Black Arrow od Rolls-Royce jako poslední kupé V12

Přichází Rolls-Royce Wraith Black Arrow s černým odznakem. Možná ho už nikdy neuvidíte, protože se plánuje vyrobit pouze 12 kusů

Prohlédněte si tento Rolls-Royce Wraith Black Arrow z roku 2023 s černým odznakem. Možná ho už nikdy neuvidíte, protože se plánuje vyrobit pouze 12 kusů a každý z nich je již zamluvený. Navíc se jedná o poslední nové kupé s motorem V12 od Rolls-Royce, protože všechny budoucí modely mají být pouze elektrické. Skutečně se díváme na konec jedné velmi dlouhé éry.

Black Arrov v omezeném počtu

Co získá bohatý kupující s tímto výjimečným vozem, kromě jména téměř stejně dlouhého jako jeho výrobní série? Nelze přehlédnout gradientní povrchovou úpravu exteriéru, přecházející ze stříbrné vpředu do černé vzadu a zvýrazněnou žlutým lemováním.

Konkrétně se jedná o barvy Celebration Silver a Black Diamond, přičemž na černé části je pak pro větší efekt nanesený vrchní lak s příměsí skla
Model Black Arrow se může pochlubit jedním z nejsložitějších laků v historii společnosti

Konkrétně se jedná o barvy Celebration Silver a Black Diamond, přičemž na černé části je pak pro větší efekt nanesený vrchní lak s příměsí skla. Barvy a techniky nanášení se zdokonalovaly po dobu 18 měsíců. Taková doba z něj činí jeden z nejsložitějších laků, které kdy společnost Rolls-Royce vytvořila.

Historie barev

Ani barvy nejsou náhodné. Black Arrow se inspiruje rychlostním rekordem automobilky Thunderbolt z 30. let minulého století, který měl ne jeden, ale dva motory V12. Tehdy automobilka dosáhla rychlostního rekordu 357,497 km/h v Bonneville.

Žlutou barvu jako takovou najdete na výplních nárazníků Black Arrow, na kolech, na V-výstuhách za mřížkou chladiče a decentním žlutém kruhu pod ikonickou ozdobou kapoty Spirt of Ecstacy
Uvnitř i venku se nachází žlutá barva

Jeho karoserie z leštěného hliníku nešla na solných pláních dobře vidět. Proto se na bok přimalovala velká černá šipka se žlutým kruhem. Žlutou barvu jako takovou najdete na výplních nárazníků Black Arrow, na kolech, na V-výstuhách za mřížkou chladiče a decentním žlutém kruhu pod ikonickou ozdobou kapoty Spirt of Ecstacy.

Interiér nového kupé Black Arrow

Když se přesunete dovnitř, uvidíte podstatně více žluté. Pokrývá přední sedadla, volant a slouží jako obložení palubní desky a dveří. Speciální hodiny na přístrojové desce mají žluté obložení spolu s rychlostním rekordem Thunderboltu z roku 1938. Žluté obložení se nachází také na zadních sedadlech. Dále žlutá tečka v šípu je vidět na speciálních prazích dveří, které vůz označují jako jeden z 12 modelů Wraith Black Arrow.

Speciální hodiny na přístrojové desce mají žluté obložení spolu s rychlostním rekordem Thunderboltu z roku 1938
Žlutou barvu najdeme také na přístrojové desce

Kromě toho je interiér modelu Wraith vyrobený z nového typu materiálu nazvaného Club Leather. Ten se týká žlutých a černých povrchů a nad tím vším se samozřejmě nachází hvězdičkový strop. A nejen to, 2 117 světel z optických vláken je uspořádaných do vzoru, který představuje noční oblohu nad Bonneville při rekordní jízdě Thunderboltu v roce 1938.

Podívejte se pozorně na volant. Uvidíte černý síťový vzor v horní části věnce, když je rovný, který napodobuje značky namalované na solných pláních pro rekordní jízdu.

Pod kapotou luxusního vozu Rolls-Royce

Přestože se motor nezměnil a má výkon 624 koní a točivý moment 642 Nm z modelu Wraith Black Badge, dostal speciální žlutý štítek, který jej označuje jako finální verzi V12.

„Wraith je jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších vozů, které jsme kdy v Goodwoodu vyrobili,“ řekl generální ředitel Rolls-Royce Torsten Muller-Otvos. „Jeho mimořádná síla, výkon a přítomnost otevřela značku Rolls-Royce zcela nové skupině zákazníků. Vytvořil si vlastní příznivce v rámci současné kultury a ty pak dále rozšířil ve své alternativní podobě Black Badge.

V době, kdy se poslední exempláře tohoto přelomového automobilu chystají opustit Goodwood, si připomínáme status Wraithu jako posledního sériového kupé V12, které kdy vyrobíme.“

Zdroje: motor1, Vapol