Astroturistika 2024

Astroturistika – praxe cestování za hvězdami – je rychle se rozvíjející odvětv

Jedna zpráva odhaduje, že jeden až čtyři miliony lidí mají cestovat, aby viděli letošní zatmění Slunce – ale není to jediná kosmická událost, která se letos odehraje. Rok 2024 bude pro astroturistiku obrovský.

Souhvězdí a komety. Zatmění Slunce a polární záře. Vesmír žije zázraky. Zatmění se zmínily v asyrských klínopisných tabulkách již v roce 763 př. n. l. i v dokumentech dynastie Han od roku 90 př. n. l. Podobně se polární záře pozorovala asyrskými astronomy kolem let 679-655 př. n. l.. A Aristotelem se zdokumentovala v letech 384 až 322 př. n. l.

Zatímco zatmění Slunce a polární záře přitahují největší pozornost, komety, meteorické roje a další velkolepé události na noční obloze se dějí po celý rok. Cestování do destinací za účelem pozorování hvězd se nazývá astroturistika a v posledním desetiletí nabírá na síle. Zatmění Slunce v roce 2017 dále zvýšilo zájem a více než 216 milionů lidí se jej pokusilo vidět. Což z něj činí jedno z největších zaznamenaných publik pro jakoukoli vědeckou, atletickou nebo zábavnou událost.  Navíc růst parků a rezervací tmavé oblohy (vyhrazených oblastí s minimálním světelným znečištěním) lidem usnadnil kontakt s vesmírem.

Zde je důvod, proč bude rok 2024 pro astroturistiku obrovský a kde a kdy byste se měli podívat nahoru.

Rok pro astroturistiku 

Rok 2024 by mohl přinést nejlepší polární záře za 20 let. A to i v oblastech, které obvykle nevidí polární záři, jako je Arizona, Arkansas a Virginie. Alex Filippenko, astrofyzik a profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley, říká, že síla letošních severních a jižních světel způsobila to, že Slunce se blíží maximu ve svém zhruba 11 letém cyklu sluneční aktivity, jehož vrchol se očekává v roce 2025. A dodává, že úplné zatmění Slunce, ke kterému dojde 8. dubna, bude také viditelné na mnoha místech USA. A zároveň to bude poslední, které zde nastane až do roku 2044.

V dubnu se obrovská kometa 12P/Pons-Brooks protáhne směrem k vnitřní sluneční soustavě. A stane se tak jasnou, že může být viditelná pouhým okem. Kometa, která je téměř třikrát větší než Mount Everest, se zarovná se zatmělým Sluncem 8. dubna a 12. dubna, kde se otočí kolem Jupitera, než dosáhne vrcholu jasnosti na své cestě ke Slunci 21. dubna.

S příchodem srpna se každoroční meteorický roj Perseid vrací a rozptyluje příval až 60 padajících hvězd za hodinu. 17. září se Saturn sblíží s Měsícem a učiní tak znovu 14. a 15. října, 11. listopadu a 8. prosince. Tato podívaná bude viditelná pouhým okem krátce po západu slunce, i když dalekohled by mohl způsobit, že stříbřitá měsíční záře a obří žlutá planeta vypadá ještě působivěji.

Řecké ruiny na kopci, při východu slunce, s gigantickým měsícem v úplňku blízko obzoru; Astroturistika 2024
Dav sleduje, jak měsíc 15. května 2022 vychází nad Poseidonovým chrámem, 70 km jižně od Athén v Řecku

Plánování vlastního astro dobrodružství

Podle zprávy Great American Eclipse se odhaduje, že za letošním zatměním Slunce má cestovat jeden až čtyři miliony lidí. V reakci na to cestovní kanceláře raketově přecházejí do astroturistiky.

V roce 2021 zahájila společnost Black Tomato sérii zážitků se zatměním na míru. A to včetně dobrodružství do Argentiny a Patagonie a výletů na luxusní soukromé jachtě v Antarktidě. Wilderness Travel, kalifornská dobrodružná společnost, nabízí výlety za zatměním vedené odborníky již 20 let.

Jean Ann LeGrandová z Texasu, která viděla zatmění na několika cestách Wilderness Travel, říká: „Tento okamžik je éterický – osobní vzrušení, sluneční drama, změny atmosféry; je to, jako byste byli vtaženi dovnitř a zahaleni zážitkem sjednocení se sluncem.“ 

Některá z nejlepších měst pro zobrazení zatmění v USA jsou Austin a Dallas v Texasu; Cleveland, Ohio; a Rochester a Niagara Falls, New York. Indianapolis naplánoval akce na Indianapolis Speedway, Dětském muzeu a zoologické zahradě, kde se očekává, že zvířata budou reagovat na náhlou ztrátu světla.

Unikátní mapa

Srpnový meteorický roj Perseid je nejlépe vidět na severní polokouli. Pro prvotřídní výhledy zamiřte někam do tmy, daleko od světelného znečištění a hrozeb lesních požárů. Oblíbená místa pro pozorování hvězd a meteorů jsou Colorado a Kalifornie, ale abyste se vyhnuli davům (a potenciálně popelem plné obloze), zvažte méně navštěvovanou temnou oblohu v Nebrasce nebo Jižní Karolíně.

Polární záře se mnohem hůř plánuje předem, říká Filippenko, ale noci kolem novoluní se zdají lepší než jasné úplňkové noci. Národní úřad pro oceán a atmosféru také nabízí mapu, která vám pomůže určit, zda budou světla z vaší oblasti viditelná či nikoli.

Nejlepší místa k vidění polární záře v Evropě zahrnují Finsko, Skotsko, Island a Norsko, protože zažívají mnoho hodin tmy. Jižní světla osvětlují oblohu nad jižními částmi Tasmánie, Austrálie a Nového Zélandu. Některé z nejtemnějších obloh ale ze země neuvidíme. Spíše je najdeme daleko od světelného znečištění, uprostřed oceánu. Zvažte plavbu, která prochází severními regiony, jako je Grónsko a kanadská Arktida.