Elektrická loď Icon ve spolupráci firem Tyde a BMW

BMW spolupracuje s výrobcem lodí Tyde na vytvoření elektrické lodi Icon. Debutuje během 76. ročníku filmového festivalu v Cannes

BMW spolupracuje s výrobcem lodí Tyde na vytvoření elektrické lodi Icon. Debutuje během 76. ročníku filmového festivalu v Cannes. Zatímco v tuto chvíli se jedná o jednorázovou záležitost, společnosti tvrdí, že plavidlo je připravené k výrobě.

Plavidlo Icon

Icon má dva elektromotory o výkonu 134 koní (100 kW) a je v něm šest baterií ze zaniklého BMW i3, které poskytují celkovou kapacitu 240 kWh. Loď jezdí na hydrofolech, které ji za jízdy zvedají z vody. Podle BMW toto uspořádání snižuje energetickou náročnost až o 80 %. Loď může plout rychlostí 24 uzlů (45 km/h) a její maximální rychlost je 30 uzlů (56 km/h). Maximální dojezd mezi jednotlivými dobíjeními je 50 námořních mil (92,6 km).

Elektrická loď Icon měří na délku 13,15 metru a záď je široká 4,5 metru
Na délku měří elektrická loď Icon 13,15 metrů

Stejně jako u nedávných modelů BMW iX a XM je autorem zvuku pro pohonný systém dvojnásobný držitel Oscara Hans Zimmer. Ten se šíří přes reproduktory s technologií Dolby Atmos.

Specifikace lodi Icon

Elektrická loď Icon má zhruba trojúhelníkový tvar, který se od široké zádi zužuje ke špičaté přídi. Plavidlo měří na délku 13,15 metru a záď je široká 4,5 metru. Na každé straně dominují okna, která cestujícím poskytují rozsáhlý výhled z lodi. Za vzhled je zodpovědná společnost BMW Designworks.

Prosklené dveře v zadní části umožňují přístup do obývacího prostoru. Tam se také nachází ovládací prvky lodi. Kapitán vše sleduje z 32″ dotykového displeje, který pracuje v rozlišení 6K. Uživatelské rozhraní je podobné systému iDrive od BMW. Podporuje také hlasové příkazy pro získání informací o dojezdu a předpovědi počasí.

Ostatní cestující mají k dispozici sedadla otočná o 360 stupňů, takže si mohou vychutnat plný výhled z velkých oken
Na otočných sedadlech si můžete užít výhled z velkých oken

Ostatní cestující mají k dispozici sedadla otočná o 360 stupňů, takže si mohou vychutnat plný výhled z velkých oken. Zábavní systém založený na tabletu jim umožňuje ovládat zábavu.

Pro soukromníky

Ačkoli se zdá, že se neplánuje jeho sériová výroba, BMW věří, že loď jako Icon by mohla zaujmout soukromé kupce nebo komerční zákazníky. Hydrofoily nevytvářejí vlnu jako běžná vodní plavidla a elektromotory jsou tišší než spalovací motory. Něco takového by tedy mohlo zajistit klidné cesty po vodě.

Elektrický člun společnosti Candela

Společnost Candela zkoumá podobné nápady jako BMW Icon. Její C-8 je elektrický člun, který využívá baterii o kapacitě 69 kWh z modelu Polestar 2. Hydrofoily zvedají plavidlo z vody, aby dosáhlo cestovní rychlosti 22 uzlů (40 km/h), a celkový dojezd je 57 námořních mil (105,6 km).

Zdroje: motor1, TowPoint