Jak dlouho vydrží rezidenční solární invertory?

Produktivní životnost rezidenčních solárních invertorů může ovlivnit řada různých faktorů. V první části této série se zhodnotila produktivní životnost solárních panelů, které jsou poměrně odolné. V této části se podíváme na rezidenční solární invertory v jejich různých podobách, jak dlouho vydrží a jak jsou odolné.

Střídače, které převádějí stejnosměrný proud vyrobený solárními panely na použitelný střídavý proud, se dodávají v několika různých konfiguracích. Dva hlavní typy měničů v rezidenčních aplikacích jsou stringové měniče a mikroměniče.

V některých aplikacích se stringové střídače vybavují výkonovou elektronikou na úrovni modulu (MLPE) nazývanou DC optimalizátory. Mikroinvertory a DC optimalizátory se obecně používají pro střechy se stínícími podmínkami nebo neoptimální orientací (ne orientované na jih).

Jak dlouho vydrží rezidenční solární invertory?
Stringový invertor vybavený DC optimalizátory

V aplikacích, kde má střecha preferovaný azimut (orientaci ke slunci) a málo problémů se stíněním, může být dobrým řešením stringový invertor.

Stringové střídače se obecně dodávají se zjednodušenou kabeláží a centralizovaným umístěním pro snadnější opravy solárními techniky. Podle Solar Reviews jsou obvykle levnější. Invertory mohou obvykle stát 10 % až 20 % celkové instalace solárních panelů, takže výběr správného je důležitý.

Mikroinvertory a DC optimalizátory

Zatímco solární panely mohou vydržet 25 až 30 let nebo více, invertory mají obecně kratší životnost kvůli rychleji stárnoucím součástem. Častým zdrojem poruch u měničů je elektromechanické opotřebení kondenzátoru ve měniči. Elektrolytické kondenzátory mají kratší životnost a stárnou rychleji než suché komponenty, uvedl Solar Harmonics.

EnergySage uvedl, že typický centralizovaný rezidenční řetězový invertor vydrží přibližně 10 až 15 let, a proto se jeví nutné jej v určitém okamžiku během životnosti panelů vyměnit.

Stringové invertory mají obecně standardní záruky v rozmezí 5-10 let, mnohé s možností prodloužení až na 20 let. Některé solární smlouvy zahrnují bezplatnou údržbu a monitorování po dobu trvání smlouvy, takže se jeví moudré to při výběru střídačů zhodnotit.

Enphase Energy

Mikroinvertory mají delší životnost, EnergySage uvedl, že často vydrží 25 let, téměř stejně dlouho jako jejich panelové protějšky. Společnost Roth Capital Partners uvedla, že její průmyslové kontakty obecně hlásí poruchy mikroinvertorů v podstatně nižší míře než řetězcové invertory, ačkoliv počáteční náklady jsou u mikroinvertorů obecně o něco vyšší.

Mikroinvertory mají obvykle standardní záruku 20 až 25 let. Je třeba poznamenat, že i když mají mikroinvertory dlouhou záruku, stále se jedná o relativně novou technologii z posledních zhruba deseti let a teprve se uvidí, zda zařízení splní svůj slib 20+ let.

Totéž platí pro DC optimalizátory, které se obvykle spárují s centralizovaným stringovým invertorem. Tyto komponenty se navrhly tak, aby vydržely 20 až 25 let a mají záruku odpovídající této době.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint