segmentu C. S délkou 4 287 mm, šířkou 1 836 mm a výškou 1 506 mm je to přesně ten druh velikosti, který kupující ve třídě rodinných hatchbacků očekávají.

Jedná se o první model značky vyráběný na nové, zakázkové elektrické platformě zvané Modular Scalable Platform neboli MSP
MG 4

Vypadá úplně jinak než kterýkoli jiný člen současné řady MG a používá nový designový jazyk. Poměrně špičatá přední část se vyznačuje tenkými a ostře vyhlížejícími světlomety LED. Zatímco vzadu je pod obrazovkou umístěná lišta zadních světel LED po celé šířce. Určitá inspirace SUV se nachází v odolnějším obložení ve spodní části dveří. Horní část víka zavazadlového prostoru je korunovaná zadním spoilerem s děleným designem.

Interiér vozu

Uvnitř se zdá, že použití nové platformy MSP odemyká více vnitřního prostoru odstraněním přenosového tunelu. Plovoucí středová konzola je domovem otočného voliče jízdních režimů a elektronické parkovací brzdy. Zatímco velký centrální dotykový displej zaujímá čestné místo na horní straně palubní desky. Za novým dvouramenným multifunkčním volantem je umístěný kompaktní digitální přístrojový panel.

Pohonné ústrojí, baterie a dojezd MG říká, že platforma MSP je klíčem k tomu, abychom mohli vytvořit nízko posazený elektrický poklop, jako je MG 4. Je to díky balení dvou baterií – obě o tloušťce pouhých 110 mm – pod buňkou pro cestující. V kombinaci s modularitou systému MSP – který dokáže pojmout auta a dodávky s rozvorem od 2 650 mm do 3 100 mm (od rodinných hatchbacků až po plnohodnotná SUV) – lze vybavit takto tenké akumulátory s kapacitou od 40 kWh do 150 kWh.

V případě MG 4 se nabízí dvě velikosti baterií. Základní vůz využívající 51kWh podlahovou baterii umožní dojezd až 349 km na plné nabití. A to podle certifikace WLTP. Model s delším dojezdem s 64 kWh však umožní ujet až 450 km na jedno celé nabití. Jediný elektromotor vyvine 167 koní v základním voze a 201 koní u 64 kWh modelu. Což umožňuje zrychlení z 0-100 km/h za méně než osm sekund. Maximální rychlost je omezena na 159 km/h.

Pohonné jednotky a cena

MG potvrdilo, že platforma MSP může hostit elektrické pohonné jednotky s pohonem všech kol a připravuje se další vývoj MG 4 s dvoumotorovým systémem. Specifikace nabíjení zatím neznáme, ale MSP je v současné době architektura 400 V, kterou lze upgradovat na 800 V pro rychlejší nabíjení „v budoucnu“.

Ceny a specifikace zatím nejsou známé a podrobnější seznam výbavy má být blíže k objednávkám vozu, které se otevřou koncem roku. Neočekávejte však, že nový MG 4 bude stát při letošní zimě daleko za zhruba 800 000 Kč elektrického SUV MG ZS.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky