Volvo XC40 Recharge Single Motor – recenze

Nový model od Volva XC40 Recharge Single Motor ukazuje, jak rychle se vyvíjí segment SUV i čistě elektrický segment

Nový model od Volva XC40 Recharge Single Motor ukazuje, jak rychle se vyvíjí segment SUV i čistě elektrický segment.

Volvo XC40 Recharge Single Motor

Když jsme v roce 2020 poprvé vyzkoušeli plně elektrický model XC40 Recharge, byl v jeho špičkovém dvoumotorovém hávu P8. Mysleli jsme si, že volbou řady XC40 EV budou skromnější a levnější verze, takže nyní s touto novou verzí s jedním motorem má Volvo svou šanci.

Dvoumotorový P8 se dodává s 75kWh baterií s výkonem 402 k a 660 Nm. Dále jsme zjistili, že je to pro podvozek XC40 trochu moc, takže baterie Single Motor s kapacitou 69 kWh s 228 k a točivým momentem 330 Nm by měla být vhodnější.

Výkonnostní údaje pro XC40 Recharge Single Motor vypadají na papíře dostatečně slušně. Doba zrychlení z 0-100 km/h je 7,4 sekundy, což vám dává náznak toho, že XC40 Single Motor má vysokou rychlost.

XC40 Recharge stojí na platformě CMA (Compact Modular Architecture). Využívá nastavené pasivní odpružení spíše než adaptivní odpružení, které se stále objevuje u vozů Volvo. Měkký podvozek znamená, že jednomotorový motor má tendenci se při prudkém brzdění a zrychlování naklánět a také v zatáčkách má znatelné naklánění karoserie. Vše se však dá zvládnout. A i když je řízení trochu nejasné mimo střed, přináší v zatáčkách to správné množství hmotnosti.

Radost z jízdy

Odvrácenou stranou toho je, že XC40 Single Motor jezdí velmi dobře. Větší 20 palců široká kola by mohla potenciálně způsobit přenos nežádoucího hluku z vozovky do kabiny. Nicméně na námi testovaných 19 palců širokých ráfcích se nabízená kultivovanost zdála být vynikající. Při vyšších rychlostech je slyšet hluk větru, ale celkově je Single Motor docela klidný. Stejně jako výkonnější verze P8.

Volvo se zjevně snažilo zjednodušit zážitek z jízdy XC40 Recharge. Stejně jako u modelu P8, který jsme řídili, není na výběr žádná široká škála jízdních režimů. V Single Motor dokonce přijdete o možnost změny agresivity rekuperačního brzdění
Volvo XC40 Recharge

Volvo se zjevně snažilo zjednodušit zážitek z jízdy XC40 Recharge. Stejně jako u modelu P8, který jsme řídili, není na výběr žádná široká škála jízdních režimů. V Single Motor dokonce přijdete o možnost změny agresivity rekuperačního brzdění. To je trochu škoda, protože některým se může zdát systém příliš zapojený. Takže vám nezbývá nic jiného, ​​než se smířit s jízdou na jeden pedál.

Asi nepřekvapí, že Volvo udělalo brzdový systém poměrně agresivním. A to z důvodu, že elektrické modely XC40 se do segmentu EV SUV brodí trochu zadní nohou ve srovnání s modely Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5, vzhledem k platformě sdílené s interními modely se spalovacím motorem. Nemluvě o jeho klasičtější vzpřímené, méně aerodynamické karoserii SUV.

Dojezd a interiér

Recharge Single Motor má menší dojezd než 434 km model P8, přičemž je k dispozici pouze maximálně 421 km. Základní model Kia EV6 s pohonem zadních kol nabídne 527 km a Ford Mustang Mach-E RWD má dojezd 439 km.

Pokud jste v elektromobilech nováčkem, interiér XC40 Single Motor by měl působit velmi konvenčně. Nemá takový wow faktor jako Hyundai Ioniq 5 nebo Tesla Model Y. Avšak je snadné se orientovat se všemi klíčovými funkcemi přesně tam, kde byste je očekávali. Slícování interiérových komponentů je výborné, ale některé použité materiály se zdály trochu chatrné. Bez panoramatické střechy je to uvnitř dost ponuré.

Standardně dostanete devítipalcový centrální dotykový displej a 12,3 palců široký displej řidiče. Obě obrazovky jsou dostatečně intuitivní a rychlé, ale rozšiřující se používání informačního a zábavního systému Google by mohlo zlepšit budoucí iterace
Displej

Standardně dostanete devítipalcový centrální dotykový displej a 12,3 palců široký displej řidiče. Obě obrazovky jsou dostatečně intuitivní a rychlé, ale rozšiřující se používání informačního a zábavního systému Google by mohlo zlepšit budoucí iterace.

Testovali jsme Single Motor v přebalu střední třídy Plus, který přidává bezklíčový vstup a startování. Dále vyhřívaná sedadla vpředu i vzadu a také asistenční systémy pro řidiče, jako je adaptivní tempomat a asistent pilota, varování před mrtvým úhlem, asistent jízdního pruhu a varování před kolizí zezadu. Viditelnost v XC40 je jako celek dobrá, ale při parkování mají přední senzory tendenci neožít, dokud není objekt velmi blízko. Což není skvělé s vysokou úrovní kapoty.

Technologie a cena XC40

Stejně jako dvoumotorový P8 umožňuje platforma CMA bezproblémovou integraci technologie baterie (ačkoli bychom chtěli větší přední zavazadlový prostor). Zadní pasažéři si nebudou stěžovat na nedostatek místa pro nohy nebo hlavu a kapacita zavazadlového prostoru je pro většinu rodin stále dostačující.

Jednomotorová verze XC40 Recharge začíná na 1,29 milionů korun, což představuje významnou úsporu nákladů na variantě se dvěma motory za 1,6 milionů korun. Pokud jde o dosah, je mezi nimi velmi málo a nikdy vám opravdu neunikne extra šmrnc, který poskytuje větší baterie. V místnosti je však trochu slon, protože Polestar 2 je založený na stejné platformě, která nabízí lepší interiér, větší dosah a za nižší cenu.

Zdroje: autoexpress, TopNosiče