Úžasné nové elektrické SUV Volvo EX90

Volvo, čerstvě poté, co oznámilo, že do roku 2026 má v Austrálii prodávat pouze elektromobily, odhalilo ohromující nový vylepšený elektromobil na podporu tohoto slibu – Volvo EX90 – na celosvětové živé akci YouTube.

Volvo EX90 se může pochlubit některými působivými funkcemi, přičemž bezpečnost a technologie se stávají primárním cílem, jak lze od značky očekávat. Při odhalování tohoto elektromobilu Volvo popsalo okamžik začátku nové éry.

„Nové Volvo EX90 je víc než jen auto,“ uvedla společnost.

„Není to jen nejpokročilejší vůz Volvo, jaký jsme kdy vytvořili – je to vaše vstupenka do širšího ekosystému služeb a funkcí, které vám mohou usnadnit a zpříjemnit život a umožní vám plně využívat výhod přechodu na čistě elektrický pohon.“

Údaje o výkonu jsou stejně působivé jako jeho design. Toto SUV produkuje výkon 380 kW z nastavení dvoumotorového hnacího ústrojí. Velké 7 místné SUV se zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 5,9 sekundy.

Zadní světlo Volvo EX90

Nové Volvo EX90 se napájí 111 kWh baterií. To je relativně velký nárůst ve srovnání s tím, co nabízí nejnovější SUV Volvo, C40 Recharge. 

Specifikace SUV Volvo EX90

Dvoumotorová verze Volva C40 přichází s verzí 78 kWh, která je o 30 % menší než baterie EX90. Velký balík 111 kWh nabízí až 600 km dojezdu WLTP na novém přepracovaném SUV Volvo. 

Nabíjení Volvo EX90

Ještě působivější je, že stejnou baterii lze rychle nabít z 10–80 % za 30 minut. Palubní bateriový systém také umožňuje obousměrné nabíjení, což je u značky poprvé.

Některé další vlastnosti, které EX90 odlišují od předchozích modelů Volvo EV, vysvětlil Jim Rowan, generální ředitel švédské automobilky. Patří mezi ně:

  • Luminar LiDAR systém pro pokročilou bezpečnost obsahující 16 ultrazvukových senzorů, 8 kamerových modulů a 5 radarových systémů; ty umožňují EX90 vidět ve tmě až 250 metrů dopředu
  • Nové světlomety, které jsou uhlazenější verzí současného designu „Thorova kladiva“
  • Nová 14,5 palcová obrazovka infotainmentu Volvo s připojením 5G a vestavěným Google

„Volvo EX90 je naší vizí velkého rodinného SUV v elektrickém věku,“ řekl Jim Rowan, generální ředitel. „Narodil se jako elektrický a softwarově definovaný a ukazuje, co mají budoucí vozy Volvo představovat z hlediska bezpečnosti, technologií, udržitelnosti, designu a vytvoření osobnějšího zážitku pro každého zákazníka.“

Interiér Volvo EX90

Nové Volvo EX90 představuje velmi pozitivní krok směrem k tomu, co přijde v roce 2023. Se silnými závazky prodávat v Austrálii do roku 2026 pouze elektrická vozidla, je jen otázkou času, kdy Volvo představí další menší modely. Tento náskok také vyšle silný signál dalším prémiovým značkám, aby následovaly elektrifikované vedení Volva v Austrálii.

Zdroj: thedriven, Vapol