Volvo dodává první elektrická nákladní vozidla

Švédský výrobce nákladních vozidel Volvo říká, že se stal prvním výrobcem nákladních vozidel na světě, který začal používat ocel bez fosilních paliv. Volvo dodává své první elektrické nákladní vozidla, která se nyní dostávají zákazníkům.

Volvo začátkem tohoto roku oznámilo, že začíná zavádět použití oceli bez fosilních paliv do výroby svých nákladních vozidel. A to po dohodě se severským ocelářským gigantem SSAB. Kdy na začátku roku 2021 proběhl výzkum výroby oceli vyrobené pomocí nové technologie založené na zeleném vodíku.

Volvo zahájilo sériovou výrobu svých těžkých elektrických 44 tunových nákladních vozidel v září. Z nichž některé se nyní vyrábí z bezfosilní oceli vyráběné společností SSAB.

Ocel bez fosilií se použila v kolejnicích rámu elektrického vozíku, na který se namontovaly všechny hlavní součásti vozíku. Vzhledem k tomu, že se dostupnost oceli bez fosilních materiálů zvyšuje, Volvo ji hodlá začít používat i v jiných částech kamionu.

Zavedení oceli bez fosilních materiálů při výrobě vozů Volvo Trucks dobře souvisí se skutečností, že přibližně 30 % použitých materiálů pochází z recyklovaných materiálů. Volvo také tvrdí, že až 90 % jejich nákladních vozidel lze na konci jejich životnosti recyklovat.

Elektrická nákladní auta bez oceli a fosilních paliv

Volvo dodává první elektrická nákladní vozidla
Volvo dodává elektrická nákladní auta

„Naše cesta k čistým nulovým emisím zahrnuje jak výrobu našich vozidel bez fosilií v provozu, tak v průběhu času úplné nahrazení materiálu. A to převážně v našich nákladních vozidlech bezfosilními a recyklovanými alternativami,“ řekla Jessica Sandström. Senior viceprezidentka produktového managementu společnosti Volvo Trucks.

Mezi zákazníky, kteří začali dostávat těžká elektrická nákladní vozidla vyrobená z oceli bez fosilních materiálů, jsou Amazon. Ale i dánská mezinárodní přepravní a logistická společnost DFDS.

„V Amazonu jsme na cestě k tomu, aby všechny naše operace byly do roku 2040 nulové. Potřebujeme partnery, jako je Volvo. Zejména proto, aby se tento přechod uskutečnil,“ řekl Andreas Marschner, viceprezident pro přepravní služby pro Evropu ve společnosti Amazon.

„Jakýkoli krok v zeleném přechodu logistiky nás přibližuje k bezuhlíkové společnosti. A proto jsme rádi, že se dozvídáme, že některé z našich nových elektrických nákladních vozidel, které budou brzy dodány, jsou také vyrobeny z bezfosilní oceli,“ dodal Niklas Andersson. Výkonný zástupce prezident DFDS Logistics Division.

Zdroj: thedriven, TowPoint