Curych – nejlepší jednodenní výlety

Z Curychu vás lákají Alpy. Během několika hodin se můžete vydat na pěší túru nebo na horské kolo po krásných stezkách. Prozkoumat půvabná stará města a současnou uměleckou scénu ve snadno dosažitelných regionálních městech.

Zde jsou nejlepší jednodenní výlety z Curychu.

Z Curychu do Basileje

Tisíce milovníků umění a architektury každoročně navštěvují Basilej kvůli světoznámému festivalu ART Basel a bohatství galerií, muzeí a ikonických budov ve městě. Poloha Basileje na rozhraní francouzské, německé a švýcarské hranice zvyšuje její multikulturní přitažlivost a je to snad místo, kde jsou francouzsko-německé kořeny Švýcarska nejzřetelnější. I když převládajícím jazykem je švýcarská němčina.

V Grossbasel (Velké Basileji) na jižním břehu Rýna je snadné strávit celý den touláním se dlážděnými uličkami vznešeného a krásného Altstadtu, než se přes Mittlere Brücke dostanete do Kleinbasel (Malé Basileje), kde si užijete více „každodenní“ atmosféry, včetně stolování pod širým nebem u řeky.

Jak se dostat do Basileje? Z Curychu do Basileje jezdí časté vlaky, cesta trvá asi hodinu.

Půvabné staré město a špičková muzea ve Winterthuru

Winterthur. Šesté největší švýcarské město, často zastíněné ruchem nedalekého Curychu, ale přesto nabízí skutečný kulturní zážitek. Najdete zde skutečně ohromující sbírky shromážděné sběratelem umění Oskarem Reinhartem, jedno z nejvýznamnějších evropských muzeí fotografie a dětem přístupné muzeum vědy – nemluvě o archetypálním věžovitém hradu na vrcholu skály jižně od města. Kromě památek považujeme Winterthur také za jedno z největších švýcarských starých měst pro pěší. Je lemováno kavárnami a bary s pastelovými barvami a terakotovými dlaždicemi, a také butiky ideálními pro nenáročné procházky.

Jak se dostat do Winterthuru? Z Curychu jezdí na hlavní nádraží několik vlaků za hodinu a cesta trvá necelou půlhodinu. Autobusy do Curychu odjíždějí ze stanovišť naproti nádraží. Pokud jedete z Curychu autem, jeďte po dálnici A1.

Winterhur konkuruje Curychu
Winterhur konkuruje Curychu

Z Curychu na stezku do Lauterbrunnenu

Moudré vodopády Staubbach v Lauterbrunnenu inspirovaly Goetha i lorda Byrona k napsání básní o nadpozemské kráse tohoto místa. Dnes přitahuje tato pohlednicově dokonalá vesnice, zasazená hluboko v údolí 72 vodopádů, spíše pohodové milovníky přírody. Lauterbrunnen je plný chatek a je báječnou základnou pro pěší turisty nebo horolezce a magnetem pro vzrušující BASE jumpery.

Jak se dostat do Lauterbrunnenu? Z Curychu jezdí vlaky každých 30 minut s přestupem v Bernu a Interlakenu. Celková doba jízdy je asi dvě a půl hodiny.

Vrchol Jungfraujoch

Jízda vlakem na Jungfraujoch (3456 m) je jedním z klasických švýcarských zážitků. Železnice, která vede po odvážné trase přímo srdcem Eigeru. Dokončena v roce 1912 a dnes po ní ročně projedou více než dva miliony lidí jednou z nejfenomenálnějších vysokohorských scenérií v Evropě. Ledová divočina vířících ledovců a věžiček ve výšce 3962 m je úžasně krásná a nabízí výhledy na 22,5 km dlouhý jazyk Aletschského ledovce, který je nejdelším ledovcem v Alpách a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Za bezmračných dnů se výhled přes vlnící se vrcholky táhne až do německého Černého lesa. Uvnitř přilehlé meteorologické stanice Sphinx najdete ledové sochy, restaurace, kryté vyhlídky a obchody se suvenýry.

Jak se dostat na Jungfraujoch? Jungfraujoch je dlouhý celodenní výlet z Curychu, který stojí za to. Nejrychlejšími vlaky z Curychu na horu dojedete za něco málo přes 3,5 hodiny, takže vyrazte brzy.

Jungfraujoch z Curychu kousek
Jungfraujoch z Curychu kousek

Výstup na horu Titlis

Nejvyšší hora středního Švýcarska. Hora Titlis, známá jako místo, kde najdete první otočnou lanovku na světě. Dokončena v roce 1992 a je stále jednou z mála na světě. A tento zázrak je jen posledním úsekem dechberoucí tříetapové cesty. Nejprve vás TITLIS Xpress vyveze z Engelbergu (1013 m) k jezeru Trübsee (1800 m) a dále na Stand (2450 m). Při závěrečném výstupu nastoupíte do lanovky Rotair (otáčí se pouze kabina uvnitř), abyste přejeli přes oslnivý ledovec Titlis.

Ve stanici Titlis (3020m) najdete celou řadu obvyklých restaurací a turistických atrakcí. Jako dobrodružný park, koloběžky a stezky alpských květin. Na vrcholu seznamu by měl být Cliff Walk. Ve výšce 500 m nad zemí je nejvyšší visutý most v Evropě dlouhý 100 m, široký necelý metr a naprosto vzrušující. Počítejte s další 45 minutovou túrou, abyste se dostali do výšky 3239 m. Obujte si pohodlnou obuv a nezapomeňte nespěchat. Nevypadá to daleko, ale v této nadmořské výšce je třeba jít pomalu.

Cliff Walk
Cliff Walk

Z Curychu do historického Bernu

Staré město Bernu, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, je jako z pohlednice. Považují jej za hlavní město moderního Švýcarska. Po ničivém požáru v roce 1405 bernské centrum s vlajkami a dlážděním přestavili z výrazného šedozeleného pískovce a představuje estetický zážitek. 6 km dlouhé kryté podloubí, sklepní obchůdky a bary s fantastickými lidovými postavami skotačícími na kašnách ze 16. století. Z okolních kopců se vám naskytne neméně podmanivý obraz červených střech rozestavěných na ostrohu v zákrutu řeky Aare.

Bern svádí a překvapuje na každém kroku. Jeho muzea jsou vynikající, pitný režim dynamický a jeho obyvatelé rádi přecházejí ze svého proslulého libozvučného dialektu do učebnicové francouzštiny, hornoněmčiny nebo angličtiny – to vše dokazuje, že v Bernu je mnohem víc než jen byrokracie.

Jak se do Bernu dostat? Z Curychu jezdí vlaky nejméně jednou za hodinu a cesta trvá hodinu až hodinu a půl.

Vydejte se z Curychu pocítit sílu Rheinfallu

Rheinfall, který vznikl tektonickými posuny během poslední doby ledové před 15 000 lety, je skutečnou podívanou, která se řítí rychlostí přibližně 700 metrů krychlových za sekundu a rozlévá se 23 metrů do kotliny v sérii vířících kaskád, chuchvalců vodní tříště a zuřící bílé vody. Nejmohutnější evropský vodopád si nejlépe prohlédnete na stezce, která se klikatí od středověkého zámku Laufen, nebo na jedné z lodí, které se plaví ke skále, jež se nad ním tyčí.

Jak se k Rýnskému vodopádu dostanete? Vlak S9 z Curychu vyloží návštěvníky na stanici Neuhausen Rheinfall po 55 minutách jízdy.

z Curychu na vodopády
z Curychu na vodopády

Obdivujte Curych z vrcholu Uetliberg

870 metrů vysoká hora Uetliberg, která je rychlým přechodem mezi městem a divočinou, je na prahu Curychu a na jaře je plná divokých květů a na podzim se zbarvuje do červena a zlata. Když si chtějí obyvatelé města protáhnout nohy, vydají se sem na pěší túru, běh nebo jízdu na horském kole po stezkách protínajících lesy a krajinu. Na vrcholu hory se nachází Uetliberg Aussichtsturm, ocelová mřížová rozhledna s krásným výhledem na Curyšské jezero a město. Při západu slunce je nejlepší čas na výhled.

Jak se dostat na Uetliberg? Vlak S10 jezdí z curyšského hlavního nádraží na Uetliberg dvakrát za hodinu a cesta trvá méně než 30 minut. Odtud je to k vyhlídce 10 minut chůze do kopce. Z vyhlídky Felsenegg sjíždí každých 15 minut lanovka do městečka Adliswil, odkud se do Curychu vracejí časté vlaky S4.

Výhled na Curych
Výhled na Curych

Zdroje: LonelyPlanet, TowPoint