Cybertruck je v „posledním kole“

Elon Musk slíbil, že dlouho očekávaný Cybertruck bude brzy připraven k výrobě a další produkty Tesla jsou na cestě.

Komentáře přišly v době, kdy výrobce elektromobilů vykázal rekordní provozní zisk. A to ačkoli Wall Street údajně lepší kvartál neočekával.

Pro rekordní čtvrtletí výroby EV (365 000 kusů), Tesla vykázala volný peněžní tok ve výši 222,5 mil. Kč. Za posledních 12 měsíců vykázala 536 mil. Kč a rekordní čtvrtletní provozní zisk ve výši zhruba 92,5 mil. Kč.

Tento provozní zisk za zářijové čtvrtletí překonal předchozí maximum 90 mil. Kč vykázané v prvním čtvrtletí roku 2022. Ale zároveň byl mírně pod očekáváním analytiků ve výši přibližně 97,5 mil. Kč. Při obchodování po hodinách vyskočily akcie výrobce EV na 5 700 Kč. Poté klesly o 6,25 % na 5 200 Kč.

Pokud jde o podíl na trhu, Tesla se blíží 3,5 % všech prodejů nových aut v USA a téměř 2 % v Číně a Evropě.

tesla-market-share
Podíl na trhu – Tesla

Potěšující budoucnost Tesly a nabídka produktů

Navzdory chladné reakci investorů byl Musk optimistický ohledně blízké i dlouhodobé budoucnosti společnosti.

„Dodáváme každé auto, které vyrobíme, a udržujeme silné provozní marže,“ řekl Musk na dnešním oznámení společnosti o zisku za třetí čtvrtletí.

Nová berlínská gigatovárna podle něj narostla na 2 000 vozů týdně, zatímco Austin je blízko k dosažení tohoto cíle.

Výroba modelu Y v Berlíně.  Zdroj: Tesla
Výroba modelu Y v Berlíně

Musk také řekl, že si myslí, že společnost by mohla mít větší hodnotu než společnost Apple a Saudi Aramco dohromady (s výjimkou jejích plánů na robota Optimus). Ale zároveň k dosažení toho by bylo zapotřebí odhodlání a úsilí.

Montážní linka pro Cybertruck

Dodal: „Myslím, že máme nejvzrušivější produktové portfolio ze všech společností na světě, o některých jste slyšeli, o některých ještě ne.“

Šéf Tesly již nenapověděl, o jaké neznámé produkty půjde, ale poskytl aktualizaci Cybertrucku.

,,Jsme v posledním kole pro Cybertruck,“ řekl a dodal, že společnost je uprostřed výstavby montážní linky pro elektrické užitkové nákladní vozidlo ve své továrně v Austinu v Texasu.

,,Omlouvám se, že to trvalo déle, než se očekávalo, ale víte, že tam bylo několik věcí, které se postavily do cesty, jako je šílený globální nedostatek dodávek,“ řekl Musk.

Dodal, že Tesla „pokračuje v designu platformy robotaxi“ a řekl, že pokrok pokračuje také u jejích 4 680 bateriových článků.

cybertruck
Cybertruck

Výrobní rampy k vyhlazení

Charakteristická výroba Tesly na konci čtvrtletí se vyrovná, dodal Musk. Tesla historicky dodala přibližně jednu třetinu produkce v posledních dvou týdnech každého čtvrtletí.

Nicméně – možná kromě stresu, který to klade na zaměstnance – Tesla nyní zjišťuje, jak se její výrobní kapacita zvyšuje. A nemůže zajistit dostatek dopravy pro včasné dodání ramp na konci čtvrtletí.

Tesla uvedla, že „přechází k plynulejšímu tempu dodávek“ a zákazníci byli varováni, že v tomto čtvrtletí může nastat překážka. Výrobce elektromobilů však očekává, že hladká logistika povede k nižším nákladům na vozidlo.

Tesla Semi v továrně Tesla.  Obrázek: Tesla
Tesla Semi v továrně Tesla

Tesla je připravena dodat Pepsi první poloelektrický nákladní automobil

Musk také zopakoval, že Tesla 1. prosince dodá svůj první sériový semi elektrický náklaďák gigantu nealkoholických nápojů PepsiCo.

Poté, co Musk poprvé oznámil datum dodání a dojezd asi 800 km dříve v říjnu, dodal, že se má stát osobně přítomen na dlouho očekávané události dodání.

Očekává se, že výrobní rampa pro Semi má trvat 12 měsíců. „Předběžně usilujeme o 50 000 kusů v roce 2024,“ řekl Musk.

Zdroj: thedriven, Vapol