„Lifestyle EV“ – plně elektrické Hyper-SUV s názvem Eletre

Společnost Iconinc, výrobce závodních a sportovních vozů Lotus, odhalila svou nejnovější nabídku plně elektrických vozů tzv. „lifestyle EV“, posouvající jízdní pruhy do stále o něco reálnějšího světa SUV s vlastním pojetím tématu Hyper-SUV, nazvaného Eletre.

Jako luxusní Hyper-SUV ztělesňuje Eletre charakteristickou směs rychlého, okázalého a rodinného typu pro daný segment automobilů – vzpomeňte si na Porsche, Jaguar, Bentley; celoodvětvový tlak na „použitelnost“ (nezaměňovat s cenovou dostupností), který dříve specializovaní výrobci automobilů doufali, že přiláká novou generaci zákazníků.

Za tímto účelem je také elektrický.

Ikonická značka a tzv. „lifestyle EV“

Lotus, stejně jako nespočet dalších ikonických značek automobilů, se zavázal přejít k výrobě plně elektrických vozidel, počínaje uvedením přibližně čtyř BEV do roku 2025, včetně Eletre, který byl dříve znám pod kódovým označením Type 132.

Jako elektromobil je Lotus Eletre kompaktní a ultra elegantní 4WD s kapacitou baterie více než 100 kWh a výkonem od 600 koní. Jeho cílový maximální dojezd WLTP je kolem 600 km.

Lotus říká, že standardně přichází se schopností přijímat 22kW AC nabíjení, zatímco 350kW nabíječka zajistí dojezd 400 km za 20 minut. Zrychlení z 0-100 km/h za méně než tři sekundy.

Eletre je postaveno na zcela nové 800V specializované elektrické prémiové architektuře (EPA) společnosti Lotus s integrovaným systémem distribuce vysokého napětí. Plochá baterie ve stylu skateboardu a elektromotory jsou blízko země, aby vytvořily nízké těžiště a optimalizovaly ovladatelnost.

Lotus říká, že vysoká hustota energie baterie poskytuje optimální rovnováhu mezi výkonem a jízdním dosahem, zatímco systém elektrického pohonu tři v jednom dělá jednotku menší a lehčí.

Lotus – plně elektrické Hyper-SUV s názvem Eletre

„Eletre je odvážné a revoluční nové auto, které plní náš závazek posunout Lotus do zcela nových automobilových segmentů. A to zejména proto, protože rozšiřujeme naši globální přitažlivost a dostupnost,“ řekl generální ředitel Lotus Cars Matt Windle.

„Jde o významný bod v naší historii a jasný signál našeho trvalého přání transformovat naše podnikání.“

„Je to skutečný Lotus a jsme si jisti, že potěší zákazníky výkonných vozů. A zároveň nabídne výraznou alternativu k zavedeným hráčům v tomto segmentu. Eletre má duši Lotusu a použitelnost SUV.“

První model mimo sportovní vůz

K dosažení tohoto „globálně relevantního produktu“ Lotus říká, že dosáhl řady prvenství, včetně prvního pětidveřového sériového vozu, prvního modelu mimo segmenty sportovních vozů s tzv. „lifestyle EV“, prvního „životního vozu“ a „nejvíce propojeného“ Lotusu vůbec.

Eletre se koncipoval a zkonstruoval převážně v Evropě. A to včetně domovské základny Lotusu ve Velké Británii v Hethel. A stal se tak prvním z nové řady prémiových lifestylových výkonných elektrických vozidel, která se vyrobí v novém nejmodernějším výrobním závodě ve Wu-chanu v Číně.

Lotus – plně elektrické Hyper-SUV s názvem Eletre

Zvenku je to více sportovní než užitkové vozidlo s designem „vyřezávaným vzduchem“ a designem „předsunutým kabinou“. Lotus říká, že byl inspirován elektrickým hnacím ústrojím, aby odrážel ikonické uspořádání s motorem uprostřed sportovních vozů Lotus. A snažil se vytvořit jedinečný vzhled v segmentu SUV.

A nešetří ani Flashy, protože EV poskytuje „okamžik divadla“ pokaždé, když se řidič přiblíží, což vedoucí studia v Lotus Tech Creative Center popisuje jako „paví moment“ i jako metaforu pro znovuobjevení podnikání a značky Lotus.

Jedinečný vzhled Eletre

Přesněji řečeno, vnější světla vozu proběhnou krátkou sekvencí, aktivní přední maska ​​„dýchá“ a rozsvítí se osvětlené zapuštěné kliky dveří. Zážitek se opakuje uvnitř vozu, když se dveře za cestujícím zavřou.

Uvnitř jsou prvky Teslova minimalistického stylu, který Lotus popisuje jako „nadrozměrný prémiový pocit“. Kupující mají možnost vybrat si prostornější variantu se čtyřmi samostatnými sedadly vedle tradičnějšího uspořádání pěti sedadel. K dispozici je také pevné panoramatické skleněné střešní okno, sedadla z tkaniny s příměsí vlny a upevnění z uhlíkových vláken.

Před řidičem tvoří sdružený přístroj pás necelých 30 mm vysoký. Ten se opakuje na straně spolujezdce, kde lze zobrazovat různé informace, jako je výběr hudby nebo blízké body zájmu. To je „lifestyle EV“.

Uprostřed palubní desky je 15,1palcová dotyková obrazovka na šířku, která poskytuje přístup k pokročilému informačnímu a zábavnímu systému vozu. A která se automaticky složí, když není potřeba.

Tak kdy to všechno může být vaše? Lotus říká, že nyní přijímá objednávky globálně, přičemž výroba začne koncem tohoto roku. A dodávky někdy v roce 2023 – webová stránka Lotus Australia zatím nemá žádné ceny, ale uvádí, že Eletre bude k dispozici v roce 2023.

Pokud jde o cenu, různé mezinárodní zprávy ji uvádějí kolem 3 850 000 Kč, takže začněte šetřit. Webové stránky Lotus Australia obsahují odkaz „udržujte mi aktuální informace“, který nabízí možnost „zabezpečit slot pro sestavení nyní“. Tlačítko označené „konfigurovat“ vás však přenese na web se sídlem v EU, který vyžaduje zálohu ve výši 2 500 EUR (to je cca 61 000 Kč).

Zdroj: thedriven, Vapol