Volvo Trucks otevírá první závod na montáž baterií

Společnost Volvo Trucks otevřela svůj první závod na montáž baterií ve městě Gent v Belgii. Bateriová továrna, bude dodávat baterie připravené k instalaci pro plně elektrická těžká nákladní vozidla společnosti.

Samsung SDI

Nová továrna na montáž baterií bude vyrábět baterie s využitím článků a modulů od společnosti Samsung SDI. Ty budou šité na míru pro řadu těžkých elektrických nákladních vozidel Volvo Trucks – Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX, přičemž se očekává sériová výroba, která má začít ve třetím čtvrtletí roku.

„Tato investice ukazuje naše pevné odhodlání elektrifikovat kamionovou dopravu,“ řekl Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks. „Do roku 2030 bude nejméně 50 procent všech nákladních vozů, které celosvětově prodáváme, elektrických. A do roku 2040 budeme uhlíkově neutrální společností.“

Každá baterie bude mít kapacitu 90 kWh. A každý nákladní vůz může být vybaven až šesti bateriemi o celkové kapacitě 540 kWh, přičemž počet baterií závisí na konkrétním dojezdu a požadavcích zákazníka na nosnost.

„Začleněním procesu montáže baterií do našeho výrobního toku můžeme našim zákazníkům zkrátit dodací lhůty. A zajistit vysoce výkonné baterie a zároveň zvýšit cirkulaci,“ řekl Roger Alm.

volvo-baterie-plant

Důležité se jeví, že každá baterie vyrobená společností Volvo Trucks se navrhuje tak, aby se mohla později repasovat, renovovat a znovu používat. Čímž se zajistil udržitelnější a cirkulární přístup k výrobě baterií.

Volvo Trucks – těžké elektrické nákladní vozidlo

Montážní závod v Gentu navíc pohání 100% obnovitelná energie.

„Sériovou výrobu elektrických nákladních vozidel jsme zahájili již v roce 2019 a máme vedoucí postavení na trhu v Evropě i Severní Americe,“ řekl Alm.

„S rychlým rozvojem nabíjecích sítí a zlepšováním technologie baterií se stávám přesvědčen, že ve velmi blízké budoucnosti uvidíme rychlou transformaci celého odvětví nákladních vozidel.“

Volvo nabíhá směrem k zahájení výroby svých těžkých elektrických nákladních vozidel. Přičemž ve Spojených státech se nedávno zahájily předobjednávky na vozy Volvo FH, FM a FMX, před výrobou, která se měla zahájit na podzim tohoto roku.

Řada těžkých elektrických nákladních vozidel Volvo Trucks se připojí k elektrické řadě středně těžkých nákladních vozidel společnosti. Ta zahrnuje Volvo FE, Volvo FL a Volvo VNR, z nichž všechny jsou již v sériové výrobě.

Integrace závodu na montáž baterií v pobočce Volvo Group v Gentu pomůže zkrátit průběžné doby výroby nákladních vozidel. Jejichž význam nelze přeceňovat, uvážíme-li, že do konce roku má Volvo Trucks nabízet celkem šest elektrických nákladních vozidel.

Rozšířená řada elektrických nákladních vozidel má sloužit pouze k zajištění dominance společnosti Volvo Trucks v Severní Americe. A zejména v Evropě, kde již má více než 40 % regionálního trhu s elektrickými nákladními vozy.

Zdroj: thedriven, Vapol